Zadlužená textilka má trhy především v USA a v Kanadě, ale chybí jí provozní kapitál
Čeká Sukno Textil konkurs, nebo ozdravení?
Výrobu financují především sami zákazníci, kteří předem hradí 50 až 60 procent ceny.
Humpolec (zdz)
Na rozcestí, z něhož je v této chvíli zřejmě blíž ke konkursu než k možnému ozdravení, se ocitl tradiční český výrobce vlněných látek akciová společnost Sukno Textil Humpolec. Na její vysoké zadlužení, pohybující se kolem 400 miliónů Kč, některé banky vloni reagovaly vypovězením úvěrových smluv a firma začala trpět nedostatkem provozního kapitálu. "Řadu kontraktů jsme proto museli odříct a třísměnný provoz zkrátit. Tuto produkci, která ale při menších objemech není už zisková, zatím dokážeme udržet," říká generální ředitel Vladimír Racek.
Výrobu hlavně financují sami zákazníci, především zahraniční, kteří odebírají na devadesát procent produkce. Ti předem hradí 50 až 60 procent ceny. V podstatě jediným trhem, o které Sukno díky této obchodní podmínce přišlo, byla Itálie. Firma ve snaze udržet výrobu a zaměstnanost také přijala část práce ve mzdě pro některé české textilky. Přesto je zřejmé, že bez pomoci věřitelských bank dál nepřežije. "Problém ale nelze oddalovat do nekonečna," upozorňuje šéf podniku.
Podle finančního analytika, který si vzhledem k působení v oboru nepřál být jmenován, je přežívání takto zadlužených firem špatným řešením. "Konkurs zruší společnost, ale ne lidi nebo stroje. Samozřejmě, že na to někdo doplatí, ale vedle toho může vyrůst perspektivní, minulostí nezatížená firma." Také ředitel Racek připouští, že nejlepším řešením by byl dobře provedený konkurs, ale to podle něho nikdo nezaručí. Obává se proto, že případné chyby by mohly způsobit zánik staleté soukenické výroby ve městě. O tom, jaký osud Sukno potká, by mělo být jasno do konce léta. Řešení se nabízejí v podstatě jen dvě - stabilizační dohoda s věřiteli nebo úpadek.
"Za dva roky, co firmu nové vedení řídí, se udělalo pro záchranu mnoho. Na poslední krok ale potřebujeme kapitál," tvrdí Racek. Řešení vidí v přesunu výroby do jednoho závodu a opuštění hlavního areálu. O jeho využití projevil zájem zahraniční investor, který za pětiletý pronájem nabízí milión liber. Z obav před úpadkem firmy ale váhá. Navíc přestěhování výroby by přišlo na 25 miliónů, celková záchrana pak na sto miliónů korun. Tyto peníze firma nemá.
Vedení podniku se proto obává, že každá další liknavost povede k tomu, že o tohoto investora, který by pomohl uhradit část dluhů, přijde. Tvrdí přitom, že kdyby byl dostatek provozního kapitálu, dokáže Sukno, které má trhy, vývoj a kvalitní výrobky, utržit ročně půl miliardy korun. "Výroba na jednu směnu je ztrátová, jedna a půl směny ji posouvá na nulu a dvě směny a nepřetržitý provoz už tvoří zisk," vypočítává Racek.
Společnost s r. o. Sukno se vloni v srpnu transformovala na a. s. Sukno Textil. Jejími akcionáři jsou především restituenti. Zatímco v roce 1998 firma vykázala výkony 448 miliónů Kč, vloni se vinou problémů s financováním a kvůli vyřazení nesolventních odběratelů propadla asi na 350 miliónů Kč. V této době počet zaměstnanců klesl z 960 na 600 osob. Tento počet se má letos dál snížit až o 20 procent, hlavně z administrativy a THP. Základním výrobním programem firmy, která téměř celou produkci exportuje především do USA a Kanady, jsou vlněné a směsové tkaniny určené pro svrchní odívání.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist