V textilním průmyslu se zachránily podniky, které přenesly vývoz na západ
Oděvnictví skromně přežívá
Vývoj hlavních údajů textilního a oděvního průmyslu v SR
1993 1994 1995 1996 1997 1998
Výroba textilu (v mld. Sk) 9,45 9,48 9,06 8,49 7,58 7,70
Výroba oděvů (v mld. Sk) 6,32 5,84 6,49 6,97 7,27 7,40
Export oděvů (v mld. Sk) 3,62 4,28 4,72 4,89 5,16 5,30
Pracovníci v oděvním prům. (v tis.) 23,87 26,57 29,99 30,08 29,20 29,00
Pramen: MH SR
Textilní a oděvní průmysl v SR je významný nejenom svým podílem na exportu, ale hraje důležitou roli při udržení zaměstnanosti v některých regionech.
Recese textilního a oděvního průmyslu v Evropě se promítá i do ekonomických poměrů slovenských firem. Většina z nich se potýká s nízkou výkonností, klesajícím tuzemským odbytem a s narůstáním míry zadluženosti. Využívání výrobních kapacit na 30 až 40 procent při vysokém podílu fixních nákladů zvyšuje jejich ztrátovost a nevytváří dostatečný objem potřebných finančních zdrojů na další modernizaci nutnou pro zvýšení konkurenceschopnosti na západních trzích. Přežívají jen ty podniky, které byly schopny přenést svůj export z východu na západ. Nepomáhá ani skutečnost, že průměrná mzda v textilním průmyslu patří mezi nejnižší - 5 až 6 tisíc Sk, což je téměř polovinou slovenského průměru. V lepší situaci je oděvní průmysl, který si významně vypomáhá mzdovou prací pro zahraniční výrobce. Pomalá koncentrace textilek do větších celků a nedostatečný objem zahraničního kapitálu v textilním a oděvním průmyslu, náročném na modernizaci technologií, situaci v tomto resortu ještě zhoršují.
K největším textilním společnostem v SR patří Ozeta, a. s., Trenčín, která dnes patří mezi významné středoevropské výrobce pánských oděvů. Nejdůležitější je její export, jehož podíl na celkovém odbytu rok od roku zvyšuje a letos dosahuje téměř 90 procent, což firmu zařazuje mezi největší exportéry v SR. Pomáhají jí v tom zejména zakázky pro značkové zahraniční firmy, které její výrobní kapacity využívají z více než poloviny. Při současných drahých bankovních úvěrech je to důležité pro financování další výroby a na nezbytnou modernizaci. Investice v minulých čtyřech letech tady dosáhly 470 miliónů Sk. Podnik v posledních třech letech hospodařil se ztrátou, ale letos už plánuje dosáhnout hrubý zisk 63 miliónů Sk. Devizové úvěry v objemu 400 miliónů Sk mají sice výhodné úročení, ale zhoršování kursu slovenské koruny je prodražilo a tvorba rezerv na kursovní rozdíly si loni vyžádala náklady 57 miliónů Sk. Na druhé straně devalvace slovenské koruny zlevnila vyvážené zboží, což se projevilo ve vyšším provozním zisku, který loni dosáhl téměř 152 miliónů Sk. Majiteli Ozety jsou Trefin (29,9%), Matador (19,9%) a od letošního února s 10,6 procenta akcií lichtenštejnská společnost Mode Design Vaduz AG. Změna kursu slovenské koruny vůči zahraničním měnám způsobila ztrátu i jiným textilním podnikům, například u Meriny, a. s., Trenčín přesáhla 32 miliónů Sk.
Blanka Sáková, Bratislava
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist