BANKOVNĺ SLUŽBY

Jak postupovat při ztrátě (uloupení) vkladní knížky, šeku či platební karty?


Poněvadž zloději a nevítaní návštěvníci našich bytů se zajímají především o hodnoty, neuniknou jejich pozornosti peníze, vkladní knížky, šperky... Jaká je pravděpodobnost, že ukradené věci získáme zpět, si každý umí představit.

Je pravda, že se sice stále mluví a píše o tom, že není dobré mít peníze, šperky a jiné cenné věci jen tak doma, jenže v okamžiku, kdy vstoupíme do vykradeného bytu, už nic nenapravíme. Pokud jde o ukradené peníze, můžeme je zpravidla odepsat a u šperků budeme doufat, že se snad časem někde objeví. U odcizených vkladních knížek a dalších potvrzení o vkladu musíme hned jednat.

Jak postupovat


U odcizených vkladních knížek totiž ještě není všechno ztraceno. Máme-li vkladní knížku vedenou na jméno - což je ve vkladní knížce výslovně uvedeno a znamená to, že z vkladní knížky smí peníze vybírat po prokázání své totožnosti pouze osoba, na kterou je knížka vystavena, nebo máme-li vkladní knížku chráněnu heslem - je velmi nepravděpodobné, že si peníze do spořitelny půjde zkusit vybrat osoba nepovolaná.

U vkladní knížky na doručitele, která není nijak chráněna pak ovšem obavy mít musíme. Tady hraje svoji roli čas, záleží na tom, kdo dorazí do pobočky spořitelny dříve - okradený, nebo zloděj. Aby ale nedošlo ke špatnému výkladu. Při odcizení vkladní knížky musí do své pobočky spořitelny dorazit ve vlastním zájmu každý poškozený, ale vlastník vkladní knížky na doručitele, která není vázána na heslo, musí velmi spěchat.

Zákaz výplaty


Na vkladní knížku je totiž nutno podat zákaz výplaty. Zákaz výplaty je určitý úřední akt, který je nutno učinit písemnou formou. Ve výjimečných případech lze nahlásit zákaz výplaty telefonicky, do 24 hodin však musí následovat písemná forma. Aby mohli ve spořitelně zákaz výplaty přijmout, musí samozřejmě vědět, na jakou vkladní knížku je podáván. Většina z nás své číslo vkladní knížky nezná, to ovšem není nepřekonatelná překážka. Musíme ale o své vkladní knížce vědět dostatečné množství údajů, aby mohla být mezi těmi tisíci, které v každé pobočce spořitelny vedou, bezpečně identifikována.

U vkladních knížek na jméno je to poměrně jednoduché - majitel je spořitelně znám, takže stačí prokázat svoji totožnost a uvést údaje o vkladní knížce. U vkladních knížek na doručitele je to těžší. Jednak název vkladní knížky neprokazuje vlastnictví, navíc může jít i o název smyšlený, i když si většina z nás jako název své vkladní knížky uvede své příjmení. Nejfrekventovanější jméno u nás je Novák - v pražských Zlatých stránkách obsadili Nováci několik listů, a to ještě zdaleka ne všichni mají telefon, a když, tak zpravidla jen jeden.

Vkladní knížku má jen jednu málokdo - obvyklá je kombinace netermínovaná vkladní knížka (obyčejná nebo výherní) a termínovaná (s šestiměsíční, dvanáctiměsíční nebo dvouletou výpovědní lhůtou), výjimkou nejsou ani majitelé všech exemplářů najednou - zkrátka někdo si potrpí na velkou knihovnu. Je pak problém vyhledat mezi těmito stovkami vkladních knížek jednu jedinou, která byla odcizena a jejíž číslo majitel nezná. V tomto případě musí zmobilizovat všechny paměťové buňky a vzpomenout si na sebemenší detaily - např. kdy byla vkladní knížka založena, kolik činil první vklad, jaké částky byly ukládány a vybírány, kdy to bylo, jaké je heslo, kdy byl ve spořitelně naposledy, kolik je na vkladní knížce v současné době peněz, běží-li výpovědní lhůta či byla-li na vkladní knížce někdy výhra atd., atd. Samozřejmě - sdělení názvu vkladní knížky, úřadovny, která ji vede, a druhu - jsou nezbytným předpokladem.

Umořovací řízení


Všechny tyto údaje o odcizené vkladní knížce ve spořitelně prozkoumají a v případě, že odpovídají, spořitelna přijme zákaz výplaty na jeden měsíc. Během této lhůty nebude z vkladní knížky proveden žádný výběr. Pokud bude majiteli vkladní knížka vrácena, může zákaz výplaty odvolat. V opačném případě navštíví - opět ve vlastním zájmu - spořitelnu znovu. Tentokrát podá návrh na umořovací řízení. Umořovací řízení je řízení, po kterém se určitá listina prohlásí za neplatnou a může být vystavena listina nová - v našem případě vkladní knížka.

Návrh na umořovací řízení se podává opět písemně - z našeho pohledu lze hovořit o obdobě zákazu výplaty s tím rozdílem, že je zde nutno uvést podstatně více údajů. Mimo jiné jména osob, které mohou mít na vkladní knížce právní zájem, a místopřísežně potvrdit, že předmětná vkladní knížka náležela svému majiteli. Ze zákona je pro umořovací řízení stanovena dvouměsíční lhůta. Během této lhůty bude v pobočce spořitelny zveřejněno, že probíhá umořovací řízení na uvedenou vkladní knížku. A samozřejmě případný požadavek na výplatu vkladu spořitelna zamítne. Pokud se vkladní knížka neobjeví ani do skončení umořovacího řízení - tj. do dvou měsíců a nikdo neuplatní svůj případný nárok na vklad - umořovací řízení skončí, vklad se uvolní a může se s ním nakládat podle dispozice majitele.

Obdobně se postupuje při odcizení dalších nejrůznějších potvrzení o uložení vkladu - certifikátů, vkladních, výherních či vánočních listů. Při odcizení cenných papírů je ovšem situace jiná, umoření musí provádět soud, takže návrh na umoření musíme podat tam.

Velmi častým nešvarem v poslední době je okrádání přímo na ulici. Zejména v Praze, ale i v dalších větších městech mají jednotlivé skupiny přímo vyhrazena svá teritoria a dokonale dokáží využít situace. Nezaměřují se jen na cizince, kteří se zrovna kochají zdejšími krásami, ale i na domorodce v okamžiku, kdy se soustředí na nějakou činnost - nastupování do tramvaje, metra, autobusu a vystupování z nich, při nákupech u stánků, přecházení přes ulici apod. Někdy vezmou "jen" peněženku, někdy si pro jistotu vezmou celou tašku. Peníze rovnou odepíšeme, ale často postrádáme i další dokumenty - průkaz totožnosti, předplatné na hromadnou městskou dopravu, platební kartu, šeky. Nejenže nás čeká nepříjemné obíhání všech možných úřadů, které navíc nebude zadarmo, ale obáváme se, že pachatel naše dokumenty zneužije. Vím o jedné paní - učitelce, která přesně věděla, kdo ji okradl, a představa, že zařizuje a vyřizuje nové dokumenty, ji přiměla k tomu, že onoho nezbedného mladého muže prosila, ať si její peníze nechá, ale vrátí jí to ostatní...

Šeky, platební karty


Odcizení šeků či platební karty, tedy tzv. platebních instrumentů, je rozhodně záležitost nepříjemná. Tyto instrumenty nepředstavují sice konkrétní částku, jejich odcizení však může být mnohem nebezpečnější než odcizení např. vkladní knížky. Je sice pravda, že kapsáři operující na našich ulicích jsou specializováni především na hotové peníze a toho "zbytku" se snaží co nejrychleji ve vlastním zájmu zbavit, ale pokud nám odcizené věci nikdo nevrátí, nemáme jistotu, co se může stát.

Platební karty pro čerpání hotovostí v bankomatech chrání osobní identifikační číslo, které kromě majitele nesmí nikdo znát, proto se nesmí nikomu sdělovat, ponechávat si číselné znění PIN či si je jen tak poznačit. Ztrátu platební karty je nutno nahlásit pobočce spořitelny. Pokud nemáme jistotu, že karta nemůže být zneužita, požádáme zároveň o zákaz výplaty. U zelené platební karty České spořitelny, a. s., která slouží k výběrům hotovostí, ale i pro nákupy zboží, požádáme o zákaz výplaty ve vlastním zájmu vždy. Na rozdíl od vkladních knížek platební instrumenty se neumořují - zákaz výplaty platí do našeho odvolání nebo do skončení platnosti platební karty. Je ale důležité mít na paměti, že u platebních karet jsou nahlášení ztráty a zákaz výplaty dvě odlišné činnosti.

Na zákaz výplaty i umořovací řízení mají v pobočkách České spořitelny speciální tiskopisy. Je dobré tyto tiskopisy použít, neboť tak máme jistotu, že nezapomeneme na některou podstatnou náležitost, pro kterou by jinak mohl být náš návrh odmítnut. Za uvedené úkony se samozřejmě platí. O zprostředkování zákazu výplaty lze požádat kteroukoli pobočku spořitelny.

Jak je zřejmé, největší ztráta nás čeká při odcizení peněz v hotovosti - omezme proto "skladování" peněz v bytech na minimum, po ulicích se pohybujme rovněž jen s částkami nejnutnějšími. A hlavně - nedávejme příležitost kapsářům k denním výdělkům pohybujícím se ve výši příjmů nejúspěšnějších podnikatelů!

MARIE ČERNOHORSKÁ, Česká spořitelna, a. s.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist