Levné byty jsou jen na okraji Prahy

Za luxusní bydlení v hlavním městě je nutné zaplatit více než 45 tisíc korun za metr čtvereční
Koupit pražský byt je možné za necelých 21 tisíc korun na čtvereční metr, stejně tak jako za částku převažující 100 tisíc.
(hpv)
Zájemci o koupi bytové jednotky mohou dnes v hlavním městě vybírat přibližně ze šedesáti rezidenčních projektů. Nejdražší byty prodávané do osobního vlastnictví se nabízejí v centru města a viladomech na Praze 6. Ceny za jeden čtvereční metr bytů, které se v centru nabízejí v nově zrekonstruovaných domech, se pohybují od 55 do 150 tis. korun. Výjimkou nebývají ale ani ceny přesahující 160 tisíc Kč za čtvereční metr. Vybírat je v historické části města možné i z novostaveb. Příkladem může být bytový dům na Malé Straně v těsném sousedství Petřína, jehož investorem je městská část Praha 1. Při nabídkovém řízení, založeném mimo jiné na principu "kdo dá víc", se ale cenové relace u bytů s výhledem na Pražský hrad vyšplhaly až na 120 tisíc Kč.
Nabídky na prodej přesahující stotisícové částky se vyjma centra města objevují i v šestém pražském obvodě. "Je to logické," vysvětluje Jan Suchý ze společnosti Kolpron CZ, která se zabývá analýzami realitního trhu. "Nabídková cena bytových jednotek je totiž určována především výší pořizovacích nákladů, které investor do projektu vložil. Jedná se především o náklady spojené s nákupem stavebního pozemku (případně stávajícího objektu) a s úrovní bytového standardu. Nejvyšší ceny nemovitostí jsou proto právě v Pražské památkové rezervaci, Dejvicích a Břevnově," dodává Suchý.
Naproti tomu nejlevnější byty se v Praze nabízejí v méně poptávaných okrajových lokalitách města. Klasickou ukázkou mohou být domy v Kyjích, na Černém Mostě či Suchdole. V těchto lokalitách lze najít i nabídky od 20 tisíc korun za čtvereční metr, a to včetně pětiprocentní DPH. Pravdou ale je, že dvacetitisícová hranice je většinou spojena s méně atraktivními, například přízemními byty.
Protože lze předpokládat, že v příštích měsících vzrostou ceny stavebních prací, je velmi pravděpodobné, že ruku v ruce s tím vyšplhají i konečné ceny nově stavěných, ale i rekonstruovaných objektů. Na druhou stranu však realitní makléři upozorňují, že i čeští investoři budou muset dříve či později začít respektovat vztah mezi nabídkou a poptávkou, což v tuzemských poměrech zatím nebývá pravidlem. Z tohoto pohledu by mohly výrazně stoupnout ceny malometrážních bytů. Ceny velkých apartmánů by v tom případě stagnovaly, a to i přesto, že by finanční náročnost stavebních prací a materiálů vzrostla. Tento trend se začíná v Praze projevovat již dnes.
Nejen o cenových relacích, ale také o schopnosti dostát svým závazkům se diskutuje v souvislosti s jedním z největších developerů bytových projektů, IPB Realem. Tiskový mluvčí Československé obchodní banky, která je dnes 100% vlastníkem akcií uváděné společnosti, Jan Stolár však HN ujistil, že IPB Real svým závazkům ve výstavbě bytových komplexů dostojí. Klienti, kteří již mají na koupi bytu podepsanou smlouvu, se nemusejí obávat ani neplánovaného zvýšení cen. Přecenění do této chvíle neprodaných bytových jednotek však vyloučit nelze.
V tento okamžik IPB Real prodává byty ve třech největších nově založených lokalitách v Praze ( Troja - Velká Skála, Vinohrady - Palouk a Krč - Zelené údolí) kolem 32 tisíc korun za čtvereční metr. Malý byt, s rozlohou lehce pod padesát metrů čtverečních, si lze v těchto lokalitách koupit kolem 1,5 mil. Kč.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist