"Žádné problémy s leteckou dopravou nebudou," ujišťují zástupci ČSA
Velké firmy rok 2000 nepodceňují
Jak se dívají občané ČR na problém roku 2000
73 procent lidí o něm slyšelo
43 procent ho považuje za závažný
36 procent zaregistrovalo přípravy na pracovišti
41 procent lidí v České republice používá počítač
Pramen: IVVM
ČR je pozadu v řešení problému roku 2000, který spočívá v možném kolapsu informačních systémů z důvodu změny data. Zcela připravených na přechod do dalšího tisíciletí je jen deset procent podniků.
Praha (mav)
Třebaže je naše republika na mnoha úrovních kritizována, že problém roku 2000 podceňuje, velké firmy ho berou zjevně zodpovědněji.
Mezi závažné problémy možného selhání počítačových systémů kvůli přechodu na rok 2000 by mohly patřit například potíže v letovém provozu. Podle generálního inspektora našeho národního leteckého dopravce Antonína Karáska však nic takového není možné. "ČSA řeší otázky spojené s problémem roku 2000 velmi zodpovědně a do potřebné hloubky. Neponecháváme nic náhodě," uvedl. Společnost proto teď testuje všechny systémy a koncové stanice, což představuje více než 1200 osobních počítačů. Problém však nepodceňují ani další velké firmy: "V oblasti informatiky by u nás neměl vzniknout žádný problém. Vše jsme postupně prověřili," řekla HN ředitelka informatiky ČKD Praha Holding Yvette Korandová. Totéž platí pro holding Unipetrol. "Zakoupili jsme informační systém SAP, který řeší i tuto záležitost. Celkově šlo o investici v řádu několika miliónů korun," sdělil jeho mluvčí Tomáš Zikmund.
Připravenost hlásí i klíčové finanční instituce: "Pro případ dílčího selhání, které nelze nikdy vyloučit, máme připraveny nouzové plány. Ty zabezpečí rychlý návrat ke správnému fungování všech systémů," uvedl vedoucí příslušné koordinační skupiny České pojišťovny Ondřej Huslar. Ústav provede podle něj kontrolní testy v srpnu. Česká spořitelna již přizpůsobila a otestovala všechny systémy důležité pro chod banky po 1. lednu 2000. Podle mluvčího firmy Pavla Jirouška byli všichni dodavatelé hardwaru, softwaru, datových sítí povinni vystavit ústavu certifikáty, potvrzující kompatibilitu s rokem 2000.
O tom, že kvalitní připravenost není zatím vůbec pravidlem, však svědčí výzkum firmy PricewaterhouseCoopers (PC), Národního bezpečnostního úřadu a časopisu Data Security Management, který uveřejnila ČTK. Podle něj je na "virus tisíciletí" (ve světe známý jako Y2K) úplně připravena zatím jen asi desetina tuzemských podniků. Dalších 16 procent společností má problém vyřešen pouze uvnitř organizace. Podle manažera PC Jiřího Halouzka navíc ještě ani polovina firem nepokročila do časově nejnáročnější fáze, kterou je testování.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist