ANALÝZA

Vodní stavby Praha před změnou struktury stavebních prací


Vodní stavby Praha (VSP) jsou podle tržní kapitalizace druhou největší stavební společností v České republice. V minulosti bylo jméno firmy spojeno s budováním velkých vodních projektů, dále s výstavbou metra a jaderné elektrárny Temelín. V současné době mají VSP silnou pozici v oboru ekologických staveb.

Průnik do průmyslové a bytové výstavby


Ekologické stavby tvoří asi polovinu stavební činnosti firmy. Jde zejména o čistírny odpadních vod, odsiřovací zařízení a skládky odpadů. Velké čistírny odpadních vod budou jako zdroj zakázek v blízké době klesat, protože většina jich je již postavena. Stejně tak je s blížícím se rokem 1999 možné očekávat menší příliv zakázek z odsiřovacích zařízení, kdy vstoupí v účinnost státem předepsané emisní standardy. Část tržeb VSP bude i nadále spojena s ekologií a s tradičními vodohospodářskými stavbami. Mají-li ovšem Vodní stavby Praha udržet svůj podíl na celkovém stavebním trhu, musí v příštích letech více proniknout i do jiných segmentů stavebnictví. Bytová, občanská a průmyslová výstavba jsou sektory s mnohem větší konkurencí. Konkurence zesílí, pokud nebude rozvoj v těchto sektorech výrazný. Bude záležet na poptávce obyvatelstva v případě bytové výstavby a investičních možnostech průmyslu v případě průmyslové výstavby. Zatím se jeví více pravděpodobné, že razantní vzestup v bytové výstavbě v příštích dvou letech nenastane z důvodu stále ještě nízké kupní síly obyvatelstva a nedostatečné státní podpory. Výhodou Vodních staveb Praha, která by měla vylepšit jejich pozici na trhu, ovšem zůstává finanční síla, komplexnost služeb, řada moderních technologií, zkušený management a dobré know-how.

Tržby


Projekce tržeb Vodních staveb Praha vychází z očekávaného reálného tempa růstu stavebnictví v letech 1996 - 1998, které nepřesáhne 6,5 % v roce 1996 a 7,5 % v letech 1997 a 1998. Uvažujeme-li inflaci ve stavebnictví, rychlejší růst velkých stavebních firem a dofakturaci ropovodu IKL v roce 1996, jsou nárůsty tržeb VSP odhadovány takto: 19,7 % pro rok 1996, 19,4 % pro rok 1997 a 17,1 % pro rok 1998. Tyto odhady jsou založeny na předpokladu, že Vodní stavby Praha zvýší svůj podíl na trhu bytové, občanské a průmyslové výstavby.

Zisková marže bude klesat


Nejvyšší marži čistého zisku mezi stavebními firmami v minulém roce přisuzujeme specializovaným projektům v oblasti ekologie. Zisková marže v roce 1996 je negativně poznamenána dofakturací části ropovodu z Ingolstadtu s výrazným podílem subdodávek a dále nepříznivým počasím na začátku roku. Vstup firmy do vysoce konkurenčního prostředí spolu s nárůstem subdodávek v příštích letech s sebou přinesou znatelný pokles marže. Marže se tak přiblíží průměru největších českých stavebních firem.

Finanční stabilita


Vodní stavby Praha jsou firma bez dlouhodobých finančních závazků. Dobré úvěrové možnosti, a tedy i schopnost financovat projekty, budou důležité při pronikání do sektorů s větší konkurencí (developerství) i při územní expanzi (vstupování do středních firem). V tomto smyslu již některé kroky firma provedla. Pohledávky po lhůtě splatnosti nepředstavují zatím pro VSP problém. Společnost má rezervy ve využití majetku zděděného z minulosti.

Nízká likvidita akcií


Ve Vodních stavbách Praha drží majoritní podíl investiční fondy. Tichá aliance fondů Komerční banky, České spořitelny a Živnostenské banky přesahuje 50 % a fondy YSE po neúspěšném pokusu o převzetí začátkem dubna nyní ještě dále drží kolem 35 % akcií. Existuje tedy jen malé množství volných akcií, které by mohly být aktivně obchodovány. Dokud manažeři fondů YSE nerozhodnou o případném rozprodeji svého podílu, zůstane likvidita akcií velmi nízká.

Sektor stavebnictví


Stavební společnosti se ve vztahu k širšímu trhu obchodují s prémií. Na základě zisků dosažených v roce 1995 se akcie VSP obchodují s relativním P/E 1,3. Hodnota relativního P/E pro rok 1995 u konkurenčních firem je podobná (Metrostav 1,4 a IPS 1,3). Celkový růst zisků skupiny tří nejvýznamnějších stavebních společností se mezi léty 1995 a 1997 odhaduje na 16 % ročně, zatímco růst zisků společností z širšího trhu na 14 % ročně. Tento rozdíl rychlosti růstu zisku sice ospravedlňuje jistou prémii, stěží však ve výši 40 % a 60 % pro roky 1996 a 1997. Zdá se tedy, že odvětví stavebnictví je jako celek nadhodnoceno. Mezi uvedenými stavebními firmami, které se obchodují na trhu s akciemi, nezaujímají Vodní stavby Praha - co do perspektivy růstu - výjimečné postavení, přesto jejich hodnoty P/E pro roky 1996 a 1997 jsou nejvyšší. Navíc atraktivitu akcií snižuje nízká likvidita, proto doporučujeme investorům akcie Vodních staveb Praha při ceně 1859 Kč prodat.

JANA TRNĚNÁ, Atlantik finanční trhy, s. r. o.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist