VOLBY 1996

Oficiální volební kampaň začíná


[*] Politické strany budou voliče přesvědčovat většinou na mítincích

[*] Na Parlament má podle průzkumů šanci šest stran

Dnešním dnem začíná oficiální kampaň pro volby do Poslanecké sněmovny. Volby se uskuteční v pátek 31. května a v sobotu 1. června. Pro mnohé politické strany a hnutí, které v nich kandidují, však kampaň začala již 1. února. Od té doby inzerují v tisku své volební reklamy a na ulicích se objevily velkoplošné plakáty stran. Zákon o volbách do Parlamentu jednoznačně nestanoví začátek kampaně, politickým subjektům jen zakazuje aktivní volební agitaci 48 hodin před zahájením voleb.

Voliče chtějí v oficiální kampani všechny politické strany oslovit prostřednictvím volebních mítinků či setkání s občany. Jediní Svobodní demokraté-Liberální strana národně sociální preferuje návštěvy bytů. Tisková mluvčí strany Hana Holcnerová uvedla, že politici, "kteří na to mají nervy a sílu", se budou voličům osobně představovat, rozdávat letáky a vysvětlovat názory strany.

Občanská demokratická strana se podle vyjádření svého předsedy Václava Klause pokouší, aby "celá předvolební prezentace měla v sobě jistou lehkost, nadsázku, parodii, schopnost podívat se na sebe zvenku". Tisková mluvčí Jana Petrová k tomu dodala, že kampaň strany by měla být "milá, lidská, s vtipem a šarmem". ODS bude vydávat volební noviny, magazín a připraveny jsou desítky kulturních i společenských akcí.

ODA připravila pro své voliče atraktivní projížďky na dvou lodích. Jedna kotví na Labi a druhá na Vltavě. "Pro děti máme připravena lízátka, pro dospělé sirky. Nebo naopak," řekl našemu listu tiskový mluvčí ODA David Rožánek. Lídr aliance Vladimír Dlouhý se bude na mítinky dopravovat historickou Škodou Felicií, Roman Češka pak Škodou Populár.

Volební kampaň KDU-ČSL začala jako jedna z prvních. Velkoplošné plakáty se objevily již v dubnu. Kampaň však odstartuje dnes na pražském Karlově náměstí projevem předsedy Josefa Luxe a dalšími doprovodnými akcemi.

ČSSD zvolila volební autobus, který projíždí ČR a seznamuje voliče s jejich programem. Do včerejšího dne volební štáb navštívil více než 500 míst a obcí a ujel přes osm tisíc kilometrů. KSČM chystá veřejné mítinky. Vyvrcholením jejich kampaně má být setkání s občany 28. května na Staroměstském náměstí za účasti vedení strany a mj. řeckého zpěváka Epanastise Prusalise.

Z dlouhodobých průzkumů volebních preferencí vyplývá, že šanci získat některé z 200 křesel v Parlamentě má šest politických stran. Zaregistrováno je celkem 20 politických subjektů. Dnes se má sejít Ústavní soud a projednat návrh skupiny opozičních poslanců na zrušení části ustanovení zákona o volbách, týkající se volebních kaucí. Napadené ustanovení volebního zákona stanoví pro účast ve volbách podmínku složení kauce 200 tisíc korun za kandidátku a kraj. Tuto podmínku nesplnil Pravý blok, Celostátní aktiv občanů, Strana zelených a Strana československých komunistů. VĚRA LUPTÁKOVÁ