Portfoliové investice v prvním pololetí 1996
Portfoliové investice jsou investicemi do nákupu cenných papírů. Na rozdíl od přímých investic nepředstavují trvalejší zájem investorů o podnikání v ekonomických subjektech emitujících cenné papíry. Zahraniční portfoliové investice v České republice převažují nad českými investicemi v zahraničí, a jsou tak jedním ze zdrojů čistého přílivu zahraničního kapitálu.
Příliv kapitálu formou portfoliových investic dosáhl za 1. pololetí 1996 částky 7,5 miliardy Kč (0,3 miliardy USD) a byl v rozsahu 10,3 miliardy Kč (375 miliónů USD) ovlivněn splátkou dřívější emise dlouhodobých bondů ČNB. Čistý příliv portfoliových investic do čs. cenných papírů denominovaných v korunách ve výši 17,8 miliardy Kč mírně převyšuje úroveň první poloviny minulého roku (17,3 miliardy Kč). Nerezidenty bylo za sledované období nakoupeno za 145,3 miliardy Kč těchto papírů a za 127,5 miliardy Kč jich bylo prodáno. V obratech mírně převyšovaly obligace nad akciemi. Uvedené údaje svědčí o výrazném zvýšení obratu obchodů s nerezidenty, který za první pololetí dosáhl asi 50 procent z celkového obratu na organizovaném i neorganizovaném trhu.
V prvním pololetí nebyly emitovány žádné bondy rezidentů v cizích měnách. Jejich emisi však realizovala prostřednictvím nizozemské dceřiné společnosti Komerční banka, a to ve výši 250 miliónů USD. Tyto prostředky jsou zahrnuty v přijatých střednědobých bankovních úvěrech.
Po rozšíření fluktuačního pásma devizového kursu na + - 7,5 procenta ke konci února došlo ke znevýhodnění investic do krátkodobých úročených korunových instrumentů, což se projevilo jejich odprodejem a přesunem zájmu investorů na akcie a nové produkty, například bankovní globální depozitní certifikáty. Tyto produkty byly emitovány v úhrnné výši 100 miliónů USD a byly spojeny s podílem investora na dosaženém zisku (emise Komerční banky a České spořitelny po 50 miliónech USD).
Stav portfoliových investic v držení zahraničních investorů k 30. červnu 1996 dosáhl 133,3 miliardy Kč (4,8 miliardy USD), z toho 116,4 miliardy Kč (4,2 miliardy USD) se týká cenných papírů denominovaných v korunách a prodaných na tuzemském trhu. Obligace znějící na cizí měnu představují 16,9 miliardy Kč (0,6 miliardy USD).
Pokud jde o druhy korunových cenných papírů ve vlastnictví zahraničních investorů, tak 81 procent (93,8 miliardy Kč) tvoří akcie a 19 procent (22,6 miliardy korun) obligace. V obligacích převažují obligace bankovní (61 procent). Vládní dluhopisy tvoří 23 procent a zbývajících 16 procent připadá na obligace podnikové.
Nejvíce cenných papírů denominovaných v korunách je vlastněno investory z Velké Británie (30,0 %), USA (29,7 %) a Slovenska (22,2 %). Z ostatních zemí připadá největší podíl na Kypr (8,1 procenta), SRN (6,8 procenta) a Rakousko (4,6 procenta).
Z hlediska odvětví bylo nejvíce investováno do peněžnictví včetně státního dluhu (42,9 procenta), dopravy (17,8 procenta) a energetiky (17,0 procenta). Podíly uvedených odvětví ve srovnání s podíly k 31. prosinci 1995 dále vzrostly. Z toho největší zvýšení podílu bylo zaznamenáno u dopravy (8,8 procenta).
ZDENĚK POLÁŠEK, Česká národní banka
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist