Cizoměnové účty jsou spojené s nezanedbatelnými poplatky
Devizové účty užijí jen někteří
Založit si běžný devizový účet má vedle podnikatelů v současné době smysl již pouze pro jedince, kteří mají pravidelný příjem v té které cizí měně. Pro ostatní poplatky spojené s vedením těchto účtů znamenají nenávratnou investici.
(šal)
Jakou výhodu přinese vedení devizového účtu vedle účtu v korunách, či postačí v dnešní době pouze korunové konto? Tak na tyto otázky hledá odpověď možná celá řada lidí váhajících nad zrušením nebo ponecháním cizoměnového účtu v bance. V dnešní době se držení nebo dokonce zakládání nového devizového účtu vyplatí již jen omezenému množství lidí.
Se zavedením plné směnitelnosti české koruny ubyl jeden z důvodů pro pořizování účtů v cizí měně. Jelikož lidé již nejsou omezováni v nákupu cizí měny určitými limity, jako tomu bylo dříve, nemá téměř žádný význam si držet devizový účet jen pro téměř symbolické částky na nich uložené. Pokud se navíc nejedná o určité spekulativní motivy, je lepší v takových případech cizoměnový účet raději zrušit.
Každý účet, devizový nevyjímaje, je spojen s určitým poplatkem za jeho vedení. Proto až na výjimečné případy platí, že čím více má člověk účtů, tím také více zaplatí na poplatcích. Proto je vhodné si udělat kalkulaci, zda ten který účet znamená i přes poplatky úsporu na straně konverze včetně kursových změn nebo zaplacené poplatky dílčí úspory převyšují, a tak se účet nevyplatí. Z tohoto pohledu jednoznačně vyplývá, že devizového účtu s úspěchem užijí ti jedinci, kteří pobírají pravidelné příjmy v té které zahraniční měně a samozřejmě zároveň i v této měně mají vedený i daný účet. Cizoměnový účet velmi ocení i podnikatelé, kteří obchodují se zahraničím a provádějí tak zahraniční platební styk.
Výhody devizových účtů by se na jedné straně daly shrnout do oblasti úspory za konverzi při zaúčtování položek na vrub a ve prospěch účtu. Na druhé straně je nemalým plusem i výhodnější devizový kurs oproti valutovému.
Užitečnost devizového účtu je nutné posuzovat podle jeho poplatkové náročnosti. Ta se často odvíjí od četnosti vydávání výpisů, podobně jako je tomu u korunových účtů. Příkladem může být Komerční banka nebo IPB, kde se při měsíčním vydávání výpisů pohybuje poplatek za vedení cizoměnového konta okolo 15 Kč za měsíc.
Založení devizového účtu je nejčastěji zdarma, jedná-li se o první cizoměnový účet. Při otevření každého dalšího si banky již většinou nějaký poplatek strhnou. V České spořitelně takový klient zaplatí například 200 Kč.
Zajímavou výhodu mají v tomto směru klienti Expandia banky. Pokud jsou ochotni platit nemalý měsíční paušál, získávají v jeho ceně možnost spravování prostředků odděleně v několika zahraničních měnách v rámci jednoho účtu. Podobnou možnost nabízí svým klientům také BNP-Dresdner bank.
V neposlední řadě je nutné pamatovat také na skutečnost, že ne v každé měně bude banka ochotna vést devizový účet. Měny, které bankovní domy preferují, jsou také spojeny s vyšším úročením. Z toho důvodu je možná pro mnohé zajímavým zjištěním, že některé cizoměnové účty jsou lépe úročeny než je tomu u korunových kont. Proto nelze jednoznačně říci, zda se devizový účet vyplatí, či nikoliv. Vždy záleží na konkrétním případě.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist