Osudy obchodního podílu
[*] Podrobná úprava společenské smlouvy předejde případným komplikacím
Obchodní zákoník upravuje převod obchodního podílu ve společnosti s ručením omezeným velmi obecně v ust. § 115. Přitom rozlišuje převod obchodního podílu na jiného společníka a na jinou osobu než společníka.
Zákon umožňuje, aby společník převedl svůj obchodní podíl na jiného společníka se souhlasem valné hromady. Protože jde zároveň o změnu společenské smlouvy, vyžaduje se k souhlasu s převodem dvoutřetinová většina všech hlasů společníků. Společenská smlouva může upravit převod obchodního podílu na jiného společníka i odlišně. Nejčastější jsou způsoby úpravy převodu, kdy společenská smlouva stanoví, že:
- nepřipouští převod obchodního podílu na jiného společníka,
- je možný převod i bez souhlasu valné hromady,
- převáděný obchodní podíl musí být rozdělen mezi společníky.
Při převodu podílu na jiného společníka dochází současně ke spojení obchodních podílů, protože každý společník může mít jen jeden obchodní podíl. Pokud by se při převodu podílů spojily všechny do rukou jediného společníka, je tento povinen do tří měsíců splatit všechny nesplacené vklady anebo převést část obchodního podílu na jinou osobu.
Smlouva, kterou se převádí obchodní podíl na jiného společníka, musí být písemná a podpisy obou smluvních stran musí být úředně ověřeny. Smlouva uzavřená se souhlasem valné hromady a v souladu se společenskou smlouvou je platná podpisem smluvních stran. Ve vztahu ke společnosti však nabývá účinnosti dnem doručení smlouvy společnosti.
Návrh na změnu zápisu v obchodním rejstříku podává jednatel společnosti a zároveň jej musí doložit doklady, které prokazují oprávněnost tohoto návrhu. Podle našeho názoru by těmito doklady měla být smlouva o převodu obchodního podílu, zápis o usnesení valné hromady, ze kterého je patrné, že dvoutřetinová většina všech společníků souhlasila s převodem, a případně též dodatek ke společenské smlouvě, ze kterého bude vyplývat změna v osobách společníků a ve výši jejich vkladů na základním jmění společnosti.
Přestože s převody obchodního podílu na společníka je již dostatek zkušeností, je možné se stále ještě setkat se smlouvami s chybnou úpravou majetkového vypořádání mezi převodcem a nabyvatelem obchodního podílu. Proto jen připomínáme, že převodci obchodního podílu nevzniká podle § 150 odst. 1 obch. zák. právo na vypořádací podíl z majetku společnosti. Ujednání o výši kupní ceny je zcela závislé na dohodě mezi smluvními stranami a nabyvatel či nabyvatelé obchodního podílu ji zaplatí ze svého majetku.
Příjem z převodu obchodního podílu je osvobozen od daně z příjmu, přesahuje-li doba od nabytí do převodu obchodního podílu dobu pěti let. Pokud této doby nedosahuje, podléhá příjem z převodu obchodního podílu dani z příjmu, kde tvoří dílčí základ daně. Za výdaj se považuje vklad do majetku společnosti, případně nabývací cena podílu.
Vzhledem k obecné úpravě převodu obchodního podílu na společníka v obchodním zákoníku je vhodné upravit tyto otázky podrobně ve společenské smlouvě, což umožní vyhnout se v budoucnu případným sporům a komplikacím.
JUDr. JÁN HALÁS, advokát,
Mgr. ALENA PŠEJKOVÁ,
Kroměříž
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist