Situace kolem Kotvy zůstává nejasná
Vleklá soudní jednání zatím nepřinesla jednoznačné rozhodnutí o vlastnických vztazích
* O akcie Kotvy, které údajně vytuneloval bývalý šéf IF Trend Miroslav Hálek, se i nadále vede řada soudních sporů. Většina z nich se týká Českého investičního holdingu a Trendu V.I.F., které si zvolily vlastní představenstva tohoto obchodního domu.
Praha (fm)
Vrchní soud v Praze rozhodl o tom, že jsou valné hromady obchodního domu Kotva uspořádané 16. května a 29. května 1997 neplatné. Rozhodnutí z 20. dubna, které nedávno poskytl HN právní zástupce společnosti Forminster Enterprises Ltd (FEL). Petr Toman podle jeho slov potvrzuje, že Kotva má jen jedno představenstvo, a to složené z majoritních akcionářů Kotvy.
Podle Tomana byl průběh valných hromad v květnu roku 1997 velmi podivný. Menšinoví akcionáři sdružení kolem Investičního fondu Trend (Trendu V.I.F.) v jejím průběhu neuznali hlasovací práva ostatních akcionářů, tedy majoritního vlastníka Kotvy firmy FEL, a zvolili si vlastní představenstvo. Díky tomuto kroku má vlastně Kotva dvě představenstva a dozorčí rady, což vede k řadě sporů.
Dvě představenstva, dva názory
O platnosti či neplatnosti zmíněných valných hromad rozhodoval v květnu loňského roku Krajský obchodní soud v Praze. Proti jeho rozsudku se pak FEL zastoupený Tomanem odvolal. Podle Tomana se nyní situace v tomto směru vyjasnila. Zdůraznil, že proti rozhodnutí Vrchního soudu není odvolání.
Pavel Kučera z firmy Eklektik Communications, která zastupuje Trend VIF, v souvislosti s tímto případem poukázal na jiné rozhodnutí téže předsedkyně senátu Vrchního soudu z 30. března, podle něhož loni zvolené představenstvo Kotvy druhé strany, tedy Bronislav Bečka, Martin Benda, Lukáš Pelech, Jan Srnec a Milouš Kvaček z Českého investičního holdingu nesmí jednat jménem tohoto obchodního domu. Z rozhodnutí, které mají HN k dispozici, mj. vyplývá, že se zákaz týká i představenstva, v němž dominuje společnost Trend VIF.
Toman v této souvislosti řekl, že jde o předběžné opatření, které jmenovaným zakazuje provádět výslovně vyjmenované úkony - převádění nemovitých věcí ve vlastnictví společnosti Kotva, zřizování zástav k movitým i nemovitým věcem ve prospěch třetích osob, zřízení práva odpovídajícího věcnému břemeni, předkupnímu a jinému věcnému právu, uzavírání smluv o nájmu těchto věcí aj. Nezahrnuje ale další úkony včetně vlastního řízení Kotvy. Rozhodnutí Vrchního soudu, proti němuž není odvolání, uvádí, že pokud se vyjasní, kdo je nyní oprávněn jednat za Kotvu, bude možné toto předběžné opatření zrušit. Kučera tvrdí, že vedení Kotvy (ČIH) ovšem nedávno porušilo nařízení Vrchního soudu o zákazu pronájmů obchodních prostor v budově Kotvy.
Vyřeší soud spor o majoritu?
Kolem případu Obchodního domu Kotva se vede řada dalších sporů. Jak upozornil Kučera, má 9. června začít soudní jednání o případné navrácení akcií Kotvy IF Trend.
Na počátku tohoto složitého případu je obvinění z tunelování Kotvy dřívějším šéfem IF Trend a předsedou představenstva tohoto obchodního domu Miroslavem Hálkem, dodnes vedeným v obchodním rejstříku jako šéf Kotvy. Majoritní podíl v Kotvě získala kyperská firma Forminster Enterprises Ltd. (55,74 %). Od ní pak akcie koupil na základě opce Český investiční holding. O cenné papíry, které jsou dva roky zmrazeny na účtu FEL se vede spor, jehož projednávání má soud zahájit právě devátého června. Trend VIF s postupem Hálka, FEL i ČIH nesouhlasí. Na jedné z valných hromad bylo proto v roce 1997 zvoleno druhé představenstvo Kotvy. V rámci řady sporů usiluje současné vedení Trend VIF o to, aby jim byly akcie obchodního domu navráceny. Poukazují také mj. na propojení mezi Hálkem, firmami Forminster Enterprises Ltd. a Českým investičním holdingem. Zástupci ČIH ovšem toto tvrzení odmítají. Kromě zmiňovaných soudních řízení se připravuje trestněprávní soud s Miroslavem Hálkem a dalšími osobami obviněnými ze zločinného spolčení.
Komise pro cenné papíry pozastavila do 4. července obchody s akciemi Kotva na veřejných trzích a na neurčitou dobu i mimo ně. ČIH nabídl odkup akcií, který skončil 16. května, a to při kursu 1400 Kč za akcii. Údaj o tom, kolik akcií Kotvy takto holding získal, jeho vedení HN neposkytlo.
Největší akcionáři Kotvy dle SCP:
Český investiční holding 14,10 %1)
Bank of Bermuda (Guernsey) Ltd. 11,68 %
Forminster Enterprises Ltd. 55,74 %1)
Pozn.: 1) Akcie, které získal na základě opce ČIH od Forminster Enterprises Ltd. jsou zatím zmraženy na účtě této firmy.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist