Projekt Praha - Evropské město kultury 2000 bude zahájen 14. prosince
Po slavnosti možná něco zůstane
Nejvýznamnější kulturní akce příštího roku se o slovo hlásí již v těchto dnech.
Od okamžiku, kdy byla Magistrátem hlavního města Prahy ustavena obecně prospěšná společnost Praha - Evropské město kultury 2000, sledujeme na stránkách naší přílohy realizaci celého projektu, jeho kolize, krize a peripetie. Zaznamenali jsme první plody interní práce společnosti i mezinárodní spolupráce s ostatními osmi městy, dílčí výsledky, k nimž přibudou další a už dnes přejeme Praze i sobě, aby v závěru oslavného roku došlo ke šťastnému završení dějů a kýžené katarzi.
Záleží to samozřejmě především na tom, jestli se vláda rozpomene na svůj slib vložit pro tento rok do projektů 250 miliónů, protože 30 miliónů, které nedávno "dostal" ministr kultury, je určeno pouze na projekty zmíněné instituce a společnost z nich na ostatní projekty nedostane nic.
K oficiálnímu zahájení projektu dojde již 14. prosince v Obecním domě slavnostním koncertem Symfonického orchestru FOK pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Na programu jsou opusy Johannesa Brahmse a Bohuslava Martinů. Zároveň bude v Obecním domě zahájena výstava Zrození metropole: Moderní architektura a město ve střední Evropě 1890 - 1937. Pořádá ji Obecní dům a Praha-EMK 2000 ve spolupráci se Spolkovým ministerstvem pro vzdělávání a kulturu Rakouska, The Canadian Centre for Architecture v Montrealu, The Getty Research Institute z Los Angeles a Kunstforem ve Vídni. Tento nadnárodní projekt představí návštěvníkům vývoj urbanismu a moderní městské architektury v období vzniku samostatných národních států.
Podíváme-li se celkově na projekty, je znát, že architektura je kromě hudby považována pro Prahu a její kulturní dědictví za dominantní obor. Z více než stovky architektonických projektů bylo vybráno téměř čtyřicet. Právě ony by mohly ovlivnit dlouhodobě tvář Prahy a naplnit tak hlubší smysl oslav, kterým není nic jiného než zanechat nějakou trvalou stopu. Aby, jak trefně říká šéfdramaturg společnosti Ladislav Kantor, neskončila celá akce jako například produkce cirkusu Kludský, který po představení sbalí, odjede a zůstane jen pár papírů. To ovšem záleží jen a jen na finančních prostředích. Ladislav Kantor k tomu říká: "Věřím, že se vláda vzpamatuje a že nakonec peníze najde. Chceme přece do Evropy, ne?"
Vladimíra Storchová
Řekli k projektu Praha 2000:
Praha byla po staletí významnou duchovní křižovatkou, bývala jakýmsi ohniskem duchovního a kulturního života i místem setkávání významných myslitelů. Bylo by hezké, kdyby na přelomu tisíciletí začala Praha opět po dlouhých desítiletích útlaku a nesvobody hrát svou zvláštní nezaměnitelnou roli a kdyby přispívala k onomu mnohohlasu, který charakterizuje dnešní svět.
Václav Havel
Mám Prahu rád a byl bych šťastný, kdyby se její obyvatelé i návštěvníci ztotožnili s myšlenkou jednotné a mírumilovné Evropy, ale zároveň Evropy, která je ochotna chránit a rozvíjet zvláštnosti jednotlivých zemí. Takovou příležitostí je celoroční kulturní slavnost Praha 2000.
Jan Kasl
Tato důvěra v nás vložená je o to cennější, že Praha zatím nepatří mezi metropole členských zemí EU, jimž bývá tento titul udělován. Praha tak nyní spolu s ostatními Evropskými městy kultury roku 2000, tedy s Krakovem, Helsinkami, Bergenem, Bruselem, Boloňou, Avignonem, Santiagem de Compostela a Reykjavíkem tvoří kulturní páteř Evropy, kontinentu, který se jakoby symbolicky právě na přelomu druhého a třetího milénia pokouší vytvořit most spojující mnohotvárné, a přitom ze stejných kořenů vyrůstající spektrum kulturních regionů.
Pavel Dostál
Můžeme si myslet, že nejlepší formou prezentace je jakýsi ohromný festival umění, ale také může jít o významné změny v sociokulturní struktuře města, v němž žijí živí lidé... Pouliční představení, stánky, trhy, sídliště, konference, památky, koncerty i hospůdky, to všechno patří ke kultuře města. A tak jsme se snažili najít rovnováhu mezi tím, co určuje genius loci pražského kulturního života trvale nebo co bychom rádi jako určující do budoucna označili, a mezi tím, co vytváří jedinečnou atmosféru Prahy právě a jedině v tomto roce na přelomu druhého a třetího tisíciletí.
Michal Prokop
Značku Praha 2000 nesou mnohé akce již letošní. Patří mezi ně: Bienále mladých (Dům U Kamenného zvonu, do 9. 1. 2000) - přehlídka současného výtvarného umění mladých českých i zahraničních umělců. Akce, slovo, pohyb, prostor (Městská knihovna, do 26. 3. 2000) - objevná expozice věnovaná kultuře 60.let. Piktorialismus v české fotografii (Galerie J. Jaskmanický, do 14. 1. 2000 - snímky J. Sudka, F. Drtikola a dalších českých autorů. Zrození metropole: Moderní architektura a město ve střední Evropě 1890-1937 (Obecní dům: 15. 12. 1999 - 1. 3. 2000) - vývoj urbanismu a moderní městské architektury v období vzniku samostatných národních států. Revival's (Staroměstská radnice: 15. 12. 1999 - 15. 2. 2000) - fotografie mladého francouzského umělce Didiera Courbota, inspirované Prahou. Retrospektiva díla Jiřího Koláře (Veletržní palác: 20. 12. 1999 - 15. 3. 2000) - výstava z celoživotního výtvarného a literárního díla významného českého umělce. Mezinárodní výstava komunikace (Národní technické muzeum: 20. 12. 1999 - 19. 3. 2000) - Interaktivní expozice komunikačních technologií přenášejících hlas, obraz a data.
Na přelomu roku jsou s Prahou 2000 spojeny dvě významné události: Uvítání roku 2000 (Hradčanské náměstí 31. 12. 1999). Libuše (Národní divadlo: 1. 1. 2000) -slavnostní představení klasické české opery B. Smetany s E. Urbanovou v hlavní roli.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist