Dva + dva není na burze čtyři
Praha, 15. 11. 2000
Dal se čekat jarní propad technologických akcií? Oprášili jsme pro vás pravidla mistra spekulace, André Kostolanyho.
2 + 2 = 5 - 1. To není žádné cvičení představivosti nebo vyšší matematika. Jde o filozofii spekulanta Kostolanyho: "Pokaždé to nejprve přijde jinak a teprve později tak, jak to člověk čekal. Nakonec zvítězí logika, ale je třeba umět přežít to fatální "minus jedna". Schází buď trpělivost, peníze, nebo přesvědčení." I poprvé, co Kostolany slyšel o burze, bylo všechno jinak. V té době, kdy se zdálo nadevše nejdůležitější hrát kuličky nebo fotbal (a vyhrát, to se rozumí samo sebou), hrála burza v tehdejší Budapešti zvláštní roli. Na nejživější obilné burze té doby v Evropě se točily obrovské obchody. Kurs se hýbal stejně jako rosnička na žebříku, podle počasí. K meteorologickým starostem se přidala další: Fotbal, maďarská jedenáctka měla nastoupit proti rakouskému národnímu manšaftu. Jednalo se o sportovní čest, kterou bral každý jako osobní věc.
Ráno osudného dne vyskočil malý André z postele a hnal se k oknu. Cože? Obloha byla zatažená. Celé dopoledne se počasí zhoršovalo a s ním i nálada. Přesto stál André ve smluvenou dobu před dveřmi strýce, který měl bratrance i Andrého doprovodit na zápas. Když mu strýc otevřel, nevěřil vlastním očím. "Nádherný den chlapci, vidíte, prší jen se leje, fotbal byl odřeknut." Andrému zaskočilo. Žádný fotbal. A strýc si dovoluje mluvit o nádherném dni. Taková drzost. A ani to mu nestačí. "Je opravdu nádherně, ten déšť je báječný!" Nedalo se tomu věřit. Pak ale zvolal: "Vy to nechápete, chlapci. Déšť mi přinesl štěstí. Zítra půjde oves dolů, už týdny na to čekám".
Žádné tipy nedávám
André Kostolany se narodil v Budapešti roku 1906 jako syn velkoprůmyslníka. V roce 1924 byl poslán do Paříže do učení v makléřské firmě. Později emigroval do USA. Spekuloval po celém světě a se vším, s čím spekulovat lze, až do své smrti v září 1999. Proroků a samozvaných guru je ve světě peněz víc než dost. Většina z nich se snaží předpovědět vývoj v nejbližších hodinách a dnech, na jejich rtech visí milióny hráčů.
"Tipy nedávám!" odpovídá Kostolany. Svými náhledy do skutečného světa burzy boří nejedno tabu, a činí tak s patrným potěšením. Před mnoha lety formuloval sérii pravidel a zásad, které se v dnešním světle mohou zdát více než aktuální. Třeba...
Kdy odejít z trhu?
Když investiční fondy registrují obrovské přílivy vkladů, je to znamení, že růst je blízko svému konci. Rekordní přírůstky nejsou každodenní záležitost. Vyžadují dobrý vývoj burzy, tak impozantní, že se o něm mluví i mezi obyčejnými lidmi. Trh může jenom růst. Strhává se davová psychóza. A dobrý spekulant? Přeháněním nedává žádnou naději a směřuje proti převládajícímu názoru. Prodává. Na burze dostává téměř pokaždé jen menšina za pravdu, většina se plete.
Budíkem může být i extrémně silný trh nových emisí (IPO). Je vysoký počet nových emisí neklamným znamením toho, že trvá příznivá doba pro akciové investice? "Ne, za žádných okolností. Naopak. V době četných nových emisí, které jsou umísťovány bankami, je burzovní nálada udržována v optimismu médii a propagandou. Čím optimističtější klima, tím rychleji veřejnost zhltne nové papíry. O to mohutnější nastane reakce, když se optimismus otočí. Celé umění takové situace spočívá v tom, že je člověk připravený a podle toho jedná."
Vzpomínáte na jaro? Nemluvilo se o ničem jiném než o technologických akciích, trh IPO zářil jak rozpálená plotna, příliv prostředků do investičních fondů bořil všechny rekordy. Pravidla Kostolanyho hovořila jasně: vystoupit! Zvláště uvážíme-li nárůst úrokových měr v předcházejících měsících.
Úroky a likvidita mají podle Kostolanyho značný vliv na to, zda bude v následujících měsících silnější nabídka akcií nebo poptávka po nich. S růstem výnosu z dluhopisů odchází mnoho peněz z trhu akcií, ale až se zpožděním. Kostolany dodává: "Po poklesu trhu dluhopisů následuje zcela s jistotou i propad akciových kursů během šesti až dvanácti měsíců. I když ten bude po celou dobu zadržován díky euforické náladě, dostaví se přesto náhle a nečekaně".
Spekulant
André Kostolany se představuje sebevědomě a bez zábran jako spekulant. Nechápe však spekulanta jako hráče vabank. Naopak vidí vzdělaného dobrodruha s vlastním názorem a důstojností. Nevěří makléřům, analytikům ani profesorům ekonomie. Svoji teorii staví na základě zkušeností a předpokladu, že investoři, hráči i drobní střadatelé jsou součástí davu, který v určitých situacích dělá pokaždé tu samou chybu. Rád cituje úspěch velkého malíře Pabla Picassa: "Jeho obrazy mají hodnotu miliónů, ačkoli někdy vyobrazuje obličeje, na nichž jsou oči dole a nos nahoře. Takže, říkám si, člověk musí být i na burze nekonformní, dokonce protikonformní, neboť všeobecný burzovní názor nemá cenu ani deseti feniků".
(mr)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist