Milo Olomouc nebude do konce tisíciletí vyplácet dividendu
Na centrálním trhu burzy Milo Olomouc zaujímá mezi potravinářskými podniky páté místo podle objemu obchodů za první pololetí roku 1996. Velké objemy obchodů ve Středisku cenných papírů a v přímých obchodech souvisely se změnami v akcionářské struktuře. Aktivitu obchodů s akciemi Milo v posledním období dokládá to, že od počátku roku 1996 byly v přímých obchodech a na přepážkách SCP převedeny akcie ve výši 125 % základního jmění.
SWOT analýza
Silné stránky
Významné postavení na trhu
Kvalitní management
Stabilní ekonomické výsledky s růstovým trendem
Slabé stránky
Zastaralé provozy
Závislost na zemědělské prvovýrobě
Příležitosti
Rozvoj produkce bionafty
Růst spotřeby rostl. tuků
Rozšíření exportu
Realizace rozvojových plánů
Hrozby
Vstup zahraniční konkurence
Nestabilita na trhu zákl. suroviny
Finančně náročná investiční výstavba
Riziko ve schopnosti naplnit ambiciózní záměry
Základem výrobního programu společnosti je zpracování olejnatých semen. Většina produkce surových olejů se zpracovává na finální výrobky - rostlinné jedlé tuky a oleje. Menší část společnost dodává dalším zpracovatelům. Další významnou součástí produkce jsou kosmetické výrobky a mýdla. Perspektivním výrobkem je bionafta, jejíž produkce se výrazně zvýšila v uplynulém roce. Vedlejším výrobkem je šrot, prodávaný jako krmivo zemědělským podnikům.
Vlastnická struktura
Ve vlastnické struktuře došlo v uplynulých několika měsících k podstatným změnám. Stabilním akcionářem je státní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) s 30% podílem na základním jmění. Společnost Emgrup je s podílem 23,35 % druhým největším akcionářem společnosti. Tato společnost je vlastněna několika soukromými právnickými osobami a fyzickou osobou, které se nezabývají výrobou potravin. Emgrup a PGRLF za vzájemné spolupráce obsadily většinu řídících orgánů společnosti. O ovládnutí společnosti usilovala v posledních měsících také skupina zastupovaná První investiční a. s. - RIF + Domeana. RIF je v současné době vlastníkem 18,8 % akcií, Domeana má podíl 11,1 %. Snaha o získání kontroly nad společností je příčinou velké aktivity obchodů s akciemi a nárůstu kursu na letošní maximum - 2803 Kč.
Postavení na trhu
Společnost Milo Olomouc zpracovává dvě pětiny produkce řepky v ČR, stejně jako její největší konkurent - Setuza Ústí nad Labem. Zaměření obou největších výrobců je odlišné. Zatímco Milo Olomouc produkuje především jedlé rostlinné oleje a v menší míře kosmetiku, Setuza vyrábí především rostlinné tuky, prací prášky a zubní pasty. Zahraniční konkurence zatím nemůže u rostlinných olejů výrazněji konkurovat především z cenového hlediska.
Dominantní podíl na trhu jedlých olejů v ČR zajišťuje pro Milo olej značky Lukana, který zaujímá asi 45 % trhu. Dalším významným produktem jsou mýdla s 20% podílem na trhu.
Obchodní politika
Dodavatelé společnosti jsou zemědělské podniky na Moravě. Společnost uzavírá s prvovýrobci smlouvy na dodávky řepky v dostatečném předstihu, a tím si zajišťuje dostatek suroviny pro výrobu. Protože v uplynulých letech byl na trhu v ČR nedostatek řepky a dovoz je zatížen clem, je část nákupů předfinancována, tak aby byla zajištěna stabilita dodávek.
Přibližně třetina produkce je dodávána jako polotovar pro další zpracování velkoodběratelům. Mezi ně patří společnosti Unilevel a Kosmos Čáslav, které nemají svou vlastní lisovnu na řepné semeno. Dalšími odběrateli jsou Čokoládovny a jiné potravinářské podniky. Větší část produkce - dvě třetiny - jsou dodávány jako hotové výrobky do spotřebitelské sítě. V uplynulých letech došlo ke snížení počtu odběratelů ve prospěch velkoodběratelů, což přináší nižší riziko nesplácení dodávek.
Z celkové produkce je přibližně 13 % určeno na export. Téměř polovina všech vývozů směřuje na Slovensko, ostatní do zemí bývalého Sovětského svazu, Polska, Německa, Nizozemska a Maďarska.
Ekonomické výsledky
Tržby společnosti dosáhly v roce 1995 výše 2,88 miliardy Kč, což představuje nárůst o 13 % proti roku předchozímu. Na zvýšení tržeb mělo největší vliv zvýšení produkce jedlých tuků a olejů na rekordní úroveň 66,3 tisíce tun (meziroční nárůst o 15,5 %). Téměř na trojnásobek se zvýšila produkce bionafty.
Za první pololetí letošního roku společnost zvýšila celkové tržby o téměř sedm procent na 1,38 miliardy Kč, přestože export byl v prvních měsících roku nižší, než se očekávalo. Přebytek na světovém trhu a s ním související pokles cen neumožnily společnosti tak výrazné uplatnění v zemích bývalého Sovětského svazu jako v roce 1995. Tržby za celý letošní rok by měly zůstat na úrovni rekordního roku minulého. Produkce by se měla mírně snížit asi na úroveň 62 tisíc tun. Projeví se tak nižší úroda základní suroviny a předpokládaný růst její ceny.
Za rok 1995 společnost dospěla k čistému zisku 138,7 miliónu Kč, což reprezentuje 170,8 Kč na jednu akcii. Nárůst čistého zisku byl o 12,2 % a odpovídá nárůstu celkových tržeb. Hrubý zisk za polovinu letošního roku poklesl meziročně o 17 % na 106,1 miliónu korun. Předpokládaný hrubý zisk by měl v letošním roce dosáhnout 180 miliónů Kč a čistý zisk by měl být na úrovni 120 miliónů Kč.
Finanční analýza
Na financování společnosti se v loňském roce více než z poloviny podílely cizí zdroje, což znamená mírné zvýšení proti konci roku 1994. K větším změnám došlo ve struktuře cizích zdrojů. Převaha závazků (61 %) proti bankovním úvěrům (39 % z cizích zdrojů) v roce 1994 se v dalším roce změnila ve prospěch bankovních úvěrů - 56 % (závazky - 44 %). Tento vývoj byl ovlivněn zvýšením provozních krátkodobých úvěrů, které zajišťují společnosti prostředky na krytí nákupu surovin. Do té doby společnost prováděla platbu za řepku akceptací směnek dodavatelů. Tato změna posílila finanční stabilitu společnosti.
Nárůst zásob, a s tím spojené prodloužení doby jejich obrátky (v roce 1993 - 82 dnů, v roce 1994 - 88 dnů a v roce 1995 - 104 dny) má svou příčinu v poměrech na trhu s řepným semenem. Problematické zajištění jeho dostatečného množství po celý rok vedlo společnost k uzavírání dlouhodobých smluv s dodavateli a poskytování záloh na jeho dodávky. V současnosti je proto většina suroviny uskladněna ihned po sklizni a navyšuje tak položku zásob.
V roce 1993 společnost vyplatila dividendu ve výši 20 Kč, v roce 1994 to bylo 31 Kč. Za rok 1995 nebyla schválena výplata dividendy, se stejným postupem se počítá až do roku 2000. Prostředky budou investovány do dalšího rozvoje společnosti.
Strategie
V roce 1995 bylo celkově investováno 191 miliónů Kč. Mezi hlavní investice patřilo dokončení výstavby nového závodu na výrobu kosmetiky v Olomouci - Neředíně, kde byla v polovině minulého roku zahájena výroba.
Společnost v nejbližších letech bude realizovat náročný investiční program, který by měl zajistit zvýšení výrobních kapacit a vyšší kvalitu výrobků. V současnosti byla dokončena první etapa výstavby nové rafinérie jedlých olejů. Bylo dokončeno rozšíření kapacity listovny a vystavěna jednotka na odsíření olejů, to vše nákladem 150 miliónů Kč. V říjnu roku 1997 by měla být rafinérie uvedena do provozu, přičemž celkové náklady na její výstavbu si vyžádají celkem 600 miliónů Kč. Celková kapacita by se zvýšila až na 230 tisíc tun zpracovaných olejnatých semen a 100 tisíc tun vyrobeného rafinovaného oleje.
Část zvýšené produkce by měla být realizována v tuzemsku, kde můžeme očekávat další růst spotřeby rostlinných tuků a olejů. Další možností odbytu jsou země na území bývalého Sovětského svazu (zejména - Ukrajina, Bělorusko a pobaltské země), kde spotřeba rostlinných tuků výrazně zaostává a v zemích nejsou potřebné výrobní kapacity. Tato expanze na východ s sebou přináší i prostor pro nákup suroviny. Perspektivním oborem, ve kterém se společnost může uplatnit, je výroba produktů na bázi řepky pro nepotravinářské účely. Ministerstvo zemědělství, jehož bezúročná půjčka byla použita na výstavbu zařízení na výrobu bionafty, se zasazuje o větší podporu její spotřeby. Tato otázka u nás zatím není uspokojivě vyřešena.
Závěr
Společnost Milo Olomouc je stabilní podnik s rostoucí a perspektivní produkcí. Společnost patří mezi nejlepší potravinářské podniky v ČR. Její management má za sebou dobré výsledky uplynulých let i jasnou představu o budoucnosti.
Výroba jedlých tuků a olejů, která tvoří dominantní část produkce, má dobré předpoklady do budoucna. Spotřeba v tuzemsku se meziročně zvyšuje, ale stále zaostává za spotřebou v zemích západní Evropy. Trend omezování spotřeby tuků a preference tuků rostlinného původu před živočišnými bude podle odborníků dále pokračovat. Tato skutečnost dále rozšiřuje prostor, ve kterém se může Milo realizovat.
Perspektivní a u nás zatím nedoceněné výrobky jsou ekologická paliva a maziva, vyrobená z řepkového oleje. Kapacita zařízení na výrobu bionafty je v současné době využita jen z jedné třetiny. Výroba tohoto produktu je v současnosti limitována nedořešenou podporou tak, aby se stal ekonomicky zajímavý pro širší okruh spotřebitelů. Lze předpokládat, že tato podpora bude v dohledné době vyřešena, protože produkce řepky na bionaftu je také nástrojem agrární politiky, který snižuje nadprodukci potravin.
Zatím lze jen těžko předvídat, jaký vliv na společnost budou mít nové vlastnické poměry. Rozhodující slovo v řízení společnosti získala společnost Emgrup. Tato společnost ovládá opět spolu s PGRLF další olomouckou potravinářskou společnost - Seliko. Záměrem Emgrupu je užší spolupráce obou firem a vytvoření silné potravinářské skupiny.
Současný kurs akcie - 1530 Kč je podle našeho názoru podhodnocen. S ohledem na perspektivu produkce, její růstový potenciál, stabilitu hospodářských výsledků, jejich růstový trend a záměry společnosti odhadujeme tržní cenu akcie na 1750 Kč. V úvahu bereme rovněž riziko spojené se záměry společnosti Emgrup, ale také stabilizující roli největšího akcionáře - PGRLF.
Ing. Jan Tesař,
ČSOB, a. s.
Odbor analýz kapitálových trhů
Porovnání některých ukazatelů společností Milo a Setuza k 31. 12. 1995
Milo Setuza Milo Setuza
Tržby (mld. Kč) 2 880 4 035 Základní jmění (mil. Kč) 812,2 1 146,5
Tržby na akcii (tis. Kč) 3,55 3,52 Zisk (mil. Kč) 138,7 85
Tržby na zaměstnance (mil. Kč) 3,15 2,12 Zisk na akcii (Kč) 171 74
Min. kurs posl. 12 měsíců (Kč) 1 195 1 150 Zisk na zaměstnance (tis. Kč) 151,6 44,7
Max. kurs posl. 12 měsíců (Kč) 2 803 2 584 Poslední kurs 17. 9. 1996 (Kč) 1 530 2 229
Cizí zdroje/Aktiva (%) 52,2 48,1 P/E ratio (17. 9. 1996) 8,9 30,1
Čistý EPS P/E Dividenda Div. výnos ROA ROE BVPS
zisk
mil. Kč Kč Kč % % % Kč
1993 102,5 126,2 12,1 20 0,8 5,3 9,5 1 323
1994 123,6 152,2 10,0 31 1,3 5,0 10,5 1 455
1995 138,7 170,8 8,9 0 0 5,0 10,7 1 592
odhad 1996 120 148,5 10,3 0 0 4,3 9,3 1 738
odhad 1997 140 173 8,8 0 0 5,1 10,8 1 882
(EPS - čistý zisk na akcii, P/E - počítáno k ceně akcie 1530 Kč ze dne 17. 9. 1996, Div. výnos - dividenda k ceně akcie. ROA - rentabilita aktiv, ROE - rentabilita vlastního jmění, BVPS - vlastní jmění na akcii)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist