Maximální ceny pšenice za mrazů prudce stoupají
Ve včerejším obchodování posílila cena pšenice a tato zrnina se na chicagské burze CBOT dostala na patnáctileté maximum. Prudké mrazy sužující americký kontinent jsou jedním z důvodů rapidního cenového růstu.
Aktivní březnový kontrakt na pšenici na CBOT se včera ihned po zahájení dostal na 522 centy za bušl. To je historicky nejvyšší cena za první generický kontrakt na pšenici za období 15 let. Rostoucí ceny pšenice tak konfrontují devizově slabší rozvojové země, které musí na mezinárodních trzích nakupovat za drasticky vysoké ceny. Světové zásoby pšenice se nyní nacházejí na nejnižších úrovních za přibližně 20 let.
Paradoxně důvodem pro současný stav byla až donedávna přetrvávající restriktivní politika amerických a evropských úřadů. Američtí farmáři dlouhou dobu profitovali z neobdělávání velkých částí své půdy, neboť je vláda kompenzovala. Stejně tak vývozci v Evropské unii těžili z vývozní podpory při exportu pšenice za hranice unie. Klesající stavy a obavy z roztočení inflační spirály růstu domestických cen chleba však přiměly EU k restriktivním snahám, co se týče vývozů.
Situace však nevyhlíží dobře. Americká National Weather Service ve své desetidenní předpovědi povětrnostních podmínek pro americký kontinent konstatuje nebezpečí mrazů v americkém Středozápadu. Ty by zlikvidovaly velkou část červené zimní pšenice, a to by zhoršilo problematický stav zásob. Trhy pšenice se tedy mohou jen radovat a těšit na další cenové rekordy.
JAROSLAV POŘÍZ
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist



