Autodopravci usilují o posílení svých konkurenčních šancí
ČSAD Invest vytváří novou skupinu
* Společnost ČSAD Invest se po loňském nezdařeném pokusu ostravského ČSAD snaží vybudovat novou skupinu významných tuzemských autodopravců. Podíl spřízněných firem na trhu je odhadován na 20 procent.
Ostrava (ek)
Novou skupinu automobilových dopravců s asi pětinovým podílem na tuzemském trhu a přibližně 4,5miliardovým obratem začalo letos budovat seskupení investorů spřízněných se Stanislavem Šobáněm a Zdeňkem Zemkem. Celé seskupení má v tuto chvíli kontrolu nad deseti veřejnými dopravci (například ČSAD Vsetín, ČSAD Ústí nad Labem a ČSAD Autobusy Plzeň) a nad firmou ČSAD Diesel. Vozový park skupiny zahrnuje 1,8 tisíce autobusů a 900 kamiónů. Mimo to stojí skupina i za ustavením společnosti ČSAD Invest, která vznikla letos se základním jměním 336 miliónů korun, sdružuje v tuto chvíli devět podílníků z řad provozovatelů veřejné automobilové dopravy. Firma se má orientovat na strategické kapitálové investice v průmyslových podnicích přepravujících významné objemy surovin a produktů. ČSAD Invest zastupuje zájmy všech autodopravců ve skupině a hraje roli koordinátora dlouhodobých záměrů. Ty se podle Šobáně soustředí především na provozování kamiónové dopravy a logistiku. Významnými klienty celé skupiny s kapitálovou vazbou na ČSAD Invest jsou například Železárny Veselí a Železárny Hrádek u Rokycan, v nichž už má investorská skupina kolem Šobáně a Zemka vlastnické podíly.
Podle Šobáně je cílem koncentrovat síly natolik, aby členové skupiny obstáli v konkurenci mezinárodních dopravců. Podíl na tuzemském trhu by ale neměl dramaticky růst. "V České republice jsou v tuto chvíli další dva silní kamiónoví dopravci, a to Četrans Ústí nad Labem a ČSAD Ostrava. My chceme existovat vedle nich. V žádném případě nás tedy nelze podezřívat z narušování hospodářské soutěže," řekl.
O koncentraci autodopravců se loni pokusil i největší český veřejný dopravce - ČSAD Ostrava. Společnost přes zlínskou Foresbank shromáždila akcie jedenácti ČSAD. Záměr ale neměl podporu antimonopolního úřadu. Kvůli prodeji Foresbanky skupině Union Group a převodu problémových aktiv banky na Českou finanční pak nakonec uvázl na mrtvém bodě. Generální ředitel ostravského ČSAD Stanislav Purger potvrdil, že podíly ČSAD v dočasném držení Foresbanky byly rozprodány právě skupině kolem Šobáně a Zemka.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist