Kvalitní služby je obvykle možné poskytovat až u portfolií v hodnotě kolem půl miliónu

Správa aktiv je investice šitá na míru

* Ideální možností, jak si vytvořit investiční portfolio vyhovující individuálním požadavkům a zároveň ponechat jeho řízení v rukou profesionálů, je správa aktiv. Tuto službu nabízí většina bank a makléřských domů, často však za výrazně odlišných podmínek.
Někdy se člověk může dostat do situace, kdy má k dispozici větší sumu peněz a ví, že je po určitou dobu nebude potřebovat. V případě, že nemá dostatek času a zkušeností na individuální investování a nevyhovuje mu strategie žádného podílového fondu, vyplatí se obrátit na profesionálního správce.
Oddělení správy aktiv má téměř každá banka a obchodník s cennými papíry. Spolupráce začíná návštěvou zájemce, kdy během rozhovoru jsou zjištěny priority klienta, jeho averze k riziku, investiční horizont apod. "Na základě těchto údajů správce vypracuje návrh strategie a hrubé struktury portfolia," vysvětluje Radek Létal ze společnosti DS Bond. V případě jejího schválení klientem může dojít k sepsání smlouvy, ve které je pevně ukotveno, do jakých instrumentů, v jakém množství a na jakých trzích je správce oprávněn umísťovat svěřené prostředky.
"V rámci těchto pravidel má správce volnou ruku s cílem maximalizovat hodnotu klientových peněz," říká Jiří Dejm z oddělení správy aktiv Komerční banky. Kontakt mezi oběma stranami je však neustálý, takže není problém po telefonické konzultaci změnit limit například na americké akcie, jestliže se objevily příznivé signály.
Kromě těchto příležitostných kontaktů komunikace mezi správcem a klientem spočívá v pravidelných zprávách o stavu portfolia (zpravidla v měsíčních intervalech) a v občasných schůzkách s cílem hodnocení výsledků a případné změny investiční strategie (přibližně jednou nebo dvakrát ročně).
Jedním z hlavních kritérií, ve kterých se jednotliví správci od sebe liší, je požadovaný minimální objem svěřených prostředků. U bankovních domů je nutné počítat s většími částkami, např. v oddělení správy aktiv v Komerční bance pracují s objemy od deseti miliónů korun. Naopak někteří obchodníci s cennými papíry nabízejí tyto služby již kolem několika desítek tisíc korun. Přestože možnost využít správy aktiv již při nižších objemech se může jevit jako výhodná, ve skutečnosti při částkách kolem desetitisíců o žádnou službu v tomto smyslu nejde. Např. s dvaceti tisíci totiž nelze vytvořit portfolio, které by vhodně kombinovalo akcie, dluhopisy a další instrumenty s cílem maximalizovat klientův výnos. Rozumná tak začíná být hranice od asi půl miliónu.
Správa aktiv přináší zisk, který ve většině případů přesahuje úročení termínovaných účtů, na druhou stranu musí ovšem počítat s určitými náklady. Poplatky jsou někdy počítány jako procentní podíl z objemu vložených prostředků (jedno až dvě procenta), častěji však jako podíl na dosaženém výnosu (kolem 20 procent). Navíc klient hradí i všechny transakční náklady na nákup a prodej cenných papírů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist