Bižuterní průmysl prožívá boom

Jablonec nad Nisou (ša)
Bižuterní a s ním související sklářský průmysl zažívá konjunkturu. Po několikaleté stagnaci je většina hlavních výrobců spokojena s rostoucím odbytem a výslednými zisky. Příznivá situace má podle odhadů pokračovat ještě v příštím roce.
Bižuterní průmysl v České republice zaměstnává zhruba 15 tisíc lidí. Většina firem je soustředěna na severu Čech v okrese Jablonec nad Nisou. "Až devadesát procent produkce je určena na export. Buď přímo, nebo po zpracování, například sklářské suroviny. Odhaduji meziroční růst odbytu celého oboru až o dvacet procent," uvádí tajemník Svazu výrobců bižuterie v Jablonci nad Nisou Jaromír Adam. Jeho stanovisko podpořil i největší český exportér módních doplňků, jejich polotovarů a dalších specializovaných artiklů, akciová společnost Jablonex Jablonec nad Nisou. Celkové tržby exportní firmy loni vzrostly až na 2,16 miliardy korun (předloni 1,87 miliardy). Přesnou výši hospodářského výsledku zatím společnost neuvádí, pouze upřesnila provozní zisk, který je blízký 89 miliónům korun.
"Zhodnocení bižuterie na trhu je ovlivněno vyšším počtem komponentů. Proto máme zájem silněji provázat výrobce v našem oboru," uvedl generální ředitel Jablonexu Otakar Havel. Na celkovém vývozu módního zboží (s výjimkou skleněných kamenů) z České republiky má Jablonex zhruba šedesátiprocentní podíl. Své zákazníky má ve více než 90 zemích světa. Za nedávný úspěch považuje vstup do obchodních řetězců, například v USA a Německu.
Signály o příznivé odbytové signalizaci potvrzuje i přední výrobce sklářské suroviny a z ní zhotovené bižuterie, a. s. Ornela Zásada. Společnost předloni docílila tržby 739 miliónů a čistý zisk skoro 62 miliónů korun. "Přesné výsledky z loňska zatím neznám, určitě však došlo k značnému růstu. Přála nám velká poptávka a dobrý kurs k dolaru," konstatovala ekonomická ředitelka Ornely Jana Hlůžová.
Obdobnou konjunkturu pociťuje a. s. Jizerské sklo Lučany nad Nisou. Tržby společnosti specializující se na výrobu sklářské suroviny činily 130 miliónů korun.

Zisk Jizerského skla Lučany nad Nisou bude meziročně nejspíš dvojnásobný, kolem 2,3 miliónu korun. V posledním období firma zaznamenala rostoucí zájem o trubičky na výrobu sekaných perliček (rokajlu). Podle ředitele Čestmíra Drobníka museli rostoucímu zájmu odběratelů přizpůsobit investiční program. Část prostředků vyčlenili na pořízení nové sklářské linky, která zdvojnásobila výrobní kapacitu. Letos formou oprav firma vynaloží až šest miliónů korun.
V Evropě už neexistuje obdobné soustředění bižuterní výroby, jaké má Česká republika. Zejména západoevropské producenty v minulých letech ">zlikvidovali" producenti obdobného sortimentu z Asie. Svaz výrobců bižuterie sice poznamenává, že negativní dopady z konkurenčních střetů pociťují i čeští výrobci. Ti však postupně nahrazují sériovou produkci módních doplňků vysoce kvalitními produkty s vyšším počtem komponentů.
Zároveň uvnitř firem probíhá restrukturalizace se snahou zvyšovat produktivitu práce. K tomu poznamenává Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR Praha (ASKP), že podle posledních údajů se v celém oboru meziročně zvýšila produktivita o téměř 153 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist