Patriot není prázdninová podívaná, říká R. Emmerich
O druhé světové válce bylo v USA natočeno kolem čtyř set filmů, o válce Severu proti Jihu zhruba dvě stě. Sto padesát filmových příběhů bylo věnováno první světové válce, sedmdesát konfliktu ve Vietnamu. Válka za nezávislost si ve filmové statistice tak dobře nevede.
(lík/im)
Téma americké revoluční války let 1776 - 1783 nebylo pro hollywoodské scénáristy nikdy tak oblíbeným tématem jako ostatní válečné konflikty, kterých se Spojené státy účastnily. Kritici a historici nabízejí některá vysvětlení. Robert Sklar, který vyučuje dějiny kinematografie na newyorské univerzitě, tvrdí, že revoluční ideály o svobodě, štěstí, nezávislosti a obětavosti vyznívají vznešeně, ale obtížně se "dramatizují", aby je divák přijal jako skutečný příběh a nikoli jako jen školometsky přepsané učebnice historie.
Dalším problémem je pojetí protivníka. Tím jsou Britové, které film líčí tak drasticky, že jejich zločiny nejsou daleko od srovnání s nacistickými zvěrstvy. Proti tomu se divák podvědomě brání, protože od počátku americké filmové historie jsou Britové podáváni jako spojenci. Michael Medved, rozhlasový komentátor, připomíná, že směšně mohou působit dobové obleky, modlitby na veřejnosti a nadšení pro věci, za které se tehdy bojovalo a které jsou nyní samozřejmé.
Ani nový snímek o událostech roku 1776, který pod názvem Patriot pro společnost Columbia/TriStar natočil v Hollywoodu usazený Němec Roland Emmerich, to nemá lehké. Nic nepomohlo načasování americké premiéry - krátce před 4. červencem, který je slaven jako Den nezávislosti a který byl letos spojen s prodlouženým pětidenním víkendem jako stvořeným pro rodinné vycházky do kina. Kalkul nevyšel. Patriot hned v prvních dnech "prohrál" souboj s dramatickým snímkem The Perfect Storm (Opravdová bouře), který shodou okolností natočil jiný režisér německého původu, Wolfgang Petersen.
Emmerich ovšem odmítá srovnávat Patriota s Petersenovým snímkem. "Můj film je historickým dramatem," říká. "Raději bych ho uváděl do premiéry na podzim nebo v zimě, o svátcích. Není to film na prázdniny." Emmerich se domnívá, že Patriot bude daleko úspěšnější na DVD než v kinech. "Je třeba myslet v delších termínech."
Někteří kritici - zvláště v britském tisku - vyčítají Emmerichovi způsob, jakým vylíčil anglické praktiky. Režisér na podobné výtky reaguje zcela pragmaticky: "Projekt financovali Američané, ne Angličané. A je to film určený především pro veřejnost ve Spojených státech." Přesto autoři Patriota věnovali historické přesnosti snímku velkou pozornost. Ke spolupráci byli přizváni historici a znalci, kteří zkontrolovali správnost uniforem a dějů. Na jejich radu se přepisovaly některé scény, aby se blížily pravdě tehdejší doby. Na pravdivosti detailů trval scénárista Robert Rodat, který napsal scénář rovněž pro Spielbergův snímek Zachraňte vojína Ryana. "Diváci se chtějí nechat přenést v čase a anachronismy je ruší," říká. "Už jako kluka mě válka za nezávislost brala. Nikdy mi nešlo na rozum, proč se o ní nenatočil žádný film."
Producentem filmu byl Mark Gordon, který s Rodatem spolupracoval rovněž na snímku Zachraňte vojína Ryana. Hrubá verze scénáře byla nabídnuta Spielbergovi, ten ovšem prohlásil, že v příštích deseti letech žádný válečný film natáčet nebude. Scénář koupila Columbia a producenti si za režiséra vybrali tvůrce Dne nezávislosti a Godzilly. Emmerich bez rozpaků přijal: "Když jsem si přečetl scénář Patriota, nevyvstala mi v mysli jediná otázka, zda film točit či ne. Bylo to jasné. Příběh, odehrávající se během americké revoluce o obyčejném muži, který musí rozhodnout mezi ochranou své rodiny a svým vlasteneckým cítěním, jsem točit chtěl."
Děj Patriota je vlastně jednoduchý: Na pozadí válečného konfliktu se odehrává drama Benjamina Martina, bývalého vojáka s krvavou minulostí ze sedmileté války, který zpočátku nechce o dalším bojování ani slyšet. Cítí odpovědnost za svoji rodinu. Když mu ale před očima angličtí vojáci zastřelí jednoho ze synů, z opatrného farmáře se rázem stává bojovník.
Patriot se začal natáčet v září loňského roku. Filmaři pátrali po vhodných exteriérech v Kanadě, Irsku, dokonce i na Novém Zélandě. Nakonec se ale rozhodli pro autentické prostředí státu Jižní Karolína, neboť, jak říká výkonný producent William Fay, "tady se příběh odehrává a pravdou je, že je to příběh o Americe, který by se v Americe měl taky točit. Na Jihu byly navíc k dispozici veškeré dobové rekvizity, kostýmy a kulisy. A místní kompars měl něco do sebe. Nevím sice proč, ale mezi Jižany se sem tam najdou úžasné tváře."
Hlavní postavu hraje Mel Gibson, držitel Oscara za titulní roli v historickém velkofilmu (opět silně protianglickém) Statečné srdce. Muž, který je nejen světově uznávaným hercem, ale i respektovaným režisérem (Muž bez tváře) a producentem (např. Věčně mladý, Maverick, Výkupné, Odplata). Mel Gibson zařadil Patriota mezi své oblíbené tituly: "Mám rád filmy, které spojují velké vnější konflikty, jež válka vždycky přináší, a intenzívní konflikty vnitřní. A také mám rád takový druh příběhu, v němž jasnost vnějšího konfliktu stojí v protikladu k mlhavosti vnitřního konfliktu a morálních otázek s ním spjatých. A takový Patriot je."
Výprava snímku je kombinací historických staveb, kulis a vizuálních efektů. Jen farmu Benjamina Martina filmaři budovali jedenáct týdnů. Kolem ní vysadili pole kukuřice a postavili městečko z druhé poloviny 18. století a také štáb anglického generála Cornwallise. Trikoví odborníci pak do vystavěných kulis vložili zbytek: celé další vesnice, tisíce pochodujících vojáků. Tým modelářů vytvořil krajinu s větrnými mlýny, sídla, domy, pole, vozy, které Martin míjí na cestě do Charlestonu.
Největší starosti filmařům dělali mohutné bitevní scény, které tvoří vrchol filmu. Mel Gibson i ostatní herci se před natáčením podrobili výcviku, v němž se učili základům válčení a partyzánského boje 18. století. Kromě dokonalé jízdy na koni museli ovládnout dobové zbraně, jakými byly muškety, tomahavky, šavle, pistole a bajonety.
Patriot (The Patriot, USA 2000, přístupný od 15 let, české titulky, 159 minut, distribuce: Falcon, česká premiéra: 20. července)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist