Německá marka "obsazuje" Balkán

Dnes poprvé jsou v Černé Hoře vyznačeny ceny benzínu u čerpacích stanic v německých markách. Podniky jsou povinny vést dvoje konta. Jedno v jugoslávských dinárech, druhé v markách. Obyvatelé budou dostávat mzdy, platy, důchody i jiné dávky v německé měně. Dekret podepsaný v úterý černohorským premiérem Filipem Vukanovičem mluví jasnou řečí: "Pravidla jugoslávské centrální banky a zákon o devizách ztrácejí na území Černé Hory platnost." Dokument ohlašuje také zřízení nové centrální banky s působností pro Černou Horu. Vláda v Podgorici udělala další krok, kterým se vzdaluje z vlivu nemilované vlády v Bělehradu.
To, co černohorští představitelé považují za obranné opatření proti chaotické měnové a hospodářské politice centrální vlády, považuje Bělehrad za další provokaci organizovanou Západem proti mučenému Srbsku...
Skutečnost, že bude v oběhu ponechán i dinár, má spíše politický než praktický význam. Pokud by se Černá Hora pokusila uvést do života vlastní měnu, mohla by to federální vláda považovat za jeden z posledních kroků na cestě k odtržení. Že se černohorští činitelé neodhodlali jít tak daleko, má zřejmě dva důvody. V choulostivé fázi vztahů mezi oběma částmi zbytkové Jugoslávie zřejmě nechtějí vyvolat situaci, která by Bělehrad mohla pohnout ke krajně nezodpovědné reakci. I v Podgorici si uvědomují, že Západ dává demokratizaci jugoslávské společnosti přednost před jejím dalším dělením. Druhým důvodem je, že Černá Hora nemá dostatečné devizové rezervy na krytí vlastní měny. Dokázala však shromáždit dostatečné množství marek na zajištění chodu ekonomiky.
Prosté "převzetí" marky vlastně respektuje realitu. Německé platidlo je už obdobně uplatňováno v Bosně-Hercegovině, od září je z rozhodnutí správních orgánů OSN také měnou pro Kosovo. Neoficiálně, ale prakticky je marka platidlem i v Chorvatsku či Makedonii. Ostatně i v samotné srbské Jugoslávii dinár degradoval na pomocné platidlo. V posledních třech týdnech ztratil dinár téměř třetinu své hodnoty. Na černém trhu se za marku platí až osmnáct dinárů. Oficiální přepočet trvá na poměru jedna marka za šest dinárů. Z takového rozdílu čiší nebezpečí hyperinflace.
Pro 650 tisíc Černohorců znamená zavedení německé marky větší jistoty. Obchod s Jugoslávií se nyní bude odvíjet v devizovém režimu. V praxi to znamená, že deset miliónů Srbů sice za černohorské víno a ryby zaplatí více, na druhé straně však také více utrží za svůj vývoz. Ostatně obchodníci už dávno mezi sebou účtovali výhradně v markách. Zlepší se i důvěryhodnost: Kalkulace ve stabilní měně neumožní tak snadné zakrývání deficitů zmnožováním peněz.
Tedy všechno v nejlepším pořádku? Není důvod k obavám, pokud zůstane u tohoto kroku a pokud nebudou následovat další k dokonání odtržení Černé Hory od Jugoslávie. Bělehrad si nemůže dovolit nový konflikt a Západ nestojí o další ministát odkázaný na jeho trvalou pomoc.

Petr Němec

CITÁT:
Prosté "převzetí" marky Černou Horou respektuje realitu. Německé platidlo je už uplatňováno v Bosně-Hercegovině, od září je z rozhodnutí orgánů OSN také měnou pro Kosovo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist