Cykloturistická mapa

Moravskoslezské Beskydy

(ČOK)
Ani pohoří na moravsko-slovenském pomezí, které je tradičním turistickým cílem už od dob tvídových obleků, okovaných holí, piknikových košů a "pleskaček" s něčím na posilnění, nezůstalo stranou zájmu cyklistů v pestrobarevných kombinézách. Je pravda, že ze sedla kola dostanou pohledy na hory zase trochu jiný rozměr, panorama se mění rychleji a cyklista toho za den stihne víc...
Vstříc cyklistům vychází i cykloturistická mapa Moravskoslezské Beskydy (mapa měřítka 1:75 000 vydavatelství Shocart, číslo mapy 154), zobrazující území na východ od Frýdku-Místku a Frenštátu pod Radhoštěm až po nejvýchodnější výběžek České republiky západně od osady Bukovec na česko-polské hranici.
Doporučené cyklistické trasy vedou, tedy většinou stoupají, do všech horských středisek i na nejvyšší partie Beskyd: na Pustevny i Radhošť, na Bílý Kříž, Gruň, Visalaje, Staré Hamry, a dokonce i na nejvyšší vrchol pohoří, Lysou horu. Horské cyklotrasy vedou také masívem Slezských Beskyd (samostatný hraniční hřeben severovýchodně od spojnice Třinec - Jablunkov), méně náročné okruhy pak nabízí okolí Frýdku-Místku, Hukvald a Frýdlantu nad Ostravicí.
Pro náročnost tras, doporučených i s kilometráží a výškovým profilem, popsaných a graficky znázorněných v doprovodné brožuře, je však třeba vzít "horská" měřítka. Nejnáročnější trasy mají v oblasti Beskyd totiž výškový rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším bodem skoro až 1000 metrů (Frýdlant nad Ostravicí - Lysá hora). Celkový součet všech stoupání však může být ještě o několik stovek metrů vyšší. Proto je dobré při plánování cest v horských terénech kalkulovat i s možnostmi "ústupových tras".
Cyklotrasy, ať už jako takové značené, nebo trasy pro cyklisty doporučené a využívající běžných komunikací, více či méně zpevněných lesních cest nebo - v mezích dostupnosti a sjízdnosti - i značených turistických stezek, jsou vhodné především pro horská, méně už treková kola. Jen omezeně - v podhůří Beskyd, jsou použitelná i kola silniční.
Zakreslené území je protkáno i dálkovými cyklotrasami: Beskydy protínají Česko-polská a Česko-slovenská příhraniční stezka, podhůřím prochází mezi Frýdkem-Místkem a Hukvaldy dálková cyklotrasa z Českého Těšína do Jihlavy.
Mapa svými okraji zasahuje i za hranice ČR: Jihovýchodní cíp zobrazuje oblast Kysuce a Turzovské vrchoviny a ejhle, od toku Kysuce až po hraniční hřebenové partie se krajem klikatí Kysucká cyklomagistrála, která v oblasti Konečné navazuje na značené trasy v moravské části Beskyd - a je možná škoda, že žádná z doporučených cykloturistických tras, popsaných v doprovodné brožurce, tohoto území a vyznačených cest nevyužívá. Severovýchodní cíp mapy zasahuje za hraničním hřebenem málo známých Slezských Beskyd do Polska s krátkým úsekem značené trasy okolo Wisly.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist