Pozor na konverzní poplatky za platební transakce v zahraničí

O mezinárodních platebních kartách je známo, že patří mezi nejvýhodnější formy, jak bezhotovostně platit v zahraničí. Průzkumem současné nabídky těchto instrumentů u jednotlivých bank lze však zjistit, že tato výhoda zcela neplatí u některých z nich.
(šal)
Největší zájem o mezinárodní platební karty zaznamenávají bankovní domy vždy v letních měsících. Důvodem jsou dovolené, kdy mnoho lidí se na zahraniční cestu vedle jiných prostředků vybaví i některou z platebních karet. Řada lidí dokonce vyrazí pouze s kartami. Hlavní výhodou většiny mezinárodních platebních karet ve světě je skutečnost, že každá bezhotovostní transakce za hranicemi není zatížena žádným dalším poplatkem. Držitel karty tudíž zaplatí jenom skutečně to, co si kupuje. Daná částka transakce přepočítaná podle aktuálního kursu vydavatelské banky je mu pak následně ztržena z jeho korunového účtu. Černými ovcemi v tomto směru jsou jen mezinárodní karty České spořitelny a Bank Austria Creditanstalt.
Pod vlivem omezených možností z nepříliš vzdálené historie stále velké množství lidí vyráží do zahraničí s valutami, které před tím získali ve směnárně. Zde je často nutné zaplatit již určitý konverzní poplatek a navíc valutový prodejní kurs není příliš výhodný. Dalším problémem je i situace, kdy po skončení dovolené nějaké valuty zůstanou a nabízí se otázka, co s nimi. Buď je možno je uchovat na další dovolenou, anebo je zpětně směnit na české koruny. Tento postup však znamená další nemalé poplatky. Podstatně lepší a komfortnější cestou je hned od počátku využívat platební kartu. U ní odpadají starosti s přebytečnými valutami, ale především bezhotovostní placení není zatíženo žádnými poplatkami, a tak lze nemálo ušetřit.
Nejčastější kurs, kterým se směňuje částka transakce, je deviza prodej. Tento kurs aplikuje většina peněžních domů. Výjimkou je kupříkladu Komerční banka, kde jsou na tom držitelé karet o něco lépe, neboť banka zúčtovává transakce v kursu deviza střed.
V určité nevýhodě jsou ale klienti a držitelé mezinárodní platební karty vydané Českou spořitelnou a Banka Austria Creditanstalt. V obou případech banky aplikují tzv. konverzní poplatek. V praxi to neznamená nic jiného, než že držitel karty u každé transakce, která je zrealizovaná v jiné měně, než ve které je veden účet, musí připlatit přibližně o jedno procento více. Konkrétně u karet VISA České spořitelny se jedná o půl procenta, je-li transakce provedena v Evropě, na Středním východě a Africe. V ostatních končinách zeměkoule je to již dvojnásobek. Naopak u karet Maestro je vybírána jen čtvrtina procenta a to jen z končin mimo Evropu.
Nejpřísnější na své klienty v tomto směru je Bank Austria Creditanstalt, který každou zahraniční kartovou transakci zatíží poplatkem ve výši 1,5 procenta.
I během dovolené platí, že je zbytečné platit za něco, co není nutné. Proto je-li možnost bezhotovostního placení kartou, nemá sebemenší význam využít kartu pro výběr hotovosti z cizího bankomatu. Tento typ transakce je totiž zpoplatněn v každé bance a skutečně nemalými částkami, které vždy přeskočí hranici sta korun za výběr. Kupříkladu držitel karty vydané ČSOB zaplatí za zahraniční výběr 2,5 procenta, minimálně 100 Kč. U jiných bank není tato srážka o mnoho menší. Proto k výběru hotovosti z bankomatu by se měl držitel karty uchýlit až v krajním případě, kdy již není žádná jiná možnost, jak dané zboží či službu na zahraniční dovolené zaplatit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist