Hypotéky v praxi
Daňové přiznání a odpočet úroků
A je to! 31. březen klepe na dveře a s ním povinnost podat daňové přiznání za rok 1998. Z těch občanů, kteří v tomto termínu podávají daňová přiznání, má jich asi 15 tisíc možnost v praxi využít § 15, odst. 10 zákona č. 536/1992 Sb., o dani z příjmů o odpočtu úroků z hypotečních úvěrů použitých na uspokojení bytové potřeby. (Ale také další desítky tisíc občanů využívajících úvěrů ze stavebního spoření.) Protože jde o odpočty poprvé naostro, je vhodné se znovu podívat na tuto daňovou úlevu blíže.
Od srpna roku 1998, kdy jsme naposledy informovali o daňových odpočtech, proběhlo několik dalších novel zákona o dani z příjmů, které přinesly změny, o nichž by bylo dobré vědět. Především došlo k dalšímu upřesnění účelu použití hypotečního úvěru, tedy k upřesnění pojmu financování bytových potřeb.
Při uspokojení bytové potřeby daňového poplatníka změnou stavby (§ 15, odst. 10, písmeno a/) byla v dikci zákona vynechána podmínka, že musí jít o změnu stavby, "kterou vznikne nový byt z prostor nezpůsobilých k bydlení, pokud tyto prostory bytem nebyly nebo nesloužily k bydlení nejméně pět let, nebo z prostor sloužících k jiným účelům než k bydlení, včetně nástavby nebo půdní vestavby..."
Pokud jde o koupi pozemku, zde došlo ke zpřísnění v tom smyslu, že úroky z úvěru na tuto koupi lze odpočítávat jen v tom případě, že na něm bude zahájena výstavba bytové potřeby do čtyř let od okamžiku uzavření úvěrové smlouvy - § 15, odst. 10, písmeno b). Je to sice zpřísnění, ale značně demokratické.
Z účelů uspokojení bytové potřeby investicemi do již existujícího rodinného domu, bytového domu nebo bytu byla ponechána údržba, vynechána modernizace a zavedena změna stavby. Co však je důležité, všechny tyto formy bytové potřeby byly rozšířeny i na byty, rodinné domy a bytové domy v nájmu nebo v užívání. Takže vlastnictví takovéhoto bytu, rodinného domu nebo bytového domu již není podmínkou - § 15, odst. 10, písmeno c).
V neposlední řadě byla všem dlužníkům nově dána možnost odpočtu úroků z hypotečního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření použitého na splacení jiného úvěru poskytnutého stavební spořitelnou nebo bankou v souvislosti s úvěrem ze stavebního spoření nebo s hypotečním úvěrem a použitého poplatníkem na financování bytových potřeb - § 15, odst. 10, písmeno g).
Zde u této novinky pod písmenem g) je však zapotřebí dát si pozor, aby nešlo o hypoteční úvěr nebo o úvěr od stavební spořitelny použitý na splacení jiného hypotečního úvěru. Na takovéto případy se možnost odpočtu úroků ze základu daně z příjmů nevztahuje. To znamená, že pokud někdo chce např. změnit hypoteční banku, neboť mu tam nabízejí lepší podmínky, může z tohoto hlediska silně prodělat. Změna hypoteční banky se obyčejně provádí tak, že klient si sjedná úvěr u jiné hypoteční banky a z něj splatí dříve přijatý hypoteční úvěr od původní banky. Na tento nový úvěr se však už možnost odpočtu zaplacených úroků nevztahuje. Podobně když si někdo půjčí od svých příbuzných, začne stavět a pak si půjčí od hypoteční banky, aby tyto dluhy splatil. Na tomto faktu mohou prodělat i zaměstnanci bank, od kterých získali zaměstnanecký úvěr typu hypotečního úvěru a při změně zaměstnání jej pak chtějí splatit novým úvěrem od nového zaměstnavatele.
K další změně došlo při stanovování horního limitu, který nesmí překročit částka zaplacených úroků odpočítávaná od základu daně. Zde zákon v § 15, odst. 11 nově stanoví, že "úhrnná částka úroků, o které se snižuje základ daně (...) ze všech úvěrů u poplatníků v téže domácnosti nesmí překročit 3000 Kč". Proti původnímu znění tohoto odstavce se zde zpřesňuje, že limit se týká úroků ze všech úvěrů přicházejících v úvahu v jedné domácnosti, na druhé straně se však dává možnost, aby u téhož úvěru, kde dlužníkem je více domácností, každá z nich mohla odpočítávat zaplacené úroky až do výše 300 tisíc Kč. Což při dnešních úrokových sazbách se může týkat hypotečních úvěrů řádově ve výši šest i více miliónů korun (doposud dva až tři mil.). A pak je zde poslední významná změna, a to v § 38 g), odstavce 2, která zavádí pro všechny, kdož uplatňovali odečet úroků z hypotečních úvěrů, povinnost podat daňové přiznání. Co k tomu je třeba, o tom příště.
František Pavelka,
Českomoravská hypoteční banka
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist