Správně řízený dech ovlivní míru stresu
O tom, jak nezbytný je správně řízený dech, ví každý sportovec. Je dobře to vědět i při řízení vozidla.
Dnes se věnujeme především dechovým cvičením, protože je to právě dech, který ovlivní naše chování ve stresových situacích.
Při řízení automobilu není nouze o častá vzrušení. Dostanete vztek, když vám někdo udělá "myšku" nebo vjede nečekaně z vedlejší na hlavní silnici. Zanadávat si či udělat některý ze známých pohybů rukou, který v mimoslovní komunikaci sdělí jasně, co si o chování "viníka" myslíte, působí svým způsobem jako určité uvolnění.
Ale existuje lepší a zdravější způsob, jak srovnat hladinu stoupajícího adrenalinu v krvi.
Takovým způsobem je následující cvičení, které můžete provádět kdekoli a kdykoli.
Nejprve si počítejte, kolik sekund vám trvá běžný nádech a kolik výdech. Nadechujete na dvě, nebo na tři sekundy? Poté se zhluboka nadechujte s pocitem, že čerstvým přívodem kyslíku naplňujete co největší plochu plic. Po nadechnutí se snažte co možná nejdéle prodloužit výdech. To znamená, že se pokusíte prodloužit nádech například na 4 sekundy a výdech tak, aby byl o dvě sekundy delší, tedy na šest sekund.
Učte se prodloužit obě doby postupně, nepřemáhejte se, cílem není rekord, ale ovládnutí vlastního dechu.
Jedním z nejdůležitějších dechů, jehož znalost je vždy užitečná, je brániční dech, čili dech břišní. Často se označuje také slovem relaxační a právě proto je jeho ovládnutí vhodné pro řidiče, kteří často přicházejí do styku se stresovými situacemi.
Abychom si funkci břišního dechu osvojili, zkusíme následující cvičení.
Nadechujte se do břicha, jako by bylo balónek, který chcete nafouknout. S nádechem břicho vyklenujete, s výdechem břišní stěna klesá. Všimněte si, jak se vám zcela samovolně zpomalilo dýchání. Takto si zpevňujete jak břišní stěnu, tak především bránici, která často dokáže způsobit zdravotní potíže.
Bránice je sval, který odděluje dutinu břišní od hrudní. Toto dechové cvičení je jediný známý způsob, jak bránici posilovat. Při nádechu totiž bránice stoupá do dutiny hrudní a tím vytlačuje vzduch z plic, při výdechu klesá do dutiny břišní a břicho se zatahuje. Při výdechu se tímto vědomým dýcháním daří velmi dobře uvolnit celé tělo.
Právě tuto vlastnost břišního dýchání, jeho vliv na celkové uvolnění, lze výborně využít kdykoli, když je člověk rozčilen. Aniž použijeme uklidňovací prášky, můžeme se vědomým břišním dýcháním zklidnit.
I při břišním dechu si ve chvíli klidu počítejte, na kolik sekund nadechujete a na kolik vydechujete. I v tomto případě se snažte prohloubit nádech a prodloužit výdech.
Tak se totiž plíce důkladně vyprázdní. Můžete si při tom například představit, že nádech plyne sám od sebe, jako když houba, z níž byla vytlačena veškerá voda, se zase vrací do svého původního stavu.
Regulované dýchání však není třeba přehánět. Používejte je jen tak dlouho, jak dlouho cítíte, že je pro vás příjemné. Poté přejděte opět na své normální dýchání. Časem se váš dech zpomalí, nádech prohloubí a výdech prodlouží. A to je právě cíl našich dvou cvičení, neboť tento pro zdraví tak důležitý dech, jehož význam si často neuvědomujeme, se stane samozřejmostí.
Jak jsme si ukázali, má dech význam pro překonání stresových situací. Ovlivňuje však i další problémy, s nimiž se za volantem setkáváme. Například únavu. Nedostatečné dýchání vede například ke snížení okysličování mozku. A o tom příště.
René Friesová
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist