V doprovodné anketě čtenářů týdeníku Gól zvítězil Josef Bican

Fotbalový král: Josef Masopust

Nejlepším českým fotbalistou právě končícího století byl včera vyhlášen 69letý Josef Masopust.

Praha, 27. 12. 2000
V anketě týdeníku Gól získal bývalý záložník pražské Dukly o 67 bodů víc než někdejší útočník Slavie Josef Bican, který vyhrál doprovodnou anketu čtenářů.
Josef Masopust začínal s fotbalem v Mostě, ligové kopačky obouval v Teplicích a v letech 1952 až 1968 oblékal dres ATK, týmu UDA a poté Dukly Praha. V reprezentačním týmu sehrál v období 1954 až 1966 celkem 63 zápasů. V roce 1962 ho v anketě časopisu France Football vyhlásili nejlepším hráčem Evropy a stal se tak držitelem Zlatého míče.
Hrál v roce 1958 na mistrovství světa ve Švédsku a o čtyři roky později v Chile, kde byl vyhodnocen jako nejlepší hráč našeho mužstva. Ve finále proti Brazílii vstřelil také náš jediný gól.
Několikrát nastoupil ve výběrech světa a Evropy. Pověstný byl především jeho "slalom" zakončený přesnou, umístěnou střelou. Začínal sice jako útočník, ale nejvíc se uplatnil v záloze, když se začalo hrát systémem 4 - 2 - 4. V Dukle s Borovičkou a v národním mužstvu s Kvašňákem vytvořili ve středu hřiště skvělý tandem.
V závěru své hráčské kariéry působil dva roky v belgickém Molenbeeku, pak se stal trenérem Dukly a poté Brna, s nímž v roce 1978 vybojoval titul mistra republiky. V současné době je prezidentem Nadace fotbalových internacionálů.
Do desítky nejlepších se dostal jediný současný hráč. Kapitán reprezentace Pavel Nedvěd obsadil páté místo. Mezi oceněnými jsou dva fotbalisté slovenského původu Karol Dobiaš a Andrej Kvašňák a dva brankáři Ivo Viktor a František Plánička.
Do ankety přispělo hlasy 34 bývalých hráčů, 16 současných prvoligových trenérů a 15 novinářů z předních českých médií.
Vyhlášení ankety se uskutečnilo před finálovými zápasy tradičního Vánočního turnaje veteránů v hale pražské Slavie v Edenu za účasti všech oceněných kromě zesnulého Františka Pláničky a Nedvěda s Panenkou. Slavnostní akt sledovalo přímo v hledišti tisíc diváků.
Vítěz ankety Masopust dostal skleněnou trofej a spolu s devíti kolegy obdržel zlatý odznak. Bican jako nejlepší fotbalista doprovodné ankety převzal pozlacený pohár.
Výsledky ankety Fotbalista století: 1. Masopust 591 bodů, 2. Bican 524, 3. Viktor 370, 4. Plánička 361, 5. Nedvěd 251, 6. Panenka 231, 7. L. Novák 145, 8. Dobiaš 127, 9. Kvašňák 112, 10. Z. Nehoda 101.
Doprovodná anketa čtenářů týdeníku Gól: 1. Bican, 2. Masopust, 3. Plánička.
(pša)