Policie zahájila vyšetřování vraždy Steinhübela "Žaluda"

Zastřelen další podnikatel

Vražda podnikatele Steinhübela je novým otazníkem nad propojením legálních firem a podsvětí.
Před půlnocí ze středy na čtvrtek se Bratislavou rozlehl výstřel, jímž neznámý pachatel připravil o život kontroverzního podnikatele Petra Steinhübela (34), v podsvětí známého pod přezdívkou Žalud. Projektil jej zasáhl do zad a roztrhal mu střeva, játra a další vnitřnosti. Stalo se tak v okamžiku, kdy v Bratislavských mrazírnách, které vlastnil, přestupoval ze svého 14 miliónového ferrari do pancéřované limuzíny mercedes 600D za 25 miliónů korun. Po převozu do nemocnice Steinhübel atentátu, v pořadí již šestému na jeho osobu, podlehl.
Jak pro HN uvedl Petr Nevolný z tiskového odboru Ministerstva vnitra SR, dotyčný byl znám jako podnikatel i jako pseudopodnikatel, napojený na podsvětí. Proto se vyšetřování bude ubírat jak směrem zkoumání jeho činnosti v legálních firmách, tak také v podsvětí.
Steinhübel vstoupil na podnikatelskou dráhu v 80. letech jako vekslák; po pádu berlínské zdi obchodoval s markami a s nemovitostmi, čímž zbohatl. V současnosti byl vlastníkem či spoluvlastníkem řady podniků a jeho majetek je odhadován na miliardu Sk. Působil ve statutárním orgánu úspěšné Tatravagónky Poprad, kde za premiéra Vladimíra Mečiara vykonával funkci generálního ředitele. Zastupoval společnosti Intercontinental, Kyjev Trading, Jagr, Bevy-Mramor Stratos a Vagón Holding. V roce 1997 byl prezidentem agentury soutěže krásy Queen of Slovakia.
Podle médií se měl angažovat v majetkových přesunech kolem soukromé satelitní televize VTV, za níž údajně stojí společnost Gamatex. Steinhübel je znám svou angažovaností ve prospěch nyní opozičního HZDS Mečiara a úzkými vztahy s bývalým poslancem HZDS Vlastimilem Vicenem. Steinhübel vlastnil několik zahraničních pasů, včetně albánského diplomatického pasu, který ale velvyslanectví Albánie v Praze označilo za falešný. Přitom již v roce 1998 prohlašoval, že má být jmenován honorárním konzulem v Albánii. Naposledy se o Steinhübelovi hovořilo na pondělní tiskové konferenci ministerstva vnitra, kdy ministr Ladislav Pittner připustil, že podnikatel byl zadržen na slovensko-polské hranici i s liberijským pasem a zbraní, mohl ale pokračovat v cestě.
Milan Mostýn


Kriminalita na Slovensku
(v roce 1998)
Spácháno bylo 93 859 trestných činů
Policie byla úspěšná u 47 procent trestných činů
Zavražděno bylo celkem 67 osob
Na objednávku bylo uskutečněno 30 vražd
V oblasti drog bylo zaznamenáno 967 trestných činů
Policie byla úspěšná v oblasti drog v 922 případech
Majetková kriminalita činila 62 481 případů.
Policie zaznamenala 98 výbuchů
Odhaleno bylo 43 náloží
Bombové útoky si vyžádaly 11 obětí na životech
Kriminalita způsobila ztráty přes 5,5 miliardy Sk
Pramen: MV SR

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist