1951
9. 3.: Tři západní velmoci upravily okupační statut SRN. 18. 4.: Smlouvy o Evropském společenství uhlí a oceli podepsány v Paříži; v platnost vstoupily následujícího roku. 23. 5.: Čínské jednotky vstoupily do Lhasy na základě dohody vlád ČLR a Tibetu. 1. 9.: Trojstranná vojenská smlouva Austrálie, Nového Zélandu a USA (ANZUS) byla podepsána v San Francisku. Zároveň byly podepsány separátní smlouvy USA s Japonskem. 6. 11.: Valné shromáždění OSN v Paříži začalo jednat o Koreji, Jugoslávii, Palestině. Vytvořena komise OSN pro odzbrojení. 27. 11.: Čtvrtá fáze korejské války se zastavila na 38. rovnoběžce. Začala jednání o přerušení palby.
Americká komise atomové energie rozhodla o jejím nevojenském využití. Pokusný jaderný reaktor v Idahu vyrobil první elektřinu. První termojaderná reakce deuteria a tritia provedena podle návrhu E. Tellera na atolu Eni Wetok. Nádobu na horké plazma se stěnami silného elektromagnetického pole sestrojili v SSSR Tamm a Sacharov - byl to počátek řízené termonukleární reakce. Výzkum složení molekuly DNA a jejího významu pro přenos děděných vlastností zahájili F. H. C. Crick, M. H. F. Wilkins a J. D. Watson. George Kennan napsal studii Americká diplomacie. Na americký knižní trh přichází román J. D. Salingera Kdo chytá v žitě.
1952
6. 2.: Zemřel anglický král Jiří VI., na trůn nastoupila dcera Alžběta II. 10. 3.: Návrh sovětské vlády na mírovou smlouvu s Německem. 26. - 27. 5.: Podepsány Generální (bonnské) smlouvy a smlouvy o Evropském obranném společenství. 16. 6.: Evropská uhelná a ocelářská unie a Montánní unie (Schumanův plán) vstoupily v platnost. 23. 7.: Revoluce v Egyptě - sesazen král Farúk, dekret o pozemkové reformě. říjen: Na XIX. sjezdu VKS(b) zní poslední Stalinův projev. Strana získává nový název: KSSS. podzim: Proces s "kremelskými" lékaři pečujícími o nejvyšší činitele SSSR. 4. 11.: Prezidentem USA zvolen generál Dwight D. Eisenhower.
Prvé pokusy vytvořit deuteriové plazma o teplotě několika miliónů stupňů Celsia souběžně v SSSR, Velké Británii a USA. J. Lederberg objevil tzv. transdukci - přenášení dědičných vlastností jedné kultury bakterií na druhou, což přispělo k rozvoji genetiky. První operace umělého srdce (v Pennsylvánské nemocnici), pacient žil 80 minut. První dáma Argentiny Eva Perónová zemřela ve věku 33 let. Největší smog v londýnské historii způsobil smrt 2 000 lidí. Knižně vychází Hemingwayova novela Stařec a moře a Beckettova hra Čekání na godota. V Londýně se začíná hrát Past na myši Agathy Christie.
1953
5. 3.: Zemřel J. V. Stalin. květen: SSSR obnovil diplomatické styky s Jugoslávií. červen: Nepokoje v NDR - zásah sovětských jednotek.18. 6.: Egypt republikou. Prezidentem generál Nagíb. 19. 6.: Poprava manželů Rosenbergových, odsouzených v USA za špionáž pro SSSR. 27. 7.: Dohoda o příměří v korejské válce, která stála dva milióny životů. 19. 8.: Roajalistický převrat v Íránu. 20. 8.: Pokusný výbuch vodíkové bomby v SSSR. září: Prvním tajemníkem KSSS zvolen Nikita Chruščov. 6. 9.: Ve volbách v NSR zvítězila CDU/CSU. Kancléřem se stal Konrad Adenauer. září - prosinec: VIII. zasedání VS OSN v New Yorku. Generálním tajemníkem zvolen Švéd Dag Hammarskjöeld.
Francis Crick a James Watson objevili strukturu DNA. Novozélanďan Edmund Percival Hillary a šerpa Tenzing Norgay stanuli (29. 5. v 11.30) na vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everestu. Největší shromáždění korunovaných a nekorunovaných hlav států Evropy se sešlo na korunovaci Alžběty II. Winston Churchill získal Nobelovu cenu za literaturu za válečné paměti a biografii jednoho ze svých předků Mallborougha. Britský geolog Kenneth Oakley odhalil největší archeologický podvod - lebka piltdownského člověka nalezená v roce 1912 byla falešná. Ian Fleming vydává první z povídek o Jamesu Bondovi (Casino Royal). Jonas Salk objevil očkovací látku proti obrně. Martin Heidegger vydal spis Úvod do metafyziky.
1954
25. 1. - 28. 2.: Konference ministrů zahraničí čtyř velmocí v Berlíně o korejské a indočínské otázce, o Německu a Rakousku. 12. 4.: Robert Oppenheimer zbaven funkcí v atomovém výzkumu USA, na jeho místo jmenován fyzik Edward Teller maďarského původu. 6. 5.: Vietnamská armáda dobyla francouzskou pevnost Dien-bie-phu. 26. 4. až 21. 7.: Konference ministrů zahraničí v Ženevě o Indočíně a Koreji. Francie uznala nezávislost Laosu, Kambodže a Vietnamu po 17. rovnoběžku. duben až květen: Konference premiérů Indie, Pákistánu, Cejlonu, Barmy a Indonésie žádá zastavit nukleární pokusy a přijmout ČLR do OSN. 28. 6.: Společné prohlášení premiérů Indie a ČLR Néhrúa a Čou En-laje o pěti zásadách mírového soužití. 8. 9.: Uzavřen vojenský Pakt pro jihovýchodní Asii (SEATO) mezi USA, Francií, Británií, Austrálií, Novým Zélandem, Filipínami, Pákistánem, Thajskem se sídlem v Bangkoku. září - prosinec: IX. VS OSN přijalo mj. rezoluci o vytvoření Mezinárodní agentury pro atomovou energii. říjen: Ministři zahraničí USA, Británie, Francie a SRN podepsali pařížské dohody o zapojení SRN do Západoevropské unie a NATO. 1. 11.: Počátek alžírské války za nezávislost na Francii. listopad až prosinec: Konference socialistických zemí v Moskvě navrhla celoněmecké volby, uzavření mírové smlouvy a odchod cizích vojsk. 15. 12.: Mao Ce-tung zvolen předsedou ČLR, premiérem Čou En-laj. 16. 12.: Rada NATO rozhodla o zařazení taktických jaderných zbraní do své výzbroje.
Francouzský premiér Pierre Mendes France musel odstoupit, protože Francouze přesvědčoval, aby místo vína pili mléko. Začíná éra rock-and-rollu. Poslední koncert Artura Toscaniniho. Americká studie prokázala souvislost mezi onemocněním rakovinou a užíváním tabáku. Americké námořnictvo uvedlo do provozu první jadernou ponorku Nautilus. Společnost Regency začala vyrábět kapesní tranzistorová rádia. Federico Fellini natáčí Silnici, Alfred Hitchcock Okno do dvora. Počítač IBM 701 Georgetownské univerzity ve Washingtonu přeložil text - z ruštiny do angličtiny.
1955
24. 2.: Vojenská smlouva mezi Irákem a Tureckem (Bagdádský pakt). Připojily se Británie, Pákistán, Írán a USA. Po revoluci v roce 1959 Irák vystoupil a pakt se přejmenoval na CENTO. duben: Afroasijská konference v Bandungu za účasti 29 zemí včetně ČLR a severního Vietnamu. 14. 5.: Ve Varšavě podepsána Smlouva o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci včetně vytvoření spojeného velení ozbrojených sil. 15. 5.: Státní smlouva čtyř velmocí s Rakouskem. červenec: nejvyšší představitelé SSSR, USA, Británie a Francie (Bulganin, Eisenhower, Eden a Faure) se scházejí v Ženevě. září: Kancléř SRN Konrad Adenauer jedná v Moskvě. 20. 9.: SSSR uznal plnou suverenitu NDR. září - listopad: Konference ministrů zahraničí čtyř velmocí v Ženevě bez konkrétního výsledku.
Hromadná automatizace v amerických továrnách. Herec James Dean se zabil při autonehodě. Do módy přicházejí modré džínsy. U Los Angeles otevřen Disneyland. Graham Green vydává román Tichý Američan.
1956
únor: XX. sjezd KSSS. N. Chruščov kritizuje kult Stalinovy osobnosti. březen: Maroko a Tunisko vyhlásily nezávislost na Francii. duben: N. Chruščov a N. Bulganin ve Velké Británii. 28. 6.: V Poznani začaly stávky a demonstrace dělníků, které potlačila armáda. 26. 7.: Egypt znárodnil Suezský průplav. říjen - listopad: Maďarská revoluce - demonstrace solidarity s Polskem přerostly v požadavky zásadních reforem. Do čela vlády jmenován Imre Nagy, který požádal o pomoc OSN proti sovětským vojskům potlačujícím údajnou kontrarevoluci. V SSSR vytvořená tzv. dělnicko-rolnická revoluční vláda v čele s J. Kádárem požádala o nový zásah sovětských jednotek. 29. 10.: Začala britsko-francouzsko-izraelská intervence v oblasti Suezu. 1. 12.: Bojkotem autobusů v Montgomery začal boj proti rasové segregaci v USA.
My Fair Lady zahajuje na Broadwayi. Egypt vyhlásil islám za státní náboženství. V Bank of America zavedena automatizace účetnictví. V Sydney zahájena výstavba Opery podle projektu dánského architekta Jorna Utzona. Zahájeny stavební práce v Brasilii, novém hlavním městě Brazílie. Roger Vadim natočil film A Bůh stvořil ženu s Brigitte Bardotovou.
1957
5. 1.: Vyhlášení Eisenhowerovy doktríny o použití ozbrojených sil v oblastech Blízkého a Středního východu proti nebezpečí mezinárodního komunismu. 9. 1.: Britským premiérem se stal Harold Macmillan. 25. 3.: Smlouvy o Evropském hospodářském společenství a Evropském atomovém společenství podepsalo šest států v Římě. květen - červen: Británie provedla tři jaderné výbuchy v oblasti Vánočních ostrovů. 13. 5.: Důstojnický puč v Alžírsku vyvolal krizi ve Francii. 23. 9.: Referendum o nové francouzské ústavě - v prosinci de Gaulle zvolen prezidentem. 2. 10.: Pásmo bez atomových zbraní ve střední Evropě navrhl polský ministr Adam Rapacki. 28. 10.: Benátský patriarcha Roncalli zvolen papežem, přijal jméno Jan XXIII.
První umělá družice Země - Sputnik 1. Na druhém Sputniku letí do vesmíru pes Lajka. Americká policie začala používat balónky na alkoholické testy. Newyorská premiéra West Side Story. Ingmar Bergman natáčí Lesní jahody, Michail Kalatozov film Jeřáby táhnou. Jack Kerouac vydává román Na cestě. Albert Camus získává Nobelovu cenu za literaturu.
1958
1. 2.: Sjednocením Egypta a Sýrie vznikla Sjednocená arabská republika. 22. 2.: Dohoda o rozmístění amerických jaderných zbraní na britských ostrovech. 8. 3.: Unie mezi SAR a Jemenem. 16. 3.: N. Chruščov sovětským premiérem. 31. 3.: SSSR jednostranně zastavil jaderné pokusy. 14. 7.: Revoluce v Iráku, vyhlášena republika. 15. 9.: Počátek jednání mezi USA a ČLR ve Varšavě na úrovni velvyslanců. 18. 9.: Ustavena prozatímní vláda Alžírské republiky. 31. 10.: Počátek jednání SSSR, USA a Británie o zastavení zkoušek s jadernými zbraněmi v Ženevě. prosinec: V Káhiře vytvořena Afroasijská organizace hospodářské spolupráce. 27. 12.: Dohoda SSSR a SAR o stavbě Asuánské přehrady.
Spojené státy vypustily družici Explorer. Brazílie vyhrála MS ve fotbalu zásluhou sedmnáctiletého Pelého. Boris Pasternak obdržel Nobelovu cenu za román Doktor Živago. Brusel otevřel brány Světové výstavy s proslaveným symbolem Atomia - miliónkrát zvětšeným modelem atomu. První stereofonní desky.
1959
1. 1.: Na Kubě svržen Batista, moci se ujal Fidel Castro. 10. 3.: Povstání v Tibetu vojensky potlačeno, dalajláma uprchl do Indie. květen - srpen: Konference ministrů zahraničí čtyř velmocí o německé problematice za účasti zástupců obou německých států. duben: Konference o arabské naftě v Káhiře za účasti 10 zemí. 28. 8.: SSSR, USA a Británie se dohodly na přerušení nukleárních pokusů. 15. až 27. 9.: Návštěva N. S. Chruščova v USA. Na půdě OSN Chruščov navrhl všeobecné a úplné odzbrojení. 20. 11.: Smlouva o Evropském sdružení volného obchodu (Británie, Dánsko, Švédsko, Norsko, Švýcarsko, Rakousko a Portugalsko).
SSSR vypouští sérii Luníků - první obletí Měsíc, druhý jej zasáhne, třetí poprvé fotografuje odvrácenou stranu Měsíce. NASA vybírá 110 kandidátů pro kosmický let. Aljaška a Havaj 49. a 50. státem USA. Zrodila se panenka Barbie. V New Yorku bylo otevřeno Guggenheimovo muzeum (architekt Frank Lloyd Wright). Nejúspěšnějším filmem roku byl Ben Hur. Tresčí válka mezi Británií a Islandem. Heinrich Böll vydává román Biliár o půl desáté. Francois Truffaut natočil film Nikdo mě nemá rád, Fellini Sladký život.
1960
14. 1.: Valné shromáždění OSN přijalo deklaraci o poskytnutí nezávislosti koloniálním národům. 13. 2.: První francouzský nukleární výbuch. březen: Rasistický masakr v Sharpeville v Jižní Africe. 15. 3.: Výbor 10 zemí (pět kapitalistických a pět socialistických) zahájil v Ženevě jednání o odzbrojení. březen - duben: Návštěva N. Chruščova ve Francii. 1. 5.: Nad sovětským územím sestřelen americký výzvědný letoun U-2. 21. 7.: Sirimavo Bandaranaiková (43) se stala premiérkou Cejlonu. 16. 8.: Nezávislost Kyperské republiky - prezidentem Makarios. 7. 9.: Zemřel prezident NDR W. Pieck. Prezidentská funkce nahrazena Státní radou, předsedou se stal W. Ulbricht. 1. 10.: Vyhlášením nezávislosti Nigérie vyvrcholil "rok Afriky", v němž se většina afrických států stala nezávislými na evropských koloniálních mocnostech. 8. 11.: Prezidentem USA zvolen John F. Kennedy. 1. 12.: Smlouva o využití Antarktidy k mírovým účelům. 14. 12.: Založena Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) - členy šestnáct států včetně USA a Kanady. prosinec: Vytvořena Národní fronta osvobození jižního Vietnamu.
V USA se začala prodávat antikoncepční pilulka, kterou vynalezl Gregory Pincus. Znamenala sexuální revoluci. Alfred Hitchcock natočil film Psycho, Jean Luc Godard U konce s dechem, Michelangelo Antonioni Dobrodružství. Na oběžnou dráhu kolem Země byla vyslána první americká meteorologická družice Tiros I. Švýcarský inženýr August Pickard a Američan Don Walsh dosáhli hloubky 10 916 metrů v batyskafu Trieste. Hlavním městem Brazílie se stala Brasilia, tisíc kilometrů severně od Rio de Janeira. Město na pusté planině postavili architekti Lúcio Costa a Oscar Niemeier. Začátek realizace projektu MOHOLE v USA, jehož cílem byl výzkum nejhlubších míst v oceánu. První návraty družic z oběžné dráhy na Zemi: Discoverer 13. a 14. a sovětské kosmické lodi se psy Strelka a Bělka.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist