Ceny za taxi se ve městech příliš neliší


[*] Jako poslední zruší regulaci jízdného od počátku prosince Brno

Jeden kilometr jízdy taxíkem po českých a moravských městech stojí v průměru šestnáct korun. Neregulované ceny jízdného se zatím výrazně neliší, taxikáři však nejsou spokojeni a uvažují o zvýšení tarifů. Posledním místem, kde ještě platí regulované jízdné, zůstává do konce listopadu Brno. Od prosince budou ceny určovat sami taxikáři.

Většina pražských společností provozujících taxislužbu zvýšila od poloviny října cenu za jeden kilometr na 15 až 16 korun a nástupné převážně na 20 Kč. Taxislužby tak učinily v reakci na rozhodnutí pražského zastupitelstva zrušit cenovou regulaci od 15. října. Někteří drobní taxikáři však zatím své ceny nezvýšili, jiní zdražili o více než 200 procent.

Největší české lázeňské město Karlovy Vary nikdy neregulovalo maximální ceny taxislužby. K jejímu provozování vydal městský úřad 280 licencí, což je podle pracovníků úřadu velmi vysoký počet. Vzhledem ke zhoršující se kvalitě služeb proto město hodlá omezit počet vozů taxi. Radnice sice neuspěla městskými vyhláškami, neboť taxikáři si okamžitě a úspěšně stěžovali na antimonopolním úřadě, ale pomoci by mohla zákonná norma, podobně jako v sousedním Bavorsku, kde je jedna licence vydávána v přepočtu na 1000 obyvatel. V září rozhodla městská rada po několikaměsíčním "souboji", že město nebude prodávat stanoviště pouze konkrétním řidičům, ale každý taxikář může bezplatně využívat všechny "štafly".

Jedna z největších karlovarských taxislužeb - Elite Taxi má přes den i v noci jednotnou sazbu 16 Kč/km a čekací doba reprezentuje 200 Kč za hodinu. Centrum Taxi jezdí přes den za 16 Kč, noční sazba je o dvě koruny vyšší. Čekací doba je 500 Kč/hodinu. Podle informací od taxikářů se průměrná cena jízdy v Karlových Varech pohybuje od 16 do 18 Kč/km.

Ani Ostrava v posledních šesti letech neupravovala sazby taxislužeb. Ceny provozovatelů taxi se liší přibližně o dvě až pět korun a reálně dosahují až 25 korun za ujetý kilometr. Zdražení zatím připravují hlavně taxikáři v centru města, kteří za jedno stanoviště u nádraží nebo hotelu platí asi 14 tisíc korun ročně. Například City Taxi sídlící u ostravského hotelu Imperial momentálně klientům účtuje desetikorunové nástupné, 15 korun za kilometr jízdy ve městě a dvacetikorunu za kilometr mimo město. Od ledna příštího roku se ale sazby City Taxi zvednou v průměru o pět až deset procent. O dalším zdražení uvažuje i Taxislužba z hlavního železničního nádraží. Její sazby se pohybují podle druhu vozu mezi 15 a 18 korunami za kilometr a za hodinu čekání je stanoven poplatek 250 korun. Za ideální by ale pracovníci Taxislužby považovali kilometrovou sazbu alespoň na úrovni 22 korun. Naopak společnost Profi Taxi, která zajíždí hlavně do největšího ostravského obvodu Poruba, hodlá zachovat současnou cenovou úroveň. Nástupné této taxislužby přijde na devět korun, jednotná sazba za ujetý kilometr je patnáctikorunová a čekání se platí 160 korunami za hodinu.

Rada města Brna před koncem října schválila vyhlášku, kterou ruší ustanovení o maximálních cenách taxislužby na území města. Limitované ceny, jejichž maximální výše je v současné době 14 Kč/km, tak budou v platnosti do 30. listopadu. Od 1. prosince tohoto roku budou ceny svých služeb určovat sami taxikáři.

ZPRAVODAJOVÉ HN

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist