z valných hromad

Moravolen Šumperk


Textilka Moravolen Šumperk, a. s., od poloviny listopadu součást uskupení Hybler Group, oznámila, že její akcionáři na mimořádné valné hromadě schválili záměr změnit od počátku roku 1997 vnitřní strukturu podniku na holding se třemi dceřinými společnostmi.

Asistent generálního ředitele Jiří Kročák řekl ČTK, že firemní přádelna a vochlovna v Bruntálu, tkalcovna v Jeseníku a úpravna tamtéž se stanou stoprocentními dceřinými společnostmi Moravolenu. Transformace společnosti na holding je základním kamenem jejího strategického podnikatelského plánu na rok 1997.

Textilní skupina Hybler Group, a. s., která v říjnu získala ve veřejné soutěži Fondu národního majetku 68,03 procenta akcií šumperské společnosti, se na mimořádné valné hromadě definitivně ujala vlastnických práv.

Kročák řekl, že Hybler, jenž letos rozšířil budované impérium i o velké textilky Tiba Dvůr Králové, Seba Tanvald, firmu Tofa a ve své skupině nyní zaměstnává asi 7000 lidí, obsadil jedno místo v tříčlenné představenstvu Moravolenu a čtyři křesla v jeho pětičlenné dozorčí radě.

Moravolen vyrábí metrový textil pro oděvní průmysl, ubrusy a ložní prádlo. Šéfové firmy Hybler už dříve dali na vědomí, že jejich společnost by ráda vy-užila pro bavlněný program výrobní technologie Moravolenu, které skýtají široké možnosti úpravy textilních materiálů.

Moravolen, jenž privatizoval kupónovou metodou třetinu ze základního jmění 406,455 miliónu korun, se v roce 1995 kvůli odbytové krizi opět potopil hluboko do červených čísel a vykázal ztrátu 81,8 miliónu korun. Kročák řekl, že Moravolen skončí i za rok 1996 ve ztrátě. (ČTK)

Tonak Nový Jičín


Valná hromada Tonaku Nový Jičín, která v pátek po sedmiměsíčním soudním přerušení dokončila projednávání programu z letošního dubna, nepotvrdila skupinu fondů Spořitelní investiční společnosti (SIS) jako majoritního vlastníka. Hlavní český producent plstěných klobouků měl podle informací vedení přejít pod rozhodující vliv SIS koncentrací podílů SIS, Tomy Otrokovice a Eurofondu. Valná hromada ale prokázala, že SIS momentálně drží pouze asi 19,8 procenta akcií Tonaku. Přibližně stejně silnými akcionáři novojičínského podniku jsou Českomoravská finanční společnost, která ale v polovině října držela původně 38,3 procenta akcií Tonaku, a IPF Komerční banky.

Podle tajemníka ředitelky Tonaku Jana Přikryla zatím není jasné, kdo složí majoritní podíl akcií firmy. Zřejmé naopak je, že ze struktury akcionářů odešly Toma a Eurofond, které byly od dubnové valné hromady nespokojeny s rozdělením rozhodovacích pravomocí a vyvolaly nejprve soudní spor o formální správnost jednání, a postupně i sérii mimořádných valných hromad. "Žádné další opakování mimořádných valných hromad už by nastat nemělo," řekl J. Přikryl. Novojičínská firma podle něj letos vytvoří asi 520miliónový obrat a nulový hospodářský výsledek. Vývoj hrubého zisku v první polovině roku přibližně o čtyři milióny zaostal za firemními záměry a hodnota zisku tak dosáhla 2,9 miliónu korun. (ek)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist