Cukrovar Opava převzali Němci

Zahraniční kapitál má tuzemské firmě pomoci v těžkých časech
* Nový německý majitel největšího severomoravského cukrovaru by měl pomoci opavské cukrovarnické společnosti překlenout avizovanou odbytovou krizi.
Opava (lup)
Největší evropský výrobce cukru, německá společnost Süd Zucker AG, převzal 1. Slezskou a. s. Cukrovar Opava, jejíž více než dvoutřetinovou majoritu koupil v závěru loňského roku a měl by opavské firmě pomoci čelit stále se zhoršující situaci v českém cukrovarnictví. Německý výrobce cukru, který ovládá 16 procent evropského trhu, má opavský cukrovar především zapojit do svých struktur. Ty jsou velmi silné, protože Němci vlastní tato zařízení v Belgii, přes majoritu v rakouské společnosti Agrana ovládají další podniky ve východní Evropě. V tuzemsku se prostřednictvím Agrany angažují v Hrušovanech nad Jevišovkou a v Uničově.
Podle ředitele a místopředsedy představenstva Cukrovaru Opava Viktora Žídka by německá společnost měla být schopna "podržet" podnik i v letošním těžkém roce. "Je docela možné, že letošní kampaň vůbec nebude, protože dovozy levných přebytků zahraničních producentů jsou spolu s už existujícími tuzemskými přebytky schopny pokrýt celou spotřebu v ČR," řekl Žídek. Například v listopadu 1998 bylo podle něj importováno 9,3 tisíce tun cukru, o měsíc později už téměř deset tisíc tun. Tlak dovozů sílí. Jen v Polsku, které je třetím největším výrobcem cukru v Evropě, totiž činí nadprodukce okolo půl miliónu tun.
"ČR je v dovozních celních sazbách na cukr zbytečně liberální. Zatímco v EU je dovozní clo až 300 procent, v tuzemsku je to pouhých 60 procent," prohlásil ředitel. Levné dovozy nadprodukce cukru označil za hrozbu pro výrobu cukru v ČR.
Světová cena cukru je momentálně diktována cenou nadprodukce. Ta sráží cenu cukru na 240 dolarů za tunu. Cukrovar Opava tak vyváží své přebytky s rostoucí ztrátou. Tuzemští zákazníci jsou od něj ochotni nakoupit kilogram cukru za 13 korun. Při exportu nadvýroby však cena klesá až na šest korun.
Napojení na Süd Zucker má opavské firmě umožnit pracovat "v evropském modelu". To znamená, že za pět až sedm let by cukrovar mohl přepracovávat řepu ze sousední polské řepné oblasti Dolního Slezska a posílat cukr zpět do Polska.
V roce 1998 skončilo hospodaření při 750miliónovém obratu dosud neupřesněným ziskem. Cukrovarnická kampaň byla rekordní a jejím výsledkem byla výroba 46 tisíc tun cukru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist