NOVÉ POZNATKY
Transakční náklady, instituce, stát a růst
[*] Jen účinná přizpůsobivost brání zbytňování nákladů na instituce zajišťující cílené fungování společnosti a koordinaci jejích částí
[*] Evoluce politického systému má odpovídat požadavku růstu
Američan Douglass North, který v loňském roce obdržel spolu se svým krajanem Robertem Fogelem Nobelovu cenu za ekonomii, se nedávno zastavil v Paříži. Claude Ménard, vedoucí výzkumné skupiny Teoretická analýza podniků a trhů na pařížské Sorbonně, zde pořádal seminář na téma "transakční náklady". Kolem tohoto pojmu vznikla celá teorie, kterou profesor North, zaměřením historik ekonomie, podrobně rozpracovává.
O co jde?
Vychází z názoru, že na ekonomický růst má vliv jednak vývoj politických institucí, jednak technologické inovace. Klíčové místo přitom zaujímají tzv. "transakční náklady". Jsou to finanční výdaje nezbytné pro fungování společnosti a zajišťují koordinaci jejich částí, totiž politického, ekonomického a sociálního systému.
"Transakční náklady" nezahrnují jen výdaje spojené s vládou, administrativou, sociálním zabezpečením, tedy s "byrokracií" obecně a dále výdaje na politické strany. Řadí se sem také banky, pojišťovny a vůbec celá sféra finančnictví, která dovršuje, jak vykládá profesor North, celek transakčního procesu. Navíc je nutné sem připočítat i osoby, které plní administrativní úkoly v širokém slova smyslu, jako jsou účetní a právníci.
Do sféry "transakčních nákladů" nemá být naopak zahrnuto zdravotnictví a vzdělávání, tedy sféry, které "produkují jisté statky". Jejich administrativa však zůstává součástí transakční nákladové složky. Aby mohl poměřovat "transakční náklady" a sledovat jejich evoluci, sčítá North podíly jednotlivých transakčních aktivit na hrubém národním produktu. Porovnává je pak s podílem výrobních podniků se srovnatelným počtem zaměstnanců v administrativě.
Tendence ke zbytňování
Z teorie, která úrovní "transakčních nákladů" přisuzuje mimořádný vliv na ekonomický růst, vyplývá nutnost soustavně sledovat funkčnost a efektivitu institucí, které ovlivňují úroveň "transakčních nákladů".
Mají totiž tendenci zbytňovat a tak paralyzovat ekonomický růst. Aby se tak nestalo, musejí si instituce osvojovat tzv. "účinnou adaptabilitu". Je to schopnost přizpůsobovat se ekonomickému pohybu a schopnost přijímat rozhodnutí beroucí ohled na ekonomický růst v dlouhodobé perspektivě.
Český úspěch
Během své pařížské návštěvy hovořil profesor North mimo jiné o přechodu východoevropských zemí k tržní ekonomice. Ačkoliv hodnotí tento proces jinak dosti pesimisticky, zmínil se o České republice jako o výjimečném případu. Jak přiznal, pracoval u nás nějaký čas jako poradce vlády, a dosavadní český přístup k transformaci ekonomiky pokládá za "skutečnou success story".
Úspěch je dán tím, že se tu podle jeho slov "podařilo reorganizovat právní systém a nalézt účinnou metodu privatizace veřejného sektoru". North uvedl, že je tomu tak z velké části zásluhou dobrých tradic. Prohlásil v této souvislosti: "Česká ekonomika byla před rokem 1948 vysoce rozvinutá. Měla k dispozici správní úřednictvo vychované rakouským systémem, díky kterému se dařilo vytvořit produktivní hospodaření. O čtyřicet čtyři let později mohli Češi obnovit původní systém a adaptovat ho na nové podmínky. Václav Klaus pak učinil vcelku rozumná rozhodnutí ve sféře ekonomické politiky."
Instituce a soutěživost
Profesor North je především historik ekonomie, a proto ho přitahují především dlouhodobé vývojové tendence a hledání příčin vývojových změn v delší časové perspektivě. Zároveň ekonomiku a její vývoj nahlíží vždy ve vazbě s politikou a s úrovní politického rozhodování. Bez politiky, která je schopna vytvářet systémy umožňující ekonomický růst, soudí North, vyznívají ekonomická opatření naprázdno.
V této souvislosti upozorňuje na souvislosti privatizace. Pokud není přechod vlastnictví do soukromých rukou doprovázen reformou institucí, která podporuje soutěživost, potud zároveň nedochází k technologické inovaci a nové subjekty postrádají dostatečný prostor k aktivitě, efekt privatizace se znehodnocuje.
Zatímco Česká republika je pro amerického odborníka zatím dobrým příkladem, opačně funguje privatizace v zemích Latinské Ameriky. Neznamená tam totiž zároveň likvidaci monopolů a státních intervencí. V takovém případě privatizace, jak tvrdí North, "neslouží k ničemu".
Permanentní imperativ
Udržování ekonomického dynamismu by se mělo, vzato podle intencí Northova názoru, stát permanentním imperativem pro politické struktury. Je to úkol nad- míru složitý, který nadto není dosud teoreticky příliš dobře zvládnut. "Pokud ještě dobře neznáme vztahy mezi politickou evolucí a ekonomickým růstem," říká americký profesor, "vidíme, že se po určitém období ekonomického růstu začnou vytvářet kompaktní zájmové skupiny, které se zabydlí v politickém systému, vytvoří monopoly a stanou se brzdou produktivity."
Ekonomická politika by proto měla soustavně usilovat o udržení "účinné adaptability" institucí, což znamená soustavné přizpůsobování se na nové podmínky vytvářené pohybem ekonomiky a trvalý zájem o růst v dlouhodobé perspektivě.
Historická dimenze
Názory, které deklaroval profesor North při své letošní pařížské návštěvě, jsou zajímavé v řadě směrů. Především pohled historika-ekonoma je sympatickým oživením běžné polemiky ekonomů, která se odbývá zpravidla v zajetí prezentismu. Historická dimenze jeho výkladu je vyvážena jasným vědomím aktuálních problémů světové ekonomiky. Není ozvukem jakéhokoliv historismu, který by chtěl aktivitu lidí předem podvazovat odkazem na nevyhnutelné determinující vazby a vztahy.
Stejně tak sympaticky vyznívá jeho přiznání, že soudobá ekonomie si vzdor enormnímu teoretickému úsilí neví v řadě praktických případů rady a tápe. Jak sladit v praxi například evoluci politického systému s požadavkem dlouhodobého ekonomického růstu zůstává stále otevřenou otázkou. Northova "účinná adaptabilita" institucí "transakčních nákladů" je sice promyšlenou hypotézou, ale k jejímu praktickému užití chybí zatím metodický klíč.
ZDENĚK MÜLLER, Paříž
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist