Věř a víra tvá tě uzdraví - nebo zabije
Sir William Osler, považovaný za jednoho z největších lékařů 19. století, v době, kdy byla většina užívaných léků (někdy naštěstí) neúčinných, napsal: "Novým lékem bychom měli léčit co největší množství pacientů, a to až do doby, než svou léčebnou sílu ztratí." Sir William měl na mysli placebo efekt, který znají šamani, takzvaní léčitelé a homeopati, i lékaři, co je svět světem. Placebo efekt je prostý. Člověku, který věří, že mu nějaký lék pomůže, velmi často a podstatně pomůže i zcela neúčinná látka, třeba cukr, prášek z křídy nebo vkládání rukou. Placebo efekt bývá tím mohutnější, čím je víra v účinnost léku, operace, zaříkávání, magických rituálů hlubší, čím je lék, léčitel, šaman nebo operatér dražší, tajemnější, slavnější - a hlavně: čím je onemocnění přechodnější.
Lidé si neuvědomují, že se více než 90% různých chorob zahojí "samo od sebe", počínaje spoustou virových onemocnění přes úzkostné stavy až po lehčí depresi. Rozsáhlá studie provedená před lety dokázala, že jsou výsledky v průběhu dvou let u velké skupiny lidí léčených různými druhy někdy nákladné psychoterapie zcela stejné, jako když se s pacienty nedělá vůbec nic. Zahojí se "sami od sebe". (Poté se zjistilo, že dobře vybraným pacientům pomáhá jeden druh ne-psychoanalytické psychoterapie.)
Každý zkušenější chirurg, všude na světě, zná pacienty, jimž se říká crux medicorum, neboli lékařův kříž, kteří jsou přesvědčeni, že převelice stůňou a jimž skutečně někdy pomůže, když se jejich "nemoc" promění, jak pravil jeden z velmi úspěšných chirurgů, na "malou a úhlednou operační jizvu". Vyjmutých žlučníků, v nichž nebyl kámen ani zánět, se na světě asi nikdo nedopočítá. Zlaté ručičky! Jindy ale jen do další "nemoci". Těch veleúspěšných, posléze tichounce opuštěných operací v dějinách chirurgie! Placebo efekt se skřípotem zubů nedávno přiznala firma Merck, když zjistila, že její nové antidepresívum je sice krásně účinné, ale placebo podávané ve stejných pilulkách pomáhá stejně dobře.
Platí něco podobného naopak? Dokáže víra ublížit ,nebo zahubit? Existuje-li placebo efekt, existuje i "nocebo" efekt? Existuje. Mohutně z něj profitují všemožní zaříkávači, kouzelníci, šamani a mágové, opět co je svět světem. Každý ví, jak účinné může být dramatické prokletí (Lomikarův efekt). Šamani mu pomáhají pomalu účinkujícími jedy a dalšími látkami. Do svíce, jež v noci hoří v chatrči oběti, přimíchají nervový jed. Nebo zde po zemi rozsypou netopýří trus. Jsou v něm spóry plísně, vyvolávající smrtelné onemocnění plic podobné tuberkulóze. Na prášek rozdrcené vousy kočkovité šelmy přidávané do jídla zničí tenké střevo. Oběť zemře hladem. Že je v takové vísce kázeň jako řemen a šaman dostává od lidí, na co si vzpomene, je jasné.
Důvod, proč lidé, kteří mají strach, onemocní nebo zemřou na nocebo efekt i bez užití jedů, je stres. Jakmile se lidé dozvědí, že nějaký lék může vyvolat zvracení nebo bolesti hlavy, stane se to spoustě lidí i s placebem. Úmrtnost lidí, kteří mají poškozené srdeční tepny a nevědí to, je po stanovení diagnózy nižší než u lidí, kteří se o svém stavu dozvědí. Úmrtnost lidí věřících na magický vliv, třeba na nešťastný rok či hvězdné znamení, je ve stejných souvislostech větší než úmrtnost lidí, kteří takovému vlivu nevěří. Je vidět, že strach nemá jen velké oči.
Autor je lékař, patologický anatom a popularizátor vědy
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist