KRÁTCE
Vynikající výrobek roku 2000, dříve Dobrý design, se jmenuje soutěž, jejímž cílem je vyhledat, ocenit a propagovat výrobky s deklarovanou vysokou kvalitou vyjádřenou odpovídající úrovní designu. Vyhlašovatel, brněnské Design centrum, přijímá do soutěže výrobky s parametry platnými v Evropské unii, jejichž převážná část je navržena či vyrobena na našem území, a to ve třech soutěžních kategoriích: realizované finální výrobky a zařízení, studentské návrhy a "vize, koncepty a teorie" . Soutěží se v oblastech individuální potřeby, potřeby rodiny, společenské a veřejné potřeby, profesionání potřeby. Výsledky slouží spotřebitelům pro orientaci a výrobcům pro propagaci výrobků označených visačkou "Vynikající výrobek roku 2000". Práce budou oceňovány ve stupních Národní cena za design, Vynikající design 2000 a Dobrý design 2000, k nimž se přidají tři zvláštní ocenění. Přihlášky je třeba poslat do 28. ledna na adresu: Design centrum ČR, Jakubské nám. 5, 602 00 Brno.
Troposférický ozón vzniká v přízemních vrstvách interakcí oxidů dusíku a těkavých organických látek za současného působení slunečních paprsků. Účinkům ozónu jsou vystaveni především řidiči automobilů zejména při zácpách ve velkých městech. Překročení limitu troposférického ozónu vede ke vzniku respiračních onemocnění, která mohou být provázena bolestmi hlavy a fyzickou únavou.
Endorfiny jsou látky, jež se tvoří v lidském těle a slouží jako vnitřní opiáty zmírňující bolesti. Intenzívní tělesné cvičení jejich produkci podporuje. Zvýšená spotřeba energie při cvičení však vede i ke změnám metabolismu glukózy a s ní související tvorbou hormonu inzulínu. Experimenty ukázaly, že betaendorfin výrazně zvyšuje tvorbu inzulínu. Potvrzuje se tak názor, že betaendorfin, který vzniká v důsledku tělesné námahy, nejen tlumí bolest, ale i pomáhá organismu k lepšímu využití glukózy a tedy zvládnutí zátěže.
Hurikány nepřinášejí jen materiální zkázu, avšak podle vědců jsou prospěšné pro život v oceánu. Bylo zjištěno, že v následujících čtyřech dnech po hurikánu se fotosyntetická aktivita fytoplanktonu u pobřeží zvýšila o 400 %. Tento efekt je vysvětlován uvolněním obrovského množství živin usazených na mořském dně. Vliv hurikánů se totiž projevuje až do hloubky 150 metrů. Obdobný pozitivní efekt nastává i v širém oceánu.
Zplyňování biomasy ve spojení s konvenčním kotlem přináší atraktivní a účinný způsob využití lokálních zdrojů energie pro výrobu elektřiny. Testy zplyňování biomasy ve fluidní vrstvě za atmosférického tlaku ve finské elektrárně v Lahti (167 MW) přinesly vynikající výsledky. Došlo k významnému snížení emisí oxidů dusíku, oxidu siřičitého a pevných částeček i k podstatnému snížení emisí skleníkového plynu - oxidu uhličitého. Zplyňování za atmosférického tlaku umožňuje využití dřeva, kůry a pilin, ale i recyklovaného paliva, železničních pražců, rozdrcených pneumatik či plastů. Při zpracování zplyněním ve fluidní vrstvě nevznikají žádné korozní problémy ani tvorba úsad či nánosů v kouřovodech.
Teplota jádra Země na rozhraní vnitřního pevného a vnějšího tekutého jádra byla stanovena výpočtem na 6670 I 600 stupňů Kelvina. Výsledek výpočtů uvedl časopis Nature. Poloměr zemského jádra představuje 2900 kilometrů. Skládá se převážně ze železa. Tlak na rozhraní vnitřního a vnějšího jádra je 330 gigapascalů (giga = 109).
(MOK)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist