Německé firmy se sdružují proti pirátským kopiím svých výrobků

Padělky stojí ročně 500 miliard marek

Komise EU hodlá přijmout směrnici na ochranu duševního vlastnictví. Ta má zaručit minimální ochranu.

Praha, 6. 12. 2000
Padělané výrobky donutily firmu Henkel oznámit odchod z čínského trhu. Ztráty způsobené pirátskými produkty totiž firma ohodnotila na zhruba 20 % svého obratu. Čína je považována za Mekku padělatelů.
Henkel však není zdaleka jediná společnost, které padělatelé způsobí škody. "Jen v oblasti počítačového softwaru, hraček a textilu činí škody v Německu zhruba 60 miliard DEM," říká k tomu členka předsednictva Sdružení německého hospodářství proti výrobkovému a značkovému pirátství (APM), Doris Möllerová. Celosvětové škody způsobené "značkovými piráty" se odhadují na 500 miliard DEM. Padělky ohrožují také pracovní místa. Německé odhady uvádějí, že na jejich konto jde na 100 tisíc pracovních míst.
Už před třemi lety se 53 německých firem spojilo v APM. Celkový počet registrovaných padělatelů v Německu se jen za poslední rok zdvojnásobil na 230. Falšují se hlavně hračky, např. Teletubbies nebo Pokémon, a také textil. Přestože má celá Evropská unie již deset let platné kvalitní zákony, boj proti pirátství je těžký. Překážkou je hlavně neznalost ze strany občanů, nedostatečná pomoc úřadů a propustné hranice s Východem. A protože pohraničníci nemají dost vhodných nástrojů, nasadila APM zejména na východních hranicích vlastní vyšetřovatele.
Do budoucna APM požaduje zařadit ochranu duševního vlastnictví na program jednání s kandidátskými zeměmi EU. V tomto ohledu komisař EU pro vnitřní trh, Frits Bolkenstein již vyhlásil boj pirátským výrobkům. Podle něj Brusel přijme směrnici EU na ochranu duševního vlastnictví co nejdříve. Součástí projektu je školení úředníků a veřejnost má být lépe poučena o nedobrých vlastnostech padělků.
(bb, HB)