ZÁHADY HISTORIE

Ještě Martin Bormann


Před časem se v tisku objevila zpráva převzatá z jednoho argentinského deníku o tom, že vysoký nacistický funkcionář Martin Bormann žil do roku 1975. Přiměla mne, abych našel asi dvě desetiletí starý dopis už zemřelého Vlastimila Vávry, který se zabýval historií nacismu a ke dvěma přiloženým fotokopiím ode mne požadoval expertízu.

Dopis cituji doslova:

Vážený pane doktore,

k rubu posledního popsaného listu v soukromém deníku Martina Bormanna připojuji i koncept telegramu, který byl u tohoto listu založen. Telegram je z 22. 4. 1945. Poslední list popsaného papíru z 1. 5. 1945.

Adresát Hummel v Obersalzbergu byl Bormannovým finančním a ekonomickým rádcem a podle posledního "cvrkotu" v tiskových agenturách připravoval Bormannovo tajemné zmizení (Ueberseesüdverlagerung).

Náčrtek na rubu posledního popsaného listu je jasně "Himmelsrichtung" podle hodinek a podle hvězd. Co však může znamenat kresba hodinek s ouškem, kde malá ručička směřuje ke kolečku a "S" (Sonne? Stern?) a je půlen tupý úhel s dvanáctkou: Nikdy jsem se s podobnou věcí nesetkal! Možná, že existuje mezi telegramem a rubem posledního popsaného listu v deníku daleko hlubší souvislost, než se na první pohled zdá!

Vlastimil Vávra

Tehdy jsem si s touto záležitostí příliš nevěděl rady - podle všech zpráv měl být Bormann mrtev, přiložené dokumenty pouze svědčily o přípravě na útěk někam na jih ("zámořské přeložení na jih"), a tak jsme nakonec celou záležitost odložili.

Zpráva argentinského deníku znovu celou záležitost oživila - a tak jsem sáhl po knize anglického zpravodajského důstojníka Trevora-Ropera Poslední dny Adolfa Hitlera, vydané u nás v překladu roku 1968 v Mladé frontě, kde je den po dni a téměř hodinu po hodině popsáno, co se dělo v nejbližším okolí samovládce těsně před koncem války.

Tam se dočteme o zlomu, k němuž došlo v Hitlerově jednání 22. dubna 1945, kdy selhal poslední pokus o odražení sovětského útoku. Z 22. dubna je také Bormannův radiogram do Obersalzbergu se souhlasem jeho poradců. Nejasný je pouze časový rozdíl: Vzkaz je odeslán v 9 hod. 21 minut a k Hitlerovu zhroucení došlo podle všeho až odpoledne 22. dub- na. Znamená to, že Bormann připravoval svůj útěk plánovitě už dříve a čekal pouze na kritický okamžik, který definitivně rozhodne: Takový kritický okamžik nastal už o den dříve, 21. dubna, kdy Hitler nařídil generálu Steinerovi provedení protiútoku - ten se však nemohl konat, protože Steinerovy útvary už neexistovaly. To všichni vojáci a funkcionáři věděli, nevěděl to jen Hitler. A je tedy pravděpodobné, že už v té době byl Bormann k útěku připraven.

Náčrtky "skautské" orientace podle hodinek a podle hvězd mohl Bormannovi udělat některý z kvalifikovaných důstojníků, když zmizely poslední možnosti k organizovanému opuštění Berlína a bylo nutné uvažovat o odchodu na vlastní pěst. Z tohoto hlediska je zajímavá právě v dopise p. Vávry zmíněná třetí kresba hodinek s ouškem: znázorňuje zvláštní případ stanovení jižního směru při východu slunce počátkem května - ten nastává kolem 4.30 středoevropského času, což je situace znázorněná na ciferníku. Kresba tedy uvádí všechny potřebné alternativy pro přibližné určení směru během dne i noci, takže z tohoto hlediska byl Martin Bormann připraven, mohl opustit Hitlerův bunkr a hledat cestu dál.

Říšský vedoucí mládeže Axmann, který odešel z bunkru asi ve stejnou dobu jako Bormann, tj. po půlnoci z 30. dubna na 1. května, vypovídal, že našel Bormanna a Hitlerova lékaře mrtvé. Je to však jediné svědectví, zatížené nejistotou noci ("do tváří jim svítil měsíc"), mohli být také jen omráčeni výbuchem ("žádné zranění na nich vidět nebylo"), a kromě toho je možné, že se Axmann snažil Bormannův útěk krýt.

Skutečnou pravdu se už asi nedozvíme.

BORIS VALNĺČEK

Nákres, znázorňující orientaci podle Slunce: nahoře vlevo pro dopoledne (Süd = jih, So = Sonne = slunce), vpravo totéž pro odpoledne, pod tím vlevo pro časné ráno. Ve spodní části (Bei Nacht = v noci) schéma pro nalezení Polárky podle Velkého vozu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist