Sběratelé starých tisků, knih, grafiky, starých map a podobného zboží mají svůj první veletrh
Dobrý antikvář nikdy rychle nezbohatne
Velké věci vznikají leckdy z náhodných nápadů, kterých se ujme někdo natolik vytrvalý, že je k překvapení a radosti ostatních dovede až k realizaci. Tak se stalo, že několik antikvářů vymyslelo v hospodě antikvářský veletrh, a veletrh je na světě. Dokázali ho připravit v rekordním čase.
Od 25. do 27. listopadu se bude v Praze v Haštalské ulici konat první pražský antikvářský veletrh. Své zboží na něm vystaví 29 firem, z toho 12 pražských, dvě z Basileje a po jedné z Paříže, Haagu a Freiburgu. Katalog už je na světě a uvádí ho citát, v němž se praví: "Bylo by pošetilé domnívat se, že v nynější České republice je možno zabránit pokračování celkového kulturního úpadku, ale snad bychom aspoň mohli zvýšit úroveň své profese a vylepšit její pověst." To nás zaujalo, a tak jsme se vypravili za Janem Placákem z pražského antikvariátu Ztichlá klika, o kterém jeho kolegové tvrdí, že on je ten spiritus agens, bez něhož by "to" nespatřilo světlo světa. Právě u něj byl Vilém Trmal z Českého antikvariátu. Přibrali jsme ho do debaty.
Antikváři se dosud zúčastňovali květnového veletrhu Svět knihy na pražském Výstavišti. "Veletrh byl z pohledu antikvářů moc bombastický," soudí Jan Placák, "a když jsme se naposledy ocitli ve vzdáleném pavilónu, kam skoro nikdo nechodil, rozhodli jsme se, že pro nás i pro sběratele bude zajímavější menší veletrh jen s antikvářským zbožím. Ve světě jsou nakonec antikvářské veletrhy běžné." Podle Viléma Trmala tvoří knihkupci a antikváři dva různé světy, a tak je jenom dobře, že své aktivity hodlají oddělit.
Organizátoři prvního specializovaného veletrhu oslovili desítky mimopražských antikvářů. Soudí totiž, že pro kolegy i pro sběratele by jistě bylo účelné aspoň jednou do roka dát dohromady nabídku co největšího počtu lidí, kteří se antikvářstvím zabývají. A zavést cosi jako cechovní debatu o věcech, které se týkají všech lidí z branže. Jan Placák upřímně přiznává, že odezva byla menší, než čekal. Osloveni byli i antikváři na Moravě, ale nikdo z nich nepřijede, takže první veletrh bude záležitostí česko-mezinárodní. Možná, že si antikváři v regionu dosud plně neuvědomují, jak prospěšné je vyjít ze svého krámu zákazníkovi vstříc. Není ani vyloučeno, že váhají, protože nemají financí nazbyt a čekají na první zkušenosti odvážnějších kolegů.
"Nechceme být považováni za pouhé kramáře," píše se také ve veletržním katalogu. "V posledních letech měl leckdo dojem, že není nic jednoduššího než sehnat si nějaké staré knížky a prodávat je. V představě, že se na tom dá rychle vydělat, se do branže dostali lidé bez erudice," konstatuje Jan Placák.
"Jde nám o to, aby se úroveň našeho oboru povznesla, aby nešlo jen o to, něco koupit a prodat," dodává V. Trmal, "ale aby naše práce měla kulturně výchovný podtext, abychom spolupracovali se sběrateli, s muzei, s archívy. Antikvář musí být vzdělaný člověk. Jeho pohnutky nesmí být ryze komerční. Dobrý antikvář nikdy rychle nezbohatne, protože to, co vydělá, musí okamžitě reinvestovat do dalšího kvalitního a zajímavého zboží."
Několik antikvářů se tedy dalo dohromady a pokusilo se uspořádat v Praze veletrh. O tom, jak se jim to podařilo, se přesvědčíme po zaplacení vstupného 10 korun, studenti, vojáci, mládež do 18 let a důchodci budou vpuštěni zdarma. Doprovodnými akcemi budou knižní aukce Antikvariátu Prošek, Českého antikvariátu a Antikvariátu Dlážděná.

Naďa Klevisová

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist