Kotle na raketovém principu


[*] Montáž počítaná na vteřiny

[*] Obchodní případ prodejem nekončí, ale začíná

[*] Nabídka pro projektanty i stavební firmy

Byla to vlastně taková trochu praštěná soutěž. Odehrála se v jednom pařížskému supermarketu a šlo v ní o to, kterému z montérů firmy Chaffoteaux et Maury se podaří rychleji instalovat na zeď závěsný plynový kotel NECTRA. Vítěz to prý dokázal za šestnáct vteřin.

To jsou slova Rostislava Lakomého, ředitele privátní firmy Kleiner, která je výhradním dovozcem těchto kotlů do České republiky a jež také tyto kotle - mimo další výrobky - představí na stavebním veletrhu v Brně.

Veletržní premiéra


Plynofikace prožívá v posledních několika letech určitý boom a firmě Kleiner, která vznikla v roce 1991, se podařilo tento vývoj zachytit. Přitom na domácím trhu je v oboru těchto spotřebičů značná konkurence. Své produkty nabízí bezmála osmdesát různých výrobců a získat v těchto podmínkách pevné postavení vyžaduje nejen dobré marketinkové znalosti, ale také jasnou komerční strategii a pružnou operativu při jejím naplňování.

Rostislav Lakomý na toto téma poznamenal:

"Pro nás prodejem obchodní případ nekončí, ale začíná. A nezáleží na tom, jestli si někdo koupí plynový sporák nebo stacionární kotel o výkonu 120 kW. Na smluvní bázi spolupracujeme asi se 130 partnery, kteří pro nás zajišťují montáže a servis. Díky této síti pokrýváme v podstatě celé území republiky a jsme schopni případnou závadu odstranit nejpozději do 48 hodin. A pokud by snad některý z nich své závazky porušoval, okamžitě s ním přerušíme veškeré kontakty. To je zase výhoda konkurence. Zatím však takovýto případ nenastal."

V současné době se podílí firma Kleiner na krytí tržní poptávky asi pěti procenty. Vedle přímého prodeje jednotlivým zákazníkům zaměřuje svou pozornost především na velkoodběratele. V této souvislosti se také obrací na různé stavební organizace, realitní kanceláře a architektonické ateliéry, protože spektrum nabídky plynových spotřebičů je natolik široké, že obsáhne jak vytápění jednotlivých bytů, tak i rodinných domků či vícepodlažních domů nebo účelových staveb. Nabídku tvoří spotřebiče českých firem a dovoz z Francie. Ten se týká především ohřívačů vody s kapacitou do l6 l za minutu, závěsných kotlů s výkonem od 23 do 35 kW a tzv. kaskádových kotlů o výkonu 80 - 120 kW. Ty budou mít na stavebním veletrhu svou premiéru. Jak podotkl Rostislav Lakomý, hlavní předností těchto kotlů je nízká váha (l65 kg), malé rozměry (711 x 610 x 2200 mm) a fakt, že i při případné poruše zůstává funkční minimálně 50 procent výkonové kapacity. Další zajímavostí je možnost jejich spřažení do jednoho komplexu o příslušně vyšším výkonu.

Závěsných kotlů sloužících buď k vytápění, nebo k ohřevu teplé vody a vytápění, je na domácím trhu celá řada.

Systém ano - ne


Každý z nich má i své nedostatky. Kotle Nectra se od svých konkurentů liší, podle názoru Rostislava Lakomého, především technickým řešením, jednoduchou konstrukcí, univerzálností a snadnou manipulovatelností.

"Firma Chaffoteaux et Maury má jednu zásadu," říká Rostislav Lakomý. "Nedělá věci, které neumí. Nesnaží se proto rozšiřovat výrobní program o další a další výrobky, kde je konkurence dál. Drží se "své parkety", ale tam, kde je na domácí půdě, chce být zároveň i na špičce. To je první bod. Ten další, jenž s ním souvisí, určuje nepsané pravidlo, které na Západě uznávají prakticky všichni výrobci této techniky. Pokud nevyprodukujete a nenaleznete odbyt alespoň pro 150 tisíc kotlů ročně, jste neefektivní. To má vliv na prodejní cenu, ale navíc vám budou chybět prostředky na vývoj, zdokonalování technických a funkčních vlastností a postupně začnete ztrácet krok s konkurencí."

K technickým zajímavostem kotlů Nectra patří např. konstrukčně ojedinělý hydraulický blok či dvoustupňová regulace výkonu hořáku doplněná elektronikou. Díky tomu mají stejné funkční vlastnosti jako kotle s mnohem komplikovanější regulací. Navíc tyto kotle pracují na principu raketového motoru. Buď běží naplno, nebo vůbec ne. Hořáky pracují v kratších časových intervalech při maximální účinnosti, zatímco při modulovaném hoření klesá spolu s výkonem i účinnost. To se pochopitelně promítá i do množství spotřebovaného plynu.

Kotle Nectra, které se vyrábějí od roku 1995, se u nás poprvé objevily ve třetím čtvrtletí loňského roku. Tedy dříve, než se dostaly do prodeje třeba v Belgii a Velké Británii, jež patří k tradičním odběratelům firmy Chaffoteaux et Maury. A něco takového dodnes nebývá běžným pravidlem. Přinejmenším to svědčí o tom, že přední zahraniční firmy začínají tento trh brát vážně. (ami)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist