Fyzická a právnická osoba

V pravidelné rubrice HN na dotazy odpovídají odborníci. Otázky můžete zasílat na adresu: Právní poradna HN, Dobrovského 25, 170 55 Praha 7.

Často se v odborných článcích objevují pojmy právnická a fyzická osoba. Jaký je vlastně rozdíl mezi právnickou a fyzickou osobou?

J. K., Ústí nad Labem
Podle § 7 a násl. občanského zákoníku, v platném znění, je fyzickou osobou každý od svého narození do své smrti. Způsobilost fyzické osoby mít právní subjektivitu a způsobilost k právním úkonům je definována právě v ustanovení tohoto paragrafu. Tato způsobilost mít práva a povinnosti (právní subjektivita) vzniká narozením a zaniká smrtí. Od této právní subjektivity odlišujeme způsobilost k právním úkonům (svéprávnost), a ta znamená způsobilost vlastními právními úkony nabývat práva a povinnosti, k něčemu se zavazovat.
Tato způsobilost předpokládá určitou vyspělost rozumovou a v plném rozsahu vzniká zletilostí. Výjimečně může nabýt zletilosti i nezletilec starší 16 let, např. když uzavře manželství. Je zajímavé, že pokud se poté taková osoba rozvede, jednou nabytou zletilost již neztrácí. Nezletilá osoba může být příjemce daru i většího finančního obnosu a jiného majetkového plnění.
Omezení nebo zbavení způsobilosti k právním úkonům může nastat na základě soudního rozhodnutí a je upraveno v § 10 OZ.
Právnická osoba, resp. její pojem, není v žádném právním předpise definován, pouze ustanovení § 18 OZ určuje, jaké subjekty do definice právnických osob spadají. Jsou to tedy sdružení osob fyzických či právnických (korporace, družstva, obchodní společnosti, spolky), účelová sdružení majetku (fondy, nadace), jednotky územní samosprávy a jiné subjekty, o nichž to stanoví zákon. Každá právnická osoba musí mít určitou právní formu stanovenou příslušným právním předpisem (živnostenský zákon, obchodní zákoník apod.).
Při uzavírání kontraktů přicházíme nejčastěji do styku s obchodními společnostmi - veřejná obchodní společnost, komanditní společnost, společnost s ručením omezeným a akciová společnost. V praxi se ovšem setkáme např. i se sdružením, které vzniklo dle zákona č. 83/1990 Sb., a je právnickou osobou. Toto sdružení může být členěno na organizační jednotky, které sice nejsou právnickými osobami, ale jejich součástí, a jsou právním subjektem v rozsahu, který jim zákon přiznává. Stanovy sdružení mohou organizačním jednotkám přiznat právo jednat jejich jménem nebo právo nabývat jejich jménem majetek. V praxi má tedy význam také ta skutečnost, zda subjekt je oprávněn k určitému jednání nebo je způsobilý mít určitá konkrétní práva a povinnosti. Je také důležité vědět, zda tento určitý právní subjekt je oprávněn jednat vlastním jménem nebo jménem někoho jiného, kdo je za jeho jednání odpovědný a v jakém rozsahu.
Fyzická osoba, pokud je podnikatel, jedná buď sám - osobně -, nebo prostřednictvím zástupce. Jménem právnické osoby jedná buď statutární orgán, nebo zástupce. Jednání podnikatele upravuje obchodní zákoník v § 13 a násl. a v případě jeho zastupování se toto řídí obecnou úpravou zastupování podle OZ a speciální úpravou dle obchodního zákoníku.
Statutární orgán jedná za právnickou osobu způsobem, který je stanoven v základních dokumentech té které obchodní společnosti (zakládací listina, stanovy apod.).

JUDr. Marie Moravcová

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist