Edice Dějiny států pokračuje svazkem věnovaným nejmenšímu světadílu

Austrálie černá i bílá zároveň

(mat)
Profesor historie na melbournské univerzitě Geoffrey Blainey již léta pracuje na obsáhlém mnohostranném díle, které by zachytilo 60 tisíc let vývoje Austrálie. Kniha, kterou převzala edice Dějiny států, je jakýmsi mezistupněm, zestručněnou verzí, jež v originále neměla podle dispozic nakladatele překročit 80 tisíc slov.
Autorovým problémem ovšem nebyla jen volba, co vynechat, ale také jak vyvážit a sladit mnohdy protichůdné dějiny Austrálců a Evropanů, z nichž se skládají celkové dějiny země. "Na rozdíl od mnoha historiků a komentátorů nemíním nikterak zatracovat bílé dějiny Austrálie, a vyzdvihovat tím černé dějiny a současné nároky domorodých obyvatel," píše Blainey v úvodu. A hned dodává: "Stejně tak nevidím žádnou zásluhu v opačném extrému, který vyhlašuje černou historii za barbarskou." Tím se ovšem autorovy odlišnosti od "mnoha historiků" nevyčerpávají.
Blaineyovi je nutno přiznat jedinečnou schopnost psát čtivě a přitažlivě, aniž by tím ovšem utrpěla odborná stránka věci. Kniha se opírá o staré záznamy, deníky, noviny, parlamentní zprávy a další prameny i o bádání jiných historiků, nicméně autorský styl je neopakovatelný.
Čtenář prochází historií Austrálie od okamžiku, kdy sem přišli první Austrálci. Výklad končí v 90. letech našeho století. Na přání českého vydavatele připojil krátkou kapitolu Češi, kteří přijeli do Austrálie. O podrobnější dodatek o českých stopách na nejmenším světadíle se pak postaral Josef Brinke. Svazek uzavírají kalendária, statistické tabulky a přehledy hlav státu. Soupis literatury obsáhl i přehled základní beletrie přeložené do češtiny.

Geoffrey Blainey: Dějiny Austrálie. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 1999. Edice Dějiny států. váz., 256 stran, doporučená cena 205 Kč.