Odboráři Železáren Hrádek zahájili stávkovou pohotovost

Hrádek u Rokycan (jis)
Upozornit na horšící se ekonomickou situaci Železáren Hrádek, která vede ke snižování počtu pracovníků a zpožďování výplat, se rozhodli odboráři podniku včera vyhlášenou stávkovou pohotovostí. Uvedl to předseda firemních odborů František Novák.
"Současný stav zaměstnanců je na technologicky nejnižší míře pro to, abychom mohli dostát nasmlouvaným zakázkám," doplnil Novák. Proti propouštění je rovněž ředitel železáren Vlastimil Moulis, který bude o personálních otázkách jednat v nejbližších dnech s majitelem podniku.
Od konce loňského roku byla ze železáren propuštěna stovka zaměstnanců a jejich počet je nyní asi 930. Do srpna by mělo podnik opustit dalších 150 lidí. Propouštění se má podle Nováka zastavit na hranici 700 zaměstnanců.
Železárny Hrádek jsou součástí hutního řetězce Z-Group podnikatele Zdeňka Zemka. Dalšími podniky jsou Železárny Chomutov, Válcovny trub Chomutov, Železárny Veselí a Noval Kladno.
"Většina našich obyvatel je zaměstnána v železárnách, ještě loni jsme měli 3,5procentní nezaměstnanost, dnes je to kvůli propouštění v Železárnách Hrádek, které jsou největším zaměstnavatelem v okrese, deset procent," říká starosta Hrádku u Rokycan Jaroslav Perlík.
"Podnik peníze vytvoří, ale ty se přelévají do Ferrometu," uvedl zdroj, který nechtěl být jmenován.
Ferromet Zemek založil, aby pro všechny články svého hutního řetězce zajišťoval společný nákup materiálu a prodej výrobků.
Podle ředitele Moulise mají Železárny Hrádek dostatek zakázek, na jejichž profinancování nejsou peníze. "Pan Zemek má větší úroky z úvěrů než zisky," domnívá se odborář Novák.
Odboráři nejen z Hrádku, ale i z Železáren Chomutov, či Veselí tvrdí, že jde o tunelování firem, z kterých jsou pouze odčerpávány prostředky, ale už se nevracejí zpět. "V Hrádku není na základní vstupy, fackujeme se zde o naftu," stěžují si někteří zaměstnanci.
Železárny Hrádek měly v prvním čtvrtletí ztrátu 18 miliónů korun, což je zhruba pětina loňské skutečnosti.
Stanovisko Zdeňka Zemka se včera nepodařilo získat. Jeho tiskový mluvčí Pavel Šefl uvedl, že není k zastižení.
Stávkovou pohotovost vyhlásili odboráři Železáren Hrádek dva měsíce poté, co ji vyhlásili odboráři Železáren Chomutov (ŽCH) ze stejných důvodů.
"Ještě loni zde pracovalo přes tisíc zaměstnanců, nyní už jen 460," uvedl odborový předák ŽCH Pavel Martoňák. Dodal, že ještě v roce 1989 pracovalo v chomutovském podniku 2150 lidí. I přesto, že Zemek prodal v dubnu slévárnu Železáren Chomutov, situace s finančními toky se nezměnila.
Největším věřitelem Z-Group je Investiční a Poštovní banka, která odprodej části majetku Zemkovi loni doporučila.
Podle některých pozorovatelů by byl lepším řešením oproti současnému živoření konkurs, kterým by získal podnik serióznějšího partnera. Konkurs jako lepší řešení než odliv prostředků z firmy by podpořil i Perlík. Na Železárny Hrádek je údajně podáno 15 návrhů na konkurs.
"Zemkovy dluhy přesahují základní jmění ŽCH, tedy 450 miliónů korun, proto by měl Zemek sám podat návrh na konkurs chomutovského podniku," uvedl odborář Martoňák. Kvůli špatným výsledkům zapříčiněným především krizí hutnictví v posledních letech, probíhal v posledních měsících v holdingu Z-Group audit španělskou poradenskou firmou Lopéz y Associados. Ta již ve vstupní studii navrhla zredukovat ztrátové výroby až o 40 procent celkového objemu.
"Jestli chceme obstát v konkurenci, musíme se přiblížit cenami a produktivitou ostatním výrobcům. V západoevropských hutích je produktivita zhruba čtyřikrát vyšší než u nás," uvedl ředitel sekretariátu předsedy představenstva Z-Group Ladislav Bednařík.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist