Rusové se těší na nové zakázky íránské armády

Rusko a Írán uzavřely vojenskou dohodu

Kreml bude opět prodávat Teheránu zbraně a hodlá s ním rozšiřovat spolupráci ve všech oblastech.

Teherán, Moskva, 29. 12. 2000
Rusko-americká dohoda z roku 1995, která zabraňovala Moskvě prodávat Íránu konvenční zbraně, už neplatí. V Teheránu to prohlásil včera podle agentury Reuters ruský ministr obrany maršál Igor Sergejev.
"Mezi Ruskem a Íránem začíná nová fáze vojenské a technické spolupráce," řekl Sergejev na společné tiskové konferenci se svým íránským protějškem Alím Šachmáním. Oba ministři konstatovali, že dohoda, kterou Rusko a Spojené státy uzavřely v roce 1995 a podle které Rusko souhlasilo neprodávat konvenční zbraně Íránu, už nyní nehraje žádnou roli. Podle Šachmáního Írán a Rusko sdílejí společné bezpečnostní hledisko ohledně expanze Severoatlantické aliance (NATO), pokračující krize v Afghánistánu a rostoucího vlivu Západu na Kavkaze a ve Střední Asii. Sergejevova nynější cesta do Teheránu je první návštěvou ruského, respektive předtím sovětského ministra obrany v Íránu od roku 1979, kdy v této zemi zvítězila islámská revoluce.
Ruský ministr jednal s svými hostiteli o strategických otázkách a tlumočil také plán Vladimira Putina týkající se budoucí spolupráce v Asii. Putin by rád vytvořil blok, jehož členy by byly Rusko, Čína, Indie a Írán, které by vytvořily protipól organizaci NATO, jež se nyní rozšiřuje na východ, což se nelíbí především Rusku. Putin se také svým vlivem snaží zasadit o to, aby se Írán postupně dostal z mezinárodní izolace.
Sergejev jednal s íránskými představiteli také o Afghánistánu. Moskvě i Teheránu dělá afghánské vládnoucí hnutí Taliban velké problémy, proto obě strany hodlají proti němu podporovat afghánskou opozici. Na pořadu jednání bylo i Kaspické moře a s ním spojená otázka ropných ložisek.
Moskva má samozřejmě velký zájem na ekonomické spolupráci včetně vývozu vojenské techniky. Írán býval velkým a důležitým obchodním partnerem Ruska. Za doby Sovětského svazu nakoupil Teherán od Moskvy zbraně za 10 miliard dolarů. Jednalo se mimo jiné o radarové systémy, bojové letouny typu Suchoi a MiG, součástí ruských vojenských dodávek byly také tři ponorky. Sergejev si při své oficiální návštěvě prohlédl mnoho íránských vojenských institucí, aby získal přehled o stavu iránské armády a jejích potřebách.
Izraeli a především Spojeným státům opětné sbližování Ruska a Íránu velmi vadí. Pro Washington je Írán zemí, jež podporuje mezinárodní terorismus a jež se neustále snaží získat přístup k zbraním hromadného ničení. Budoucí americký viceprezident Dick Cheney navíc chce rozšířit spolupráci USA s centrální Asií bohatou na ropu a plyn, a tomu se právě Írán s Ruskem budou snažit zabránit.
(NZZ, čtk, HB, sad)