Doktorát sice snadno, ale draze


Titulová mánie zachvacuje každou společnost, protože ona noblesu navozující písmena s tečkou povyšují jejich nositele do vyšší kasty a hlavně také jejich plat bez ohledu na obor působení. Prostě zvyšují prestiž a prospívají kariéře. Dokazují, že někdo je někdo.

Ona dvě písmena s tečkou na konci - Dr. - se stále ještě většinou získávají více či méně pilným studiem na univerzitě. Ale existuje také stále více možností, jak kýžený titul získat bez zbytečného vysedávání v posluchárnách a studia v knihovnách, o zkouškách a disputacích s profesory ani nemluvě. Nestačí k tomu jako dříve relativně skromný počet bankovek, ale do správných rukou se musí nyní přisunout tučný šek.

Nejvíce zájemců o akademické tituly bez namáhavého, a podle názoru těchto kandidátů zbytečného studia, je v evropském měřítku v Německu a Rakousku. V obou zemích je také řada firem a podnikavců, kteří jsou ochotni a schopni žádoucí titul obstarat, případně k jeho získání napsat potřebnou doktorskou práci. Všechny tyto služby jsou přirozeně na rozhraní nebo spíše za hranicemi podvodu či padělání dokumentů. Ale jakmile je jednou diplom na zdi a doktorský titul na vizitce, tak se jen výjimečně zjišťuje, jak byl získán.

Obchod s ješitností


V Německu již vyšla na toto téma kniha "Die Doktormacher" (Výrobci doktorů), v níž autor popisuje všechny triky a provozovatele obchodů s doktorskou ješitností. V Rakousku sledují problematiku "neuznávaných univerzit" pracovníci ministerstva pro vědu a ve Švýcarsku už na zneužívání titulů poukazuje konference vysokoškolských rektorů. Ve švýcarské konfederaci totiž obchod s tituly není trestný a prosperuje v ní řada fiktivních vysokých škol.

Podle shodných poznatků se doktorské i jiné tituly udělují s mimořádnou vynalézavostí, ale podle jednoduchého schématu: nabídky zdůrazňují, že příslušná instituce je renomovaná a její tituly jsou v domácí zemi uznávané. Studie vídeňského ministerstva vědy potvrzuje, že čím více zlata, pečetí a latiny je na diplomu, tím je dražší a také "falešnější".

Nejběžnější nabídky v obchodu s tituly v Německu a Rakousku jsou zprostředkování nepravého titulu uznávané univerzity, získání titulu neuznávané nebo vůbec neexistující univerzity, nebo přímo podvodné udělení titulu pod záminkou, že jde o uznávanou univerzitu. Někdy se přitom vyžaduje vypracování doktorské práce, ale to ve Vídni obstará řada kanceláří za cenu přesahující až 300 tisíc šilinků. Triky s různými náboženskými nebo exotickými univerzitami jsou už příliš průhledné, takže se klade důraz spíše na instituce renomované.

Za titul - mecenáš


Jedna amsterodamská firma nabízí, že za titulovou odměnu zprostředkuje univerzitám štědré mecenáše. Tituly i sazby jsou pevné: uděluje se titul Dr. rer. nat., Dr. rer oec. nebo Dr. phil. Titul britské univerzity přijde na 19 600 marek plus 1500 marek za zprostředkování, švýcarské 27 100 plus 1800 a německé dokonce 40 tisíc plus 2500 marek. Čestný doktorát je levnější - za 30 tisíc marek. Ovšem objevili se již také podnikavci, kteří získání titulu nabízejí s "podstatně výhodnějšími podmínkami za podpory univerzity".

Vynalézaví jsou i zakladatelé "vysokých škol", jejichž jediným inventářem je poštovní schránka a bankovní konto. V Curychu je například vedle věhlasné univerzity ještě také "Švýcarská univerzita Curych", která je jen zdrojem titulů. Obdobu poslední má "Ohio State University Athens" v americkém státě Ohio, která jednoduše "sloučila" do svého názvu jména dvou skutečných univerzit. Vrcholem fantazie je "Akademie pro světový obchod na univerzitě Vídeň", což je spojení názvů tří vysokých škol rakouské metropole. Na trhu se však objevily i padělky diplomů známé Humboldtovy univerzity Berlín, údajně za 37 tisíc marek.

Vedle vyslovených podvodů s tituly se však zejména v Německu objevila řada takzvaných promočních poradců. Pomáhají absolventům při dodatečném získání titulu stejně jako jiným zájemcům o studium a promoci. Dále zprostředkují za honorář 10 až 30 tisíc marek napsání doktorské práce. Podle šetření konference rektorů není v případě dodatečného získávání doktorátu kontrola autorství možná.

Doktorský titul má totiž nejen prestižní význam, ale také cenu zlata. Asi 15 procent německých lékařů pracuje bez doktorského titulu a jejich roční obrat je o více než 80 tisíc marek nižší než kolegů, kteří mají na tabulce před ordinací ono kouzelné Dr. Význam titulu už před mnoha lety vystihl německý spisovatel Kurt Tucholsky slovy: Titul musí člověk mít, bez titulu je nahý.

Karel Císař

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist