Garantované fondy - nová alternativa investování?
* V oblasti kolektivního investování ve světě existuje mnoho produktů, které u nás ještě nejsou běžné. Například jde o tzv. strukturované produkty. Mezi strukturovanými produkty jsou zajímavou možností investovat garantované fondy.
Za současného stavu na českém kapitálovém trhu se naskýtá otázka, zda i po případných nutných legislativních změnách najde drobný investor cestu na kapitálový trh a zda je tento trh schopen investorovi nabídnout relativně bezpečnou investici.
Český drobný investor se s výjimkou kupónové privatizace a prodeje akcií získaných v kupónové privatizaci příliš o akciový trh nezajímal. Podle průzkumu ČNB investuje do cenných papírů pouze 4,5 procenta českých domácností. Nízkému zájmu českého investora o akciový trh také nasvědčuje poměrně malý objem investic do standardních otevřených korunových fondů investujících na akciovém trhu. Objem spravovaných prostředků fondů, které jsou v současnosti otevřené, tvoří zhruba 12 miliard korun (podle pravidelně zveřejňovaných údajů v pondělních Burzovních novinách). Více než třetina objemu však připadá na fondy vzniklé v kupónové privatizaci. Toto číslo je zanedbatelné ve srovnání s hodnotou vkladů obyvatelstva v bankách ve výši přibližně 625 miliard korun a je i menší ve srovnání s vklady ve stavebních spořitelnách (35 miliard korun k 31. 12. 1996) nebo penzijních fondech (13 miliard k 30. 9. 1997).
Strukturované produkty
Jednou z alternativ, která by mohla navrátit důvěru investorů v kolektivní investování, jsou tzv. strukturované produkty (SP). Jedná se o specifické produkty, které kombinují základní rysy produktů s pevným výnosem s charakteristikami obchodů s finančními deriváty. Derivátový prvek zakomponovaný do struktury cenného papíru s fixním výnosem umožňuje propojení kupónu nebo hodnoty jistiny při splatnosti s pohybem ceny vybraného aktiva (akcie, index, úroková míra, měna, komodita).
Derivátová část strukturovaných produktů umožňuje navíc emitentovi přenos rizika vyplývajícího z obchodování s deriváty na společnosti, které se na obchodování s rizikem specializují (derivátové domy) a umějí se proti tomuto riziku zajistit.
Existence derivátové komponenty také způsobuje obrovskou variabilnost strukturovaných produktů. Dále zaměříme svoji pozornost pouze na jednu část SP, kterou jsou tzv. garantované fondy. Mimo oblast fondů však SP nacházejí široké uplatnění i v penzijním a životním pojištění a jejich vysoká flexibilnost umožňuje využití těchto produktů také při správě aktiv privátní klientely.
Garantované fondy
Garantované fondy jsou typickým příkladem skupiny strukturovaných produktů, které umožňují investorům při garanci návratnosti jistiny participovat na růstu akciového trhu. Typickým příkladem je fond garantující po určité době (typicky 3 až 5 let) návratnost vkladu plus výnos vázaný na výkon akciového indexu, což lze zabezpečit několika způsoby. Nejjednodušším je kombinace bankovního vkladu a call opce na index. Část prostředků fond vloží do banky, kde pracují. Ke konci života se zhodnotí na hodnotu jistiny, tím fond může garantovat jistinu. Zbylou část fondu využije k nákupu call opce na index, čímž zajistí výnos vázaný na vývoj akciového indexu.
Pokud porovnáme investici do garantovaného fondu s investicí do standardního otevřeného podílového fondu, jehož portfolio je totožné s akciovým indexem, je vývoj majetku fondu při růstu indexu stejný v obou případech a investor zhodnotí svůj vklad o nárůst indexu. Při poklesu indexu však investor do klasického otevřeného fondu ztrácí část své investice, investor do garantovaného fondu neztrácí nic.
Rychlý rozvoj SP ve formě garantovaných fondů lze dokumentovat na tabulkách, kde je zachycen podíl těchto fondů na trhu fondů v jednotlivých evropských zemích k 30. 6. 1997 a časový vývoj majetku garantovaných fondů v Belgii, která má vedoucí postavení v uvádění SP na trh.
Možné struktury
Při využití exotických opcí lze vytvořit širokou škálu garantovaných produktů. Jednotlivé typy opcí mají výrazně odlišné ceny, proto je potřeba znát investiční strategii klientů (časový horizont, měnu, typ produktu), aby bylo možné vybrat nejvhodnější strukturu. Obecně platí, že čím delší časový horizont investor má, tím mu lze nabídnout širší a výhodnější spektrum produktů. Mezi základní typy patří:
Plain vanilla
Tento nejjednodušší typ umožňuje garantovat jistinu nebo její poměrnou část tzv. guaranteed level GL (např. 90 %, 100 %, 110 %) a určitou část zhodnocení indexu tzv. equity participation level EPL (např. 75 %, 100 %, 125 %). Zhodnocení indexu se v tomto případě počítá jako procentuální změna hodnoty indexu v den emise produktu a v den splatnosti produktu.
Asian tail
Tento produkt je shodný s "plain vanilla", jediným rozdílem je výpočet zhodnocení indexu, který se jako ochrana investora před denními výkyvy akciových indexů počítá jako procentuální změna mezi počáteční hodnotou indexu v den emise a mezi průměrnou hodnotou indexu za určité období před dnem splatnosti (např. šest měsíců).
Cap
Maximální výnos tohoto produktu je omezen určitou úrovní tzv. capem. Investor dostane příslušnou EPL až do hodnoty cap (např. 150 %). Pokud index dosáhne vyššího zhodnocení, výnos investora již dále neroste.
Ladder
Pomocí tohoto typu produktu si může investor zafixovat určitou úroveň zhodnocení indexu tzv. ladder level LL (např. 30 %, 60 %, 90 %) bez ohledu na závěrečnou hodnotu indexu, pokud této úrovně index v době života produktu dosáhne. Pokud se například index v průběhu života produktu zhodnotí o více než 60 %, ale na konci činí jeho zhodnocení například pouze 25 %, investor přesto dostane 60 %.
Cliquet
Produkty typu cliquet umožňují načítání zhodnocení indexu za jednotlivá období (typické jsou roky), přičemž se sčítají pouze nárůsty a nikoliv poklesy. Celkové zhodnocení se rovná součtu nárůstů za jednotlivá období.
Lookback
Využití opce typu lookback umožňuje investorovi pohled zpět a vybrání nejlepších podmínek. Díky této opci se zhodnocení indexu může počítat z hodnot ke dni splatnosti a z minima za určité období po dni emise nebo za celou dobu života produktu (tzv. full lookback).
Perspektiva SP u nás
První otázkou, která se každému případnému emitentovi takovýchto produktů vybaví, je problém legislativy. Samozřejmě žádná specifická legislativa týkající se těchto produktů v České republice neexistuje. To však neznamená, že nelze SP u nás emitovat. Ve většině zemí, kde jsou SP běžné, totiž také žádná speciální legislativa v době vzniku neexistovala a někde neexistuje ani dodnes a SP existují v rámci existujících zákonů. Z legislativních důvodů nejsou v některých zemích (např. Německo) strukturované produkty ani emitovány, ale vzhledem k velké poptávce jsou prodávány tzv. přes hranici např. z Lucemburska nebo Irska.
Z hlediska legislativy jsou určujícím faktorem zejména daně, které výrazně ovlivňují vlastní strukturu produktu. Zde je velmi důležitá zejména otázka zdanění derivátů. Druhou důležitou oblastí jsou zákony týkající se fondů a limitů omezující složení portoflia.
Přestože podle našeho názoru nejsou podmínky na českém trhu z hlediska SP ideální, věříme v rozvoj těchto produktů i u nás. Pokud nebudou SP emitovat domácí subjekty, dříve nebo později k nám dorazí SP ze zahraničí.
SP produkty jsou někdy považovány za mezistupeň mezi vkladem a investicí na akciovém trhu, proto například 75 procent německých investorů, kteří investovali do garantovaných fondů, nikdy předtím nekoupilo žádnou akcii. Lze očekávat, že chování českých drobných investorů bude spíše podobné chování německých než anglosaských, kteří preferují investice přímo do akcií.
Úspěch SP závisí samozřejmě i na vývoji českého hospodářství a celého kapitálového trhu, neboť při vysokých úrokových mírách a stagnujícím akciovém trhu lze těžko přesvědčit opatrné investory k investici svázané s vývojem akciového indexu, i když lze nabídnout propojení se zahraničními akciovými trhy.
Podíl garantovaných fondů
na trhu v jednotlivých
evropských zemích
(k 30. 6. 1997)
Země Tržní Podíl hodnota garantovaných
garantovaných fondů na trhu
fondů (mld. ECU) (%)
Francie 21,8 4,9
Španělsko 20,5 14,5
Belgie 14,0 19,8
Lucembursko 7,2 3,3
Německo 5,9 4,6
Vývoj majetku garantovaných fondů v Belgii
Datum Tržní hodnota Podíl akciových
garantovaných garantovaných fondů
fondů na trhu akciových fondů
(mld. BEF) fondů (%)
31. 12. 94 29,0 14,0
31. 12. 95 42,0 20,0
30. 6. 96 111,0 46,0
31. 12. 96 162,0 61,0
31. 3. 97 208,0 68,0
30. 6. 97 286,0 75,0
Leoš Jirman, Delta Finance, a. s.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist