Možná vzniknou soukromí exekutoři
(vlm)
Věcný záměr návrhu zákona o soudních exekutorech, konečně opustil Ministerstvo spravedlnosti a vstupuje do připomínkového řízení. Předpokládaný zákon vymezí působnost soudního exekutora a vymezí jeho práva a povinnosti. Vymezuje také integraci soudu v exekučním řízení, práva a povinnosti oprávněného, povinného atd.
Soukromý exekutor
Zákonem budou stanovena pravidla profesní zájmové samosprávy soudních exekutorů. Podle návrhu bude soudním exekutorem státem určená (soukromá) osoba, která bude oprávněná k provedení nuceného výkonu vykonatelných soudních rozhodnutí a dalších exekučních titulů, které budou zákonem stanoveny v obdobném rozsahu, v jakém je připouští výkon rozhodnutí. Exekutor bude dále oprávněn například k tomu, aby dlužníkovi pomáhal při vymáhání pohledávky, mohl by v souvislosti se soudním nebo jiným řízením přijímat do úschovy peníze, listiny atd.
Jestliže dlužník dobrovolně nesplnil povinnost, kterou mu ukládá vykonatelný exekuční titul, bude možné podle návrhu provést exekuci. Bude záviset na oprávněném, zda se s návrhem na nucený výkon rozhodnutí obrátí na soud, který ho provede podle občanského soudního řádu, nebo zda navrhne provedení exekuce soudním exekutorem, kterého si zvolí podle vlastního výběru.
Pokud navrhne provedení exekuce soudním exekutorem, exekuci provede ten soudní exekutor, kterého navrhl, za předpokladu, že tohoto soudního exekutora pověří provedením exekuce soud rozhodnutím. Nebude-li navržený soudní exekutor rozhodnutím soudu provedením exekuce pověřen, bude opět v plné dispozici věřitele, zda si zvolí jiného soudního exekutora a navrhne výkon rozhodnutí soud.
Zákon stanoví pravidla, za nichž bude soudní exekutor vyloučen z provedení výkonu rozhodnutí, způsob oznámení této skutečnosti a uplatnění námitky účastníků o podjatosti soudního exekutora. O vyloučení exekutora bude rozhodovat soud.
Soudní exekutor bude povinen provést požadovaný úkon související s výkonem rozhodnutí. Odmítnout ho bude moci pouze, pokud by odporoval právním předpisům, anebo jestliže k jeho návrhu soud výkon rozhodnutí zastaví proto, že žadatel o tento úkon nesložil přiměřenou zálohu.
Způsob provedení exekuce určuje soudní exekutor. Návrh zákona rovněž připouští možnost, aby byla v téže věci prováděna exekuce více způsoby.
Procesním úkonem soudního exekutora směřujícím k provedení exekuce bude oznámení o zahájení, které doručí oprávněnému a povinnému. Soudní vykonavatel současně s oznámením vyzve povinného k dobrovolnému splnění uložené povinnosti a zakáže mu nakládat s majetkem, který podléhá exekuci. Zákon stanoví pravidla, za nichž bude soudní exekutor vyloučen z provedení exekuce. O vyloučení exekutora bude rozhodovat soud.
Dohled
Zákonem bude založeno oprávnění Ministerstva spravedlnosti vykonávat státní dohled nad činností soudních exekutorů. Pokud exekutor nebude vykonávat svůj úřad v souladu se zákonem, bude ministr spravedlnosti oprávněn podat návrh na zahájení kárného řízení. Dohled nad exekutory bude provádět také i předseda soudu, a to vůči soudním exekutorům, kteří byli jmenováni do úřadu v obvodu příslušného soudu. Konečný dohled nad činností soudních exekutorů bude vykonávat i komora.
Svobodné povolání
Zahraniční úpravy znají podobná řešení, ve Francii a v Belgii již tradičně působí soudní vykonavatelé, kteří tuto činnost vykonávají jako svobodná povolání. Podobná úprava byla také ve SR od prosince 1995.
Účinnost zákona se předpokládá od 1. 1. 2001. Úprava si vyžádá novelizace např. daňových zákonů nebo živnostenského podnikání.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist