OBCHOD

Ferromet usiluje o rozšíření tradičních trhů


[*] Hlavním odběratelem hutních výrobků jsou státy Evropské unie

Zvýšit vlastní komerční aktivity zejména v oblastech mimo Evropskou unii a rozšířit současné odbytové možnosti je jedním ze současných záměrů holdingové společnosti Ferromet. Perspektivními trhy se jeví vedle Ruska i oblast Blízkého východu (Libanon) a Indie. Ve všech těchto zemích má Ferromet již své kanceláře (v Bejrútu afilaci), které vyvíjejí aktivní akviziční a obchodní činnost. Podle generálního ředitele firmy Jiřího Frýborta je však podmínkou úspěchu úzká spolupráce s domácími hutními podniky, jejichž většina je akcionáři Ferrometu. Pokud se podaří na těchto trzích uspět, plánuje firma postupně rozšiřovat dosavadní sortiment v dovozu i ve vývozu (novou položkou je mj. šrot).

Ferromet patří mezi nejvýznamnější firmy, které se exportem a importem zejména hutních výrobků, tj. hutního materiálu a surovin, v ČR zabývají. Hlavními trhy jsou členské země EU, zejména SRN a země, kde působí majetkové účasti (afilace) Ferrometu v koordinaci s českými výrobci, kteří si převážně provádějí export prostřednictvím vlastní obchodní sítě. Afilace a. s. Ferromet v USA (firma Intersteel), Německu (Stahlhandel) a Rakousku (Topham) patří mezi její nejúspěšnější. V tuzemsku působí Ferromet jako dovozce některých surovin pro hutní podniky, resp. zajišťuje dovoz některých speciálních výrobků.

Ferromet vznikl transformací ze stejnojmenného PZO v roce 1989. V polovině roku 1991 byl vytvořen holding a vznikly nové, dceřiné akciové společnosti. Například Ferromet - Dlouhé výrobky, Ferromet - Trubkové výrobky, Ferromet - Ploché výrobky. Toto seskupení trvá dodnes. Základní jmění holdingu činí 110 miliónů korun. Firma zaměstnává kolem 190 pracovníků, z toho asi 70 v mateřské společnosti. Společnost nemá žádné pohledávky a její finanční situace je podle ředitele Frýborta stabilní.

Celkem 66,5 procenta akcií Ferrometu mají v držení hutní podniky Finop a Hutnictví železa. Zbytek akcií holdingu byl zprivatizován v první vlně kupónové privatizace. Investiční privatizační fondy mají v držení 6,9 procenta akcií a dikové 26,6 procenta akcií.

V loňském roce dosáhla firma podle předběžných výsledků čistého zisku 12,482 miliónu Kč, zatímco v roce 1993 činil 16,007 miliónu Kč. V letošním roce by měl předpokládaný hrubý zisk dosáhnout 20 až 23 miliónů Kč. Výsledky za rok 1993 umožnily Ferrometu vyplatit dividendu v celkové výši sedm procent, tj. 7,7 miliónu Kč, což představovalo 70 Kč brutto na jednu akcii o nominální hodnotě 1000 Kč. Vedení firmy chce za výsledky v loňském roce navrhnout vyplacení dividend.

MILAN HANČL

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist