Prezident je zdrženlivý v souvislosti s mírovým plánem české diplomacie

Havel žádá porozumění pro uprchlíky

* Po návratu z devítidenní cesty do USA, kde vedl českou delegaci na summitu NATO, a Kanady uspořádal včera prezident Havel tiskovou konferenci. Bylo to jeho první setkání s tiskem po dvou měsících.
Praha (čtk, kb)
Naše společnost by s ohledem na její emigrační vlny z dob totality měla mít obzvláště velké porozumění pro uprchlíky z jihosrbského Kosova a bez okolků jim poskytovat dočasné útočiště. Malá podpora vojenským akcím NATO v Jugoslávii pramení i z toho, že čeští politici ledabyle vysvětlovali, oč v Kosovu jde, řekl včera prezident Václav Havel na tiskové konferenci, kde shrnul i své poznatky ze summitu NATO ve Washingtonu. Představitelé členských zemí aliance Havlovi na summitu řekli, že očekávali od českých politiků silnější vysvětlovací kampaň.
Havel nepřeceňuje význam mírové iniciativy české diplomacie směřující k řešení situace v Kosovu, kterou mu v neděli předložil ministr zahraničí Jan Kavan. "Takových námětů existuje více v různých členských zemích aliance," řekl na dotaz, jak hodnotí český mírový plán. Stejně jako Kavan, jenž obsah iniciativy projednával se zahraničními kolegy už na summitu NATO ve Washingtonu, ale prezident neprozradil bližší podrobnosti z obsahu této iniciativy. Havel pouze poznamenal, že český plán, stejně jako ostatní, se zabývá technikou dosažení úspěchu ve válce a mírového jednání.
Na adresu českých měst a obcí, které se zdráhají přijmout kosovské uprchlíky, prezident řekl, že by si jejich obyvatelé měli vzpomenout na dobu před rokem 1989, kdy Češi houfně odcházeli do zahraničí. Obavy z pobytu uprchlíků z Kosova jsou projevem "zvláštního egoismu" a krátkozrakosti, které se nevyhnutelně obrátí proti těm, kteří tento strach mají, vzkázal Havel obyvatelům Světlé nad Sázavou, kteří odmítají uprchlický tábor v jejich městě.