Karlovy Vary a Sedlecký kaolin jednají o lokalitách pro rozvoj města i firmy
[*] Některá místa mají sloužit výstavbě, jiná naopak těžbě a průzkumu
Celkem osm ložisek kvalitního kaolínu, které zaujímají dvacetinu katastrálního území, se nachází přímo v intravilánu Karlových Varů, kde se tato surovina těží už 200 let. Pět z nich má dokončený tzv. základní geologický průzkum, další dvě podrobný (Stará Role-sever a Počerny-Stará Role) a na dalším (Sedlec-Čankov) zadal správce ložisek - Sedlecký kaolin, a. s., Božičany - detailní průzkum v polovině loňského roku firmě Gekon.
Úřad města Karlovy Vary spolu s okresním úřadem však začátkem listopadu minulého roku požádaly Ministerstvo hospodářství o odpis zásob ložiska Počerny-Stará Role s tím, že chráněné ložiskové území brání stavebnímu rozvoji tohoto území. Město, které naopak souhlasí s těžbou v lokalitě SR-sever a průzkumem území Sedlec- Čankov, tam plánuje v roce 1998 zahájit výstavbu čtyřkilometrového severního průtahu, který bude napojen v roce 2005 na dálnici Praha - Cheb, dále výstavbu rodinných domků a perspektivně univerzity. Ministerstvo ale správní řízení o odpisu přerušilo, než obdrží souhlas správce ložiska.
"Když budou splněny podmínky pro stanovení dobývacího prostoru v ložisku SR-sever, souhlasíme s odpisem námi spravovaného jižního ložiska Počerny-SR," říká ředitel Sedleckého kaolínu Vojtěch Zítko. "Věřím, že se dohodneme, neboť město i okres naopak souhlasí s těžbou ve významnější lokalitě SR-sever,
kterou odsouhlasilo zastupitelstvo loni v srpnu," řekl náměstek karlovarského primátora Pavel Žlebek. Zároveň nenamítá nic proti průzkumu ve společně projednávané lokalitě Čankov.
"Ve zkoumaných lokalitách se ale vůbec nemusí začít těžit, pokud nezískáme od obce souhlas s dobývacím prostorem," říká V. Zítko. Sedlecký kaolin, který jednoznačně preferuje povrchovou těžbu kaolínu, nabyl s privatizací v roce 1993 podnik i s geologickými průzkumy pro celý karlovarský komplex. "Máme samozřejmě zájem těžit, ale pokud to brání rozvoji města, dohodneme se," říká V. Zítko. "Nelze ale odepisovat jedno ložisko za druhým, když nám zároveň ministerstva snižují exportní kvóty. Pokud by měla těžba narušit prameny, pochopitelně od ní odstoupíme."
Podle vedoucího oddělení územního plánu OÚ Karlovy Vary Ondřeje Hraničky se po dokončení průzkumu v lokalitě Sedlec budou k případné těžbě vyjadřovat všechny strany. Podle P. Žlebka je pro město výhodnější ložisko rychle vytěžit a zrekultivovat jej pro rekreační účely. V. Zítka potvrdil informaci, že zatopené vytěžené lomy poskytují občanům příjemnou možnost koupání v širokém okolí. Sedlecký kaolin už má také pro uvedená ložiska zpracován plán rekultivací a ozdravného systému.
VÁCLAV PROKŠ
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist