Obavy jsou prý liché

(čtk)
Jaké bylo překvapení paní T., když při čtení výpisu z konta zjistila, že v samoobsluze Delhaize (u nás Delvita) na bruselském předměstí Beersel zaplatila za předvánoční skromný nákup nikoli 1162,80 belgického franku, ale hned 47 122. Ukázalo se, že se spletla pokladní - místo tlačítka FB zmáčkla knoflík "euro", který je hned vedle.
Takovéto radosti čekají v příštích týdnech nejednoho zákazníka v obchodech jedenácti států Evropské unie, které zavádějí jednotnou měnu euro. Národní měny zůstanou sice ještě tři roky v oběhu, je však právem každého přejít na euro v bezhotovostním styku rovnou a povinností i zájmem obchodníků či bank mu to umožnit.
Podle prosincových průzkumů souhlasilo se zavedením eura 70 procent lidí v oněch jedenácti zemích (tedy všech členských státech EU s výjimkou Británie, Dánska, Švédska a Řecka); 23 procent je nadále rozhodně proti. Pouze 43 procent dotázaných však mělo dojem, že jsou o euru dostatečně informováni. Nejlépe se informační kampaň zřejmě povedla ve Francii, kde 65 procentům lidí připadlo, že už vědí všechno, co potřebují.
Zrada na ně číhá nejen v podobě tlustých prstíků slečny pokladní, která udeří do špatného tlačítka, ale také při zaokrouhlování. Zmíněná postižená paní zaplatila 1162,80 belgického franku, přístroj je však ihned pro potřeby eura zaokrouhlil na 1163, přišla tedy při převodu o 0,20 franku, což je sice pakatel, ale přece jen ztráta. Kdyby nákup ovšem stál 1162,20, zaokrouhlila by ho pokladna směrem dolů. Brožury rozdávané na poštách ve Francii upozorňují, že také v případě francouzských franků je zaokrouhlována vždy třetí hodnota za desetinnou čárkou podle běžného školního pravidla - do čtyřky dolů, od pětky nahoru.
Lidé v zemích s měnami jako belgický či francouzský frank, nemluvě už o italské liře, jsou naléhavě nabádáni, aby u nové měny velmi dbali na to, co se nachází za desetinnou čárkou, na niž si lety buď dávno odvykli, nebo tyto hodnoty pomíjeli jako nicotné. Nyní však budou důležité - zatímco Francouz zaplatil za litr mléka dosud asi pět franků a Belgičan pětadvacet, bude je v budoucnu stát nějakých 0,70 eura, tedy 70 centů.
Všechny tyto změny vyvolávají mezi lidmi jisté iracionální obavy, že euro bude znamenat zdražení. Podle průzkumu francouzského časopisu nazvaného 60 miliónů spotřebitelů je sdílelo 64 procent Francouzů, přesvědčených, že obchodníci prostě využijí nových cen k "úpravě směrem vzhůru". Řadový spotřebitel na kresleném vtipu doprovázejícím článek ovšem plesá, že si dá plat dál vyplácet ve francouzských francích, ale daně bude platit v eurech - aspoň opticky na tom vydělá.
Politikové i odborníci ujišťují, že jakékoli obavy jsou liché - všechny fyzické osoby mohou ještě tři roky v pohodě žít dál se starou měnou, jakékoli bezhotovostní platby v "eurácích" jsou pro ně nepovinné. Ani obchodníci nemají povinnost uvádět okamžitě dvojí ceny - Evropská komise nabádá jejich asociace, aby se na co nejlepší praxi dohodli se sdruženími spotřebitelů. Pokud se to nebude dařit, je připravena navrhnout závaznou legislativu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist