O Kovosvit Holoubkov má zájem EMCO a Weiler
Holoubkov (jis)
Zájem ze strany především zahraničních, ale i domácích subjektů o koupi strojírenské firmy Kovosvit Holoubkov, na níž byl 7. ledna prohlášen konkurs, zaznamenali správci konkursní podstaty.
"S některými firmami jsme již vedli jednání," uvedl správce Josef Klíma. Podle něho se zájemci o Kovosvit, který produkuje obráběcí centra, rekrutují i z řad odběratelů. Zájem koupit holoubkovskou firmu projevil její významný odběratel - známá německá strojírenská firma Weiler. Podle dobře informovaných zdrojů chce firmu koupit i známý rakouský výrobce obráběcích strojů EMCO. Tato firma, jejíž obratem je zhruba miliarda korun, v současnosti zaměstnává 400 lidí.
"Chtěli bychom Kovosvit prodat co nejdříve, ale před tím se musí sejít věřitelský výbor," uvedl Klíma. Věřitelé, z nichž největší je bývalý vlastník téměř 100 procent akcií Kovosvitu, ZPS Zlín, budou mít první schůzku začátkem února. Firma se dostala do konkursu pro insolventnost.
Tu způsobily především banky, které po vyhlášení konkursu na ZPS Zlín v závěru loňského roku zastavily přísun provozních finančních prostředků.
Doplatila na to například firma Intos Žebrák. Podle jejího ředitele Václava Moulise, měl Kovosvit loni vyrobit pro Intos 50 frézek, ale nikdo holoubkovské firmě na profinancování zakázky nepůjčil.
Návrh na konkurs Kovosvitu nakonec podaly Živnostenská banka a Ing. Matas - Slévárna Strašice s. r. o. "Kdyby firma prošla konkursem dříve, nemusel být propad výroby tak významný a možná už by měla nového vlastníka," uvedl Klíma. Ten podotkl, že výhodou bylo enormně krátké období mezi návrhem a prohlášením konkursu, které trvalo pouhých šest týdnů.
Firma ještě začátkem roku 1999 zaměstnávala 377 lidí, dnes je to 243 pracovníků. Na mzdách podnik dluží celkem pět miliónů korun.
"Podnik má životaschopný výrobní program, problém je s profinancováním zakázek. Banky nám nepůjčí," uvedl Klíma, podle kterého je jedinou možností sjednání méně lukrativní práce ve mzdě a razantní snižování nákladů spojené s mírným propouštěním.
Společnost, která dosáhla v roce 1998 tržby téměř 300 miliónů korun, má pro letošní rok sjednány zakázky za 80 miliónů. "Hlavní je firmu prodat co nejdříve," uvedl Klíma, podle kterého bude nejvýhodnější prodej celého podniku firmě s nejvyšší cenovou nabídkou.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist