ŽIVNOSTENSKÝ ZÁKON

Postavení zahraničních osob


Novela živnostenského zákona zákonem č. 286/1995 Sb. vymezuje podmínky provozování živnosti u zahraničních osob. Zahraniční osoby mohou podle § 5 odst. 2 cit. zákona na území České republiky provozovat živnost za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako česká osoba, pokud z tohoto nebo zvláštního zákona nevyplývá něco jiného. Zahraniční osoba je definována stejně jako v obchodním zákoníku. Jde o fyzickou osobu s bydlištěm nebo právnickou osobu se sídlem mimo území republiky. Podle § 21 odst. 3 obchodního zákoníku se podnikáním zahraniční osoby rozumí, má-li podnik nebo jeho organizační složku umístěnou na území České republiky. Oprávnění zahraniční osoby podnikat na území České republiky vzniká ke dni zápisu této osoby, popřípadě organizační složky jejího podniku, do obchodního rejstříku. Podle § 10 odst. 4 živnostenského zákona zahraničním osobám, které se zapisují do obchodního rejstříku, při splnění stanovených podmínek, živnostenský úřad vydá živnostenský list nebo koncesní listinu před zápisem do tohoto rejstříku. Živnostenské oprávnění pak vzniká dnem zápisu do obchodního rejstříku. Pokud zahraniční osoba nepodá návrh na zápis ve lhůtě 90 dnů od doručení živnostenského listu nebo koncesní listiny nebo není-li návrhu vyhověno, musí uvedené doklady neprodleně vrátit. Novela živnostenského zákona nově stanoví, že platnost živnostenského listu nebo koncesní listiny zaniká nesplněním těchto podmínek.

V § 5 živnostenského zákona se nově vymezuje pojem česká osoba. Za českou osobu se považuje fyzická osoba s bydlištěm nebo právnická osoba se sídlem na území České republiky. Nově se při tom bydlištěm rozumí trvalý pobyt na území České republiky. Cizinec může získat trvalý pobyt a stát se tak českou osobou pro účely živnostenského zákona jen za podmínek stanovených v zákoně č. 123/1992 Sb., o pobytu cizinců, v platném znění. Pokud tedy cizinec-fyzická osoba nebude mít trvalý pobyt na území České republiky, stává se zahraniční osobou. Podle přechodných ustanovení novely živnostenského zákona, má-li povolení k tzv. dlouhodobému pobytu v době nabytí účinnosti novely, může po dobu jednoho roku ode dne účinnosti novely provozovat živnost na základě původního již vydaného živnostenského oprávnění. Po uplynutí této doby musí již splňovat podmínky stanovené novelou, jinak jeho živnostenské oprávnění zaniká. To znamená, že buď získá trvalý pobyt a bude považován za českou osobu, nebo se stane zahraniční osobou.

Zahraniční osoba musí však mít odpovědného zástupce nebo tuto funkci musí vykonávat vedoucí její organizační složky umístěné v České republice. Odpovědný zástupce, je-li to cizinec, musí mít povolen pobyt na území České republiky. Další novinkou u zahraničních fyzických osob je povinnost zakotvená v § 5 odst. 4 živnostenského zákona, doložit svou bezúhonnost živnostenskému úřadu doklady vydanými státem, jehož je fyzická osoba občanem, jakož i státy, ve kterých se dlouhodobě (tj. více než tři měsíce nepřetržitě) zdržovala v posledních třech letech. Dosud totiž stačil jen výpis z našeho trestního rejstříku, což se v praxi ukázalo jako nepostačující.

V § 5 dost. 3 živnostenského zákona je nově zakotvena pro zahraniční osobu povinnost (má-li předložit určité doklady), předložit doklady včetně jejich ověřeného českého překladu. Pravost podpisů a otisku razítka na originálech musí být ověřena.

JUDr. ŠTĚP. WIESNEROVÁ, komerční právník

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist